Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie poznał szefa

Marek Biczyk
O kłopotach z prywatyzacją wojewoda Stanisław Wziątek opowiadał zachodniopomorskim parlamentarzystom. Ich posiedzenie prowadził poseł Wojciech Długoborski, który zastąpił w tej roli nieobecnego Stanisława Kopcia.
O kłopotach z prywatyzacją wojewoda Stanisław Wziątek opowiadał zachodniopomorskim parlamentarzystom. Ich posiedzenie prowadził poseł Wojciech Długoborski, który zastąpił w tej roli nieobecnego Stanisława Kopcia. Marek Biczyk
- Szefa delegatury Ministerstwa Skarbu jeszcze swoim urzędzie nie widziałem - powiedział wczoraj wojewoda Stanisław Wziątek mówiąc o bałaganie jaki powstał w tej dziedzinie za czasów jego poprzednika wojewody Władysława Lisewskiego.

Do sprywatyzowania

W tym roku mają być sprywatyzowane: Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego w Pyrzycach, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Handlu Artykułami Technicznymi ELMET w Goleniowie, Centrala Nasienna w Szczecinku, Centrala Nasienna w Koszalinie, PKS Wałcz, PKS Kamień Pomorski, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Gryficach.

Stanisław Wziątek relacjonował wczoraj parlamentarzystom przebieg komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych w 2001 roku i planach na rok 2002.
Kiedy próbowałem dowiedzieć się jakie były efekty komercjalizacji przedsiębiorstw w ubiegłych latach, okazało się, że nie ma ten temat danych - stwierdził Stanisław Wziątek. - A przecież nie chodzi tylko o to by sprywatyzować i mieć problem z głowy. Trzeba monitorować efekty przekształceń i wyciągać z tego wnioski.
Wojewoda zapowiedział, że w tym roku przewidywana jest prywatyzacja siedmiu przedsiębiorstw. Jeśli znajdą się inwestorzy i uda się szybko uregulować stan prawny, to samo może uda się jeszcze zrobić z 23 innymi firmami. Ale właśnie brak inwestorów jest jednym z największych problemów. Opór przed tą formą przekształcenia zakładu stawiają też często sami pracownicy, co w efekcie doprowadza do upadku firmy. Z opracowania wojewody wynika, że tak było na przykład z POM Lipiany. Załoga nie chciała podpisać z inwestorem pakietu socjalnego. Prywatyzacja została wstrzymana. Półtora roku później wszyscy stracili pracę, bo firma zbankrutowała. akr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński