Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne domy

Ilona Stec
W domu czyhają różne zagrożenia, które należy przewidywać i które trzeba starać się wyeliminować.

Wszystkich niebezpieczeństw trudno jest się ustrzec, ale jeśli będziemy pamiętać o zachowaniu pewnych zasad, przynajmniej części z nich uda się uniknąć. Żeby dom był bezpieczny dla domowników, przygotowując go, należy uwzględnić wiek wszystkich mieszkańców, ich zwyczaje, zachowanie, ewentualną niepełnosprawność.

Chrońmy dzieci

Gdy w domu są małe dzieci, starajmy się zabezpieczyć przed nimi wszystkie miejsca i przedmioty, z powodu których mogłyby doznać jakiejkolwiek krzywdy. Nie wolno zostawiać w pobliżu dziecka gorącej kawy czy herbaty. Najlepiej w ogóle gorące płyny trzymać od niego jak najdalej.

Dziecko może sięgnąć po kubek z gorącym napojem, potrącić stół albo ściągnąć serwetę, na której stoi naczynie z wrzątkiem, może potrącić mamę, która je trzyma i nieszczęście gotowe.

Także ostre przedmioty leżące w zasięgu ręki dziecka mogą być dla niego zagrożeniem. Noże, nożyczki, widelce zawsze należy chować w niedostępnym dla niego miejscu. Nie wolno też pozostawiać, w miejscu, w którym małe dziecko się bawi, drobnych przedmiotów, które mogłoby ono połknąć albo, którymi mogłoby się zakrztusić. Nie zapominajmy, że małe dzieci chętnie biorą do buzi różne drobiazgi, które znajdują wokół siebie.

Koniecznie też trzeba chować przed dziećmi leki, środki czyszczące i inne chemiczne substancje, którymi dziecko mogłoby się zatruć. Maluchy kuszą kolorowe drażetki, które przypominają im cukierki, a także ładne kolorowe opakowania chemikaliów, zachęcające do spróbowania zawartości.
Gdy w mieszkaniu są schody, należałoby zamontować barierki uniemożliwiające dziecku wejście na nie.
Starsi, niepełnosprawni

Jeśli wśród domowników są osoby starsze, niepełnosprawne warto - wszędzie, gdzie to możliwe, np. przy schodach, wannie w łazience - zamontować poręcze do podtrzymywania się. W wannie i brodziku bardzo przydatne mogą być też maty antypoślizgowe. Nie należy natomiast układać na podłogach cienkich dywaników, które łatwo się zwijają. Można się o nie potknąć albo można się na nich pośliznąć.
Dorośli nawet w pełni sprawni też muszą uważać, bo na śliskiej podłodze lub zwiniętym dywaniku każdy może się przewrócić. Każdy też może pośliznąć się i upaść w wannie czy pod prysznicem.

Niebezpieczne bywają podłogi wyłożone kafelkami, zwłaszcza, jeśli są mokre. Pamiętajmy, by zawsze zetrzeć z nich wodę, gdy zostaną zalane lub pochlapane. Starajmy się też nie wychodzić na wyłożone glazurą balkony i tarasy, kiedy pada deszcz albo, gdy wcześniej były wycierane na mokro, bo też łatwo się na takim podłożu pośliznąć i dotkliwie upaść.

Ostre noże, gorąca woda czy tłuszcz, a także niewłaściwie zabezpieczone przed przypadkowym użyciem czy spożyciem chemikalia, to główne źródła innych domowych zagrożeń, które trzeba brać pod uwagę .
Pamiętajmy

* Warto zadbać o ty, by w kuchni gdzieś pod ręką mieć jałową gazę i środek dezynfekujący (np. wodę utlenioną), w razie skaleczenia można będzie szybko opatrzyć ranę.

* Gdy dojdzie do oparzenia, należy natychmiast starać się opłukać sparzone miejsce zimną wodą. Można też zastosować do przemywania jakiś niedrażniący płyn - np. roztwór soli fizjologicznej. Absolutnie natomiast nie wolno smarować poparzonego miejsca tłuszczem.

* Nie wlewajmy do butelek po napojach żadnych szkodliwych czy trujących płynów. Może zdarzyć się , że ktoś przez pomyłkę sięgnie po taką butelkę i napije się tego, co w niej jest. Należy też starannie chować wszelkie szkodliwe substancje przed dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński