MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie dostaniesz emerytury od listonosza, jeśli nie pokażesz tego dokumentu. Zmiany w regulaminie Poczty Polskiej. Do tej pory było inaczej

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Od 11 kwietnia poczta ma nowy regulamin. Za każdym razem doręczyciel będzie mieć obowiązek zweryfikowania tożsamości klienta - czy ten na pewno jest tym, za kogo się podaje.
Od 11 kwietnia poczta ma nowy regulamin. Za każdym razem doręczyciel będzie mieć obowiązek zweryfikowania tożsamości klienta - czy ten na pewno jest tym, za kogo się podaje. 123rf
Emerytura przynoszona przez listonosza to jeden ze sposobów, w jaki część emerytów każdego miesiąca odbiera swoje świadczenie. Tymczasem Poczta Polska wdrożyła nowe przepisy. Okazuje się, że nawet jeśli listonosz przyniesie emeryturę, nie oznacza to, że emeryturę lub rentę odbierzemy. Kiedy listonosz odmówi nam przekazania emerytury lub renty do rąk własnych? Okazuje się, że wystarczy jedna drobna rzecz, która można pozbawić możliwości odebrania pieniędzy.

Spis treści

Emerytura z ZUS – jak odebrać swoje świadczenie?

Emeryci i renciści z ZUS-u mogą odbierać emeryturę lub rentę na dwa sposoby. Jednym z nich jest przelew na konto w banku. W takiej sytuacji emeryt może płacić bezgotówkowo albo wyciągnąć gotówkę np. w bankomacie.

Drugim ze sposobów na odbiór własnego świadczenia jest odbiór u listonosza, który przyjdzie do naszego domu. Jeżeli nas tam nie zastanie – pieniądze trzeba będzie odebrać w najbliższym oddziale Poczty Polskiej w godzinach urzędowania.

Jeżeli korzystamy z usług listonosza, który każdego miesiąca przynosi nam pieniądze – czekają nas zmiany. A wszystko za sprawą zmienionych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Odbiór emerytury od listonosza. Kiedy trzeba okazać dowód osobisty?

Poczta Polska musiała dopasować swoje procedury i wypracowane przez lata metody działania do nowych przepisów polskiego prawa. Właśnie z tego powodu listonosz ma nowe obowiązki, gdy przekazuje pieniądze.

Od 11 kwietnia poczta ma nowy regulamin. Za każdym razem doręczyciel będzie mieć obowiązek zweryfikowania tożsamości klienta – czy ten na pewno jest tym, za kogo się podaje. Chodzi o spisanie danych z dowodu osobistego, czyli:

  • imienia i nazwiska,
  • numeru i serii dokumentu,
  • numeru PESEL.

Będzie musiało się to odbywać za każdym razem, gdy listonosz przyjdzie do nas z pieniędzmi.

Kiedy listonosz może odmówić wydania emerytury lub renty?

Dotychczas podawanie swoich danych i weryfikacja tożsamości była obowiązkowa tylko przy pierwszej wizycie. W czasie kolejnych doręczyciel mógł się powołać na klauzulę „znany osobiście”. Obecnie, jeżeli senior odmówi podana danych z dokumentu tożsamości – nie otrzyma swoich pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie dostaniesz emerytury od listonosza, jeśli nie pokażesz tego dokumentu. Zmiany w regulaminie Poczty Polskiej. Do tej pory było inaczej - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński