Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jesteś pierwszy

Bruno Janicki
Polacy powierzyli funduszom już prawie 35 miliardów złotych.

Jeśli zastanawiasz się, czy oddać swoje oszczędności w ręce specjalistów z towarzystw funduszy inwestycyjnych, wiedz, że miliony ludzi zrobiło to już wcześniej.

Zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych XX wieku na całym świecie fundusze inwestycyjne przeżywały prawdziwy boom. Klienci powierzali im swoje pieniądze masowo i zjawisko to było obserwowane w wielu krajach.

W Polsce fundusze inwestycyjne (wcześniej powiernicze) są wprawdzie obecne od 1992 roku, jednak na ich prawdziwy rozkwit trzeba było poczekać do początku XXI wieku. Do wzrostu ich popularności w znacznej mierze przyczyniła się hossa na giełdzie z 2003 roku.

Wobec spadającego oprocentowania lokat i obligacji nie brakowało inwestorów, którzy z jednej strony chcieli na hossie zarobić, a z drugiej nie bardzo wiedzieli jak. Zatem decydowali się na oddanie swoich pieniędzy w ręce specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności do inwestowania na rynku akcji.

Takich specjalistów (licencjonowanych doradców inwestycyjnych) zatrudniają właśnie towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które utrzymują się z pomnażania pieniędzy swoich klientów.

Wpłacając pieniądze do funduszy inwestycyjnych, klienci szybko przekonują się, w jak prosty sposób można dopełnić niezbędnych formalności. Samo nabywanie jednostek uczestnictwa w funduszach trwa nie dłużej niż kilka minut, a na dodatek można tego dokonać niemal wszędzie - jednostki funduszy oferują biura maklerskie i banki.

Zawsze można zatem liczyć na wsparcie i radę pracowników tych instytucji. W banku można np. zadecydować o wycofaniu pieniędzy z lokat i wpłaceniu ich na fundusz inwestycyjny, nie odchodząc od jednego okienka. Sieć dystrybucji jednostek jest obecnie bardzo rozbudowana - do ich nabywania można wykorzystać również Internet i telefon.

Co więcej, wpłacając pieniądze inwestor ma możliwość zadysponowania, jaką kwotę chce ulokować w funduszach zajmujących się inwestycjami w akcje, a jaką w bezpieczniejsze fundusze lokujące w obligacje i papiery dłużne. Można także wybrać portfel mieszany - wszystkie towarzystwa oferują przynajmniej kilka różnych funduszy, co pozwala na indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta.

A jakie są tego efekty? Pieniądze inwestowane w fundusze pracują dużo wydajniej, a osiągane stopy zwrotu zazwyczaj są wyższe niż w przypadku lokat i obligacji skarbowych, zwłaszcza jeśli klienci zdecydują się na długoterminową inwestycję. Tłumaczy to, dlaczego fundusze inwestycyjne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie.

Na korzyść funduszy przemawia także wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji, poparty łatwym dostępem do pieniędzy, które można wypłacić w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

O ile banki niechętnie przyjmują niewielkie depozyty, o tyle TFI cieszą się z pieniędzy powierzanych im przez każdego klienta, choćby były to najdrobniejsze kwoty (opłaty za zarządzanie naliczane są jako stały procent ustalony dla danego funduszu od wpłacanych pieniędzy, a nie liniowo - według zasady jedna stawka dla wszystkich), przez co koszty są umiarkowane i zachęcające do systematycznego oszczędzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński