Niebezpieczne przejście dla pieszych na Pogodnie. Będzie spowalniacz?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Udostępnij:
Na skrzyżowaniu ul. Stefana Okrzei z ul. Adama Mickiewicza w Szczecinie od lat dochodzi do potrąceń pieszych i stłuczek samochodów. Po ostatniej grudniowej czarnej serii potrąceń w mieście, mieszkańcy boją się, że i tu wkrótce dojdzie do nieszczęścia. Żądają zamontowania sygnalizacji świetlnej lub spowalniaczy - podobnych do tych, które powstały niedawno przy ryneczku "Pogodno".

"Analizy funkcjonowania skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Okrzei pod kątem poprawy bezpieczeństwa znajdujących się tam przejść dla pieszych" domagają się mieszkańcy Pogodna i rodzice uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 53 w Szczecinie. Są zaniepokojeni częstymi wypadkami w tym miejscu. O wsparcie zwrócili się do radnych miejskich.

Skrzyżowanie głównej ul. Adama Mickiewicza z wąską uliczką Stefana Okrzei niczym się nie wyróżnia spośród wielu podobnych na Pogodnie. Mimo to, właśnie na tej krzyżówce często dochodzi do kolizji pojazdów i potrąceń pieszych.

- Według posiadanych przeze mnie informacji od 8 stycznia 2007 r. do 9 grudnia 2021 r. doszło tu do 32 wypadków w tym do pięciu potrąceń pieszego na przejściu dla pieszych! - twierdzi radny Roman Lewandowski. - Ostatnio, w grudniu, potrącona została dziewczynka. Trzeba ją było przewieźć do szpitala.

Rzeczywiście. Samochody jadące w kierunku Krzekowa gwałtownie przyspieszają po pokonaniu wyniesień spowalniających na jezdni zamontowanych niedawno przy ryneczku "Pogodno". Często niestety nie zwalniają przed zebrą. A kiedy wejdzie na nią przechodzień, hamują z piskiem opon.

Zaniepokojeni rodzice ponownie próbują zainteresować służby drogowe feralnym skrzyżowaniem - wcześniej, przed pandemią, wspólnie z dyrekcją szkoły podstawowej domagali się już zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

- To jest rejon Szkoły Podstawowej nr 53 - tłumaczy jedna z kobiet zaangażowanych w budowę spowalniacza na przejściu. - Dzieci, aby się do niej dostać, muszą przejść przez ruchliwą ul. Mickiewicza. Niestety na przejściu dla pieszych wcale nie mogą się czuć bezpiecznie; świadczą o tym groźne sytuacje drogowe, do których dochodzi tu częściej niż gdzie indziej. Dlatego uważamy, że coś trzeba zrobić, by zmusić kierowców do większej uwagi na przechodzących.

Radny Roman Lewandowski napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

- Zwracam się do władz miasta z prośbą o pilne rozeznanie sytuacji na tym konkretnym przejściu i niezwłoczne podjęcie działań, które umożliwiłyby już w 2022 r. poprawić bezpieczeństwo na krzyżówce.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W ciągu 14 lat 32 wypadki to 2,28 rocznie. To jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Szczecinie.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie