MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna ścieżka rowerowa przy ulicy Wszystkich Świętych w Szczecinie. Trwa wymiana ekranów akustycznych

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Trwa wymiana ekranów akustycznych na skrzyżowaniu ulic Wszystkich Świętych i Zakole
Trwa wymiana ekranów akustycznych na skrzyżowaniu ulic Wszystkich Świętych i Zakole Andrzej Radziwinowicz
Kilkutygodniowa walka o poprawę bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Wszystkich Świętych znalazła swój finał, który jednak nie wszystkich może satysfakcjonować. Miasto nie zdecydowało się na żaden z dwóch proponowanych we wniosku wariantów i wdrożyło trzecie rozwiązanie. Skrajne ekrany zostaną wymienione na nowe.

Chodzi o ekrany akustyczne na skrzyżowaniu ulic Wszystkich Świętych i Zakole. Ich przezroczyste fragmenty zostały zamalowane graffiti, ale także oddziaływanie czynników zewnętrznych spowodowały, że uniemożliwiają dobrą widoczność zarówno kierowcom jak i rowerzystom. Dodatkowo ścieżka rowerowa biegnie na skraju skrzyżowania, co znacznie podnosi ryzyko kolizji rowerzysty z wjeżdżającym w ulicę Zakole samochodem. Dlatego też zaniepokojeni mieszkańcy poprosili o pomoc i do Urzędu Miasta Szczecin wpłynął wniosek o demontaż skrajnych ekranów i przesunięcie ścieżki, złożony przez Partię Zieloni. Miasto nie przychyliło się do żadnego z proponowanych rozwiązań, ale realizuje własny pomysł na rozwiązanie problemu.

- Skrajne ekrany zostaną wymienione na nowe i przezroczyste - informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Prace nad wymianą ekranów wzdłuż ulicy Wszystkich Świętych już się rozpoczęły. Nowe i czyste ekrany mają poprawić widoczność przy samym dojeździe do skrzyżowania. Dla poprawienia sytuacji, w kolejnych ekranach górne przęsła (nie zamalowanie graffiti) zostaną zamienione z dolnymi.

Ścieżka rowerowa przy ulicy Wszystkich Świętych. Za kilka lat problem powróci?

Sześć lat temu, na prośbę Rady Osiedla Arkońskie - Niemierzyn, na tym samym skrzyżowaniu dokonano wymiany ekranów akustycznych z w pełni zasłoniętych na przezroczyste. Wymiana była podyktowana właśnie względami bezpieczeństwa, aby ułatwić widoczność kierowcom i rowerzystom zbliżającym się do skrzyżowania. Problem jednak szybko powrócił. Dlaczego ZDiTM tym razem nie zdecydował się na demontaż?

- Ekrany akustyczne zostają, ponieważ mają swoją funkcję środowiskową. Liczymy na to, że to rozwiązanie będzie wystarczające i poprawi bezpieczeństwo - argumentuje Hanna Pieczyńska.

Z takim rozwiązaniem nie do końca zgadza się Andrzej Radziwinowicz, który jest zdania, że problem równie szybko powróci i to z tych samych powodów co teraz.

- Najważniejsze jest ludzkie zdrowie i życie. Dziś wymiana ekranów przesuwa w czasie zagrożenie, jednak sprawa wróci jak bumerang za 5-6 lat i znów zapłacą za to podatnicy. W mojej ocenie wymiana ekranów rozwiązuje problem tylko częściowo. Jeśli ekrany będą zaparowane, nadal będzie niebezpiecznie. Jeśli regulacje prawne nie pozwalają na likwidację części ekranów, to trzeba wrócić do proponowanego przez nas wariantu i zacząć negocjacje ze spółdzielnią mieszkaniową, żeby przesunąć przejście i ścieżkę o kilka metrów - komentuje radny osiedla i członek Partii Zieloni.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński