"Nie dla upartyjnienia sądów". Manifestacja KOD w Szczecinie [wideo]

Marek Rudnicki
Udostępnij:
Nie dla upartyjnienia sądów – pod tym hasłem KOD zorganizował wiec na Alei Kwiatowej. Przyszło około 100-150 osób. Tematem przewodnim miała być krytyka zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Jest nas mało, ale jesteśmy głośni – krzyczał do mikrofonu Mikołaj Marecki i dodawał: - Jest nam przykro, że jest nas mniej.

Gdy poprzednim razem, na początku lutego KOD zorganizował podobny protest i z podobnymi hasłami, manifestujących było znacznie więcej. Być może dlatego tym razem padały ostrzejsze słowa, jak Magdy Filiks, która pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i jego słów w sejmie krzyczała: - Jaki PAN taki kram.

Spotkanie rozpoczął przemówieniem Andrzej Milczanowski, który jak zawsze przy tego rodzaju okazji powtórzył, że walczył w Solidarności „nadziemnej i podziemnej” przez 9 lat i zakończył hasłem: - Każdy uczciwy Polak sprzeciwi się PiS i powie NIE.

Na plakatach zdjęcie ziewającego prezesa PiS z napisem: Nasz strudzony PAN. Na innych stare hasła: Chcesz sprawiedliwości żądaj niezawisłości.

Być może jedynym, który ocenił kwestię nie posługując się inwektywami, był poseł PO, Sławomir Nitras.

- PiS mówi ludziom, że sądy, prokuratura czy Trybunał Konstytucyjny funkcjonują źle i oni wszystko naprawią – tłumaczył. – W pewnym sensie jestem się w stanie zgodzić, że system sadownictwa nie działał w Polsce w taki sposób, że zadowalał wszystkich Polaków. Tylko prezesowi Kaczyńskiemu się wydaje, że wystarczy poprosić przysłowiowego Mariusza, a on weźmie śrubokręt, poprzykręca, naprawi i będzie dobrze wszystko działać. A to jest delikatna sprawa. Zmiany które proponuje PiS w prokuraturze, a co ważniejsze, w sądownictwie polegają na tym, że oni tam wprowadzą swoich ludzi. I to jest dla nich jedynie kryterium. System sądownictwa jest bardzo delikatny i wymaga delikatnych zmian, bo trudno jest zmienić mentalność. Przez dwadzieścia parę lat to robiliśmy. I to nam się nie udało. A to co proponuje PiS jest prostą drogą do sądownictwa PRL-owskiego, w którym władza decyduje, jakie są wyroki. Takie zachowania już dzisiaj widać, bo nawet kwestia banalnego wypadku komunikacyjnego pani premier powoduje, że prokurator działa dokładnie tak, jak chce władza. I oni chcą, aby dokładnie było to samo w sądach. To jest granica wolnego państwa, a za tą granicą jest totalitarne państwo w którym jeden człowiek, który sprawuje cała władzę, wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Dzisiaj jesteśmy na granicy i mam nadzieję, że uda nam się zatrzymać ten proces.

Inni operowali hasłami, a nie argumentami. Przykładem poseł .Niezależnej, Piotr Misiło: - Bezczelność i buta PiS-u nie ma granic.

Stwierdzano nawet, że podczas demonstracji przeciwko korupcji rządu w Rumunii pojawiło się ponoć hasło: - Nie pozwolimy na drugą Polskę w Bukareszcie.

Jedna z mówczyń, przedstawiona jako Monika przekonywała nawiązując do wypadku, w którym cinquecento prowadzony przez młodego człowieka wjechał w rządową limuzynę stwierdzała, że był to „kurs kolizyjny z atrapą osoby pełniącej funkcje premiera” oraz że „każdy może swoim samochodem lub rowerem wjechać na samochód kacyka”. Padły też złośliwe sformułowania pod adresem kościoła katolickiego, że wkrótce „ten kto się nie ochrzci nie dostanie +500”.

Przemawiający Michał krzyczał: - Witam was ofiary reżimu i społecznego darwinizmu.

A Magda Filiks kończąc spotkanie skandowała hasło:

- Na pewno nie oddamy Polski w ręce oszołomów. Panie Kaczyński czy Kaczyński panie, jak się pan zwiesz, nie ciesz się człowieku, bo my jesteśmy ogromnie zdeterminowani.

Polecamy na gs24.pl:

Najpiękniejsze i najbardziej roztańczone pary ze szczeciński...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
ppzbb
KODczyli GNOJ
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie