Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dawajcie żebrzącym pieniędzy

Anna Miszczyk [email protected]
Tej kobiecie wielu przechodniów nie żałowało pieniędzy. Zdaniem specjalistów, w ten sposób jej się nie pomoże.
Tej kobiecie wielu przechodniów nie żałowało pieniędzy. Zdaniem specjalistów, w ten sposób jej się nie pomoże.
W specjalnej kampanii informacyjnej urzędnicy ze Świnoujścia chcą zniechęcić mieszkańców i turystów do finansowego wspierania żebrzących.

Bezdomni krążą koło przepraw promowych i pod większymi sklepami w Świnoujściu. Proszą o pieniądze na promenadzie, w pobliżu poczty. Wielu przechodniów nie odmawia.

Miejscy urzędnicy zdają sobie sprawę, że to szkodzi wizerunkowi miasta. Dlatego ogłosili niedawno walkę z żebractwem. Na początek jest konkurs na plakat kampanii informacyjnej, która ma przekonać świnoujścian i turystów, że dając pieniądze żebrzącym wcale im nie pomagają. Przyzwyczajeni do dostawania pieniędzy żebracy, nigdy nie wyjdą bowiem z bezdomności i uzależnień.

- Miejmy odwagę odmówić - zachęca Joanna Agatowska, zastępca prezydenta miasta. - Szczególnie jeśli o jałmużnę wyciąga rękę dziecko, które nie powinno być wykorzystywane w ten sposób. Pamiętajmy, że im częściej będziemy dawać dzieciom pieniądze, tym częściej będą one wykorzystywane do żebrania. To absolutnie nie znaczy, że mamy im w ogóle nie pomagać. Ale trzeba to robić mądrze. Tylko wtedy nasza pomoc przyniesie właściwy skutek, a z ulic naszego miasta znikną żebrzący.

W czasie kampanii miasto będzie informowało o różnych formach pomocy osobom żebrzącym. Wsparcia tym ludziom udzielają różne organizacje, m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- Nasza pomoc nie jest jednorazowa - mówi Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektor świnoujskiego MOPR. - Chodzi jednak o to, żeby tych ludzi zaktywizować do działania w pozytywnym tego słowa znaczeniu, w myśl powiedzenia, dać im wędkę, a nie rybę.

Podobne kampanie promocyjne odbywają się już w innych polskich miastach, które borykają się z problemem żebractwa. Jednym z nich jest Wrocław.

W konkursie na plakat mogą wziąć udział osoby fizyczne. Sam udział jest bezpłatny i dobrowolny. Każdy może zgłosić tylko jeden projekt. Przyjmowane są prace oryginalne lub drukowane w dowolnej technice, niepublikowane dotychczas, w formacie 70 cm x 100 cm (pion).

Uwaga: prace zgłaszane jedynie w formie elektronicznej nie będą rozpatrywane. Na plakacie musi znaleźć się hasło kampanii informacyjnej przeciwdziałającej zjawisku żebractwa osób bezdomnych w Świnoujściu, zaproponowane przez autorów. Termin zgłaszania propozycji upływa 1 czerwca 2012 o godz. 16.30.

Plakaty należy nadsyłać lub dostarczyć osobiście do wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta w Świnoujściu, ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście. Za datę zgłoszenia uważa się datę wpłynięcia pracy konkursowej do siedziby organizatora. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu. Jest o co walczyć, bo do wygrania jest wysokiej klasy laptop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński