Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz nowego rachunku, będziesz mieć problemy z ZUS

AIP
Slawomir Mielnik / Polska Press
Początek nowego roku może być trudny dla wszystkich płacących składki do ZUS, o ile nie uzyskali jeszcze nowego rachunku do wpłat na nowych zasadach. 31 grudnia dotychczasowe rachunki ZUS-owskie zostaną automatycznie zamknięte. W praktyce oznacza to, że bez posiadania nowego rachunku płatnik nie spełni swoich obowiązków wobec ZUS, za co grożą kary i inne poważne konsekwencje. Zostały więc trzy dni, by temu zapobiec - o ile nie posiada się jeszcze nowego rachunku. W jaki sposób?

Od 1 stycznia opłacisz składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będziesz wysyłać tylko jeden przelew łącznie na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy,
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Składki do 31 grudnia 2017 roku

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Podajesz  ZUS wiele danych, które pomagają zaksięgować i rozliczyć wplaty. Są to:
numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata),
Twoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.

Składki od 1 stycznia 2018 roku

Od 1 stycznia będziesz opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacisz za prąd. Na przelewie wpiszesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku składkowego. Wpłatę od razu zaksięgujemy i rozliczymy na Twoim koncie.
Każdą Twoją wpłatę podzielimy proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobimy to na podstawie składek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo  utworzonej przez nas, jeśli jesteś zwolniony z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę rozliczymy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Jak uzyskać nowy numer rachunku

- czytaj str. 2

Informację o Twoim numerze rachunku składkowego ZUS wysłał listem poleconym. Zaczął wysyłać listy do przedsiębiorców 1 października 2017 r.

ZUS informuje: jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dostaniesz od nas informacji o numerze Twojego rachunku albo jeśli zgubisz list od nas, koniecznie skontaktuj się z nami. Numer rachunku otrzymasz w każdej naszej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

Jesli nie będziesz znać swojego numeru rachunku, nie opłacisz składek w 2018 roku. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

Informację o numerze rachunku składkowego ZUS wysłał na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji. Dlatego sprawdź czy na pewno ZUS ma Twoje aktualne dane adresowe.

Z czego się składa rachunek składkowy? Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku będzie zawarty numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

ZUS wykorzysta numer NIP, ponieważ jest on identyfikatorem płatnika składek zarówno dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, jak i dla osoby fizycznej, która opłaca składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Odroczenie terminu płatności i układ ratalny

Należności, które spłacasz w układzie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności składek, będziesz wpłacać na swój numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą opłacisz składkę bieżącą i ratę. Twoją wpłatę rozliczymy chronologicznie, według terminu płatności składki i raty.

Należności objętęte postępowaniem egzekucyjnym

Należności, które ZUS objął postępowaniem egzekucyjnym będziesz spłacać tak jak obecnie, na wskazany przez ZUS numer rachunku, który podaje on np. w tytułach wykonawczych i zajęciach rachunków bankowych.

Płatności z zagranicy

Każdy płatnik, w tym zagraniczny, otrzyma od ZUS swój numer rachunku składkowego, na który będzie opłacał jednym przelewem należne składki.
Numer rachunku składkowego jest zgodny ze standardem IBAN, czyli Międzynarodowym Numerem Rachunku Bankowego. Pozostałe zasady płatności z zagranicy nie zmienią się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie masz nowego rachunku, będziesz mieć problemy z ZUS - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński