Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie musi boleć

Notowała Anna Miszczyk
Odpowiadał, podczas wczorajszego dyżuru, dr n.med. Robert Krystowski, specjalista ortopedii i chirurgii urazowej ze szczecińskiej Medi-Clinicque.
Odpowiadał, podczas wczorajszego dyżuru, dr n.med. Robert Krystowski, specjalista ortopedii i chirurgii urazowej ze szczecińskiej Medi-Clinicque.
Czy operacja to konieczność? Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa? To na pytania, które najczęściej zadawali nasi Czytelnicy.

- Mąż ma problem z kolanem. Chodzi o łękotkę. Lekarz mówił, by się poddał artroskopii. Mąż jednak na nią nie poszedł. Nie wiem, czy słusznie zrobił. W czasie tańca nastawia sobie kolano. Mówi, że można z tym chodzić. Boję się jednak, że jak tak będzie robił dalej, jego stan może się pogorszyć. Lekarz, który mu zalecał artroskopię, mówił, że sam miał ją dwa razy. Więc mąż pomyślał, że ten zabieg mu nie pomoże.

Robert Krystowski, specjalista ortopedii i chirurgii urazowej: Uszkodzona łękotka uszkadza powierzchnię stawową i może wywołać ubytki, a w dalszej kolejności - wysięki. Proponuję namówić męża na konsultację u ortopedy i wyjaśnić, że potrzebny jest zabieg operacyjny, który wykonuje się metodą artroskopową. Jeśli mąż będzie się wybierał do lekarza, dobrze jest wziąć ze sobą zdjęcie radiologiczne. Rehabilitacja po zabiegu trwa 2-3 tygodnie, czyli około miesiąca pacjent jest wyłączony z ruchu.

Zależy jakie to złamanie

- Miałem w styczniu skomplikowane złamanie nogi. Teraz poniżej kolana mam założony drut i śruby. Trochę długo mam opuchniętą tę nogę. Zdjęcie rentgenowskie było robione. Niby wszystko jest w porządku. Na początku kwietnia mam się zgłosić do lekarza. Na razie chodzę o kulach i mam nie obciążać nogi. Zastanawiam się jednak, czy nie przydałaby mi się rehabilitacja.

R.K.: To zależy od tego, jakie pan miał złamanie. Zapraszam na bezpłatną konsultację do Medi-Clinique. Proszę wziąć ze sobą całą dokumentację.

- Potrzebuję porady. Półtora roku temu miałam operację. Usuwano mi krążek międzykręgowy. Wcześniej miałam bóle od kręgosłupa promieniujące do lewej kończyny. Teraz na odwrót. Co mam robić? Chodziłam na zabiegi rehabilitacyjne. Czy czeka mnie kolejna operacja?

R.K.: Radzę skontaktować się z neurochirurgiem, który panią operował. Wcześniej dobrze zrobić tomografię komputerową i pójść z nią do lekarza. Niestety, musi się pani liczyć z tym, że czeka panią kolejna operacja.

Może trzeba zmienić lekarza

- Mam 56 lat. Dwa lata temu zerwałam wiązadła pod kolanem. Miałam gips, naświetlania, koło magnetyczne, laser, prądy. Ale do dziś mam ciężkie i opuchnięte kolano. Jak opowiedziałam o tym swemu lekarzowi, usłyszałam, że - jeśli chodzi o to opuchnięcie - mam "wrażenia optyczne" i przesadzam. Zalecenia, jakie dostałam, to nie biegać i nie skakać.

R.K.: Nie zastanawiała się pani nad tym, by zmienić lekarza, jeśli od dwóch lat ma pani nierozwiązany problem z kolanem? Niestety, by coś pani poradzić, musiałbym to kolano zobaczyć. Zapraszam na bezpłatną konsultację do Medi-Clinique.

- Moja żona ma problem. Zakwalifikowano jej prawe biodro do protezy. Ale jest strasznie długi termin czekania na operację. Czy do tego czasu można coś żonie polecić? Strasznie dokucza jej ból. Poza tym lekarz zalecił żonie zastrzyki w drugie biodro, bo tam coś się dzieje. A w prawe mówi, by nie brać, bo to bez sensu.

R.K.: Niestety kolejki po protezy biodra czy kolana są bardzo długie. To nawet 2-4 lata czekania. Samo leczenie przeciwbólowe nie jest dobrym pomysłem. Operacja jest konieczna, by pozbyć się przyczyny bólu. Co do zastrzyków, mogę coś zalecić dopiero wtedy, gdy pana żonę obejrzę. Zapraszam na bezpłatną konsultację do Medi-Clinique.

Jak leczyć staw kolanowy

- Od dłuższego czasu boli mnie bark. Nie mogę sięgnąć do tylnej kieszeni spodni. Mam trudności z nałożeniem marynarki, otwarciem drzwi kluczem. Kiedy podnoszę rękę, czuję ból. Miałem jonoforezę, gimnastykę, smarowałem maścią. Bez efektu.

R.K.: Lekarz ogólny powinien pana skierować na prześwietlenie. Ze zdjęciem powinien pan pójść do ortopedy. Ustalone będzie wówczas dalsze postępowanie terapeutyczne.

- Jakie są możliwości leczenia stawu kolanowego? Czy w grę wchodzi tylko operacja?

R.K.: Wszystko zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia. Jeśli jest to uszkodzenie wiązadłowe pozastawowe pierwszego lub drugiego stopnia, wystarczy leczenie zachowawcze (założenie gipsu). Jeśli śródstawowe, potrzebna będzie operacja (artroskopia).

Za duża waga

- Od trzech miesięcy kiedy kucnę i wstanę, mam wrażenie, że ścięgno pod kolanem mi pulsuje. Odczuwam ból. Mam przy tym problemy z kręgosłupem. Czy ta noga może mieć z tym jakiś związek?

R.K.: Trzeba panią zbadać. Zapraszam na konsultację.

- Od 9 lat przebywam w zakładzie karnym. Rano, gdy wstaję, boli mnie część lędźwiowa kręgosłupa. Na spacerze już po paru kółkach, muszę siadać. Przez dwa lata trochę przytyłem. Nie wiem, czy to ma jakiś związek z tymi dolegliwościami. I jeszcze jedno: kiedyś miałem blokadę na łokieć. Czy po blokadzie można ćwiczyć?

R.K.: Nadmiar wagi negatywnie wpływa na kręgosłup. Warto zgłosić się do więziennego lekarza. Powinien pan mieć zrobione zdjęcie i zgłosić się z nim do lekarza specjalisty. Co do blokady łokcia, już po 3-4 tygodniach można ćwiczyć.

Operacja jest wyjściem

- Mam zwężenie kanału kręgowego. Od kilku lat odczuwam ból. Jestem po tomografii komputerowej. Jest propozycja, bym poszedł na operację. Przyznam jednak, że się boję. Nie chcę spędzić reszty życia na wózku. Mam 60 lat.

R.K.: Operacja jest jakimś wyjściem z tej sytuacji. Będzie pan miał mniejsze dolegliwości bólowe. Lekarz kliniczny zaproponował to panu, żeby panu pomóc. Wydaje mi się, że powinien się pan oddać w jego ręce.

- Do jakiego lekarza powinnam pójść? Boli mnie szyja po lewej stronie. Ból promieniuje na lewą łopatkę. Byłam u lekarza rodzinnego. Przepisał mi środki przeciwbólowe.

R.K.: Wskazana byłaby wizyta ze zdjęciem u ortopedy lub neurologa. Jeśli ból promieniuje do łopatki, może on także pochodzić z odcinka piersiowego kręgosłupa.

- Strasznie mnie stopy bolą i pięty. Mam płaskostopie.

R.K.: Może pan mieć ostrogi piętowe. Proszę zrobić zdjęcie stopy i samej pięty, i pójść z nim do ortopedy. Wtedy możemy ustalić dalsze postępowanie lecznicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński