Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dajmy się wypalić. Stres może nas wykończyć

sxc.hu
sxc.hu
Zniechęcenie i wyczerpanie emocjonalne to jedne z podstawowych objawów wypalenia zawodowego. Wiąże się ono również z poczuciem braku kompetencji i tym, że sukces w pracy jest poza zasięgiem.

Wypalenie rozwija się powoli. Początkowo towarzyszą mu tylko niewielkie sygnały, które nie różnią się od zwykłych reakcji stresowych. U osób dotkniętych długotrwałym zmęczeniem pojawiają się m.in.: brak apetytu, zakłócenia snu, obniżenie potrzeb seksualnych, nadużywanie alkoholu, leków i nadmierne palenie papierosów.

Zmiany występują także w sferze rodzinnej i towarzyskiej. Wypalenie może dotknąć wszystkich pracujących. Największe ryzyko związane jest np. takimi zawodami: menedżera, lekarza, pielęgniarki, nauczyciela, doradcy personalnego, handlowca i psychologa. Kryzys pojawia się zwykle między 3 a 7 rokiem pracy.

Jak mu zapobiegać? Pracownicy powinni pamiętać, aby rozładowywać stres i zmęczenie, zanim ulegnie to kumulacji. Należy zwracać uwagę na własne potrzeby i aspiracje związane nie tylko z pracą. W uzyskaniu satysfakcji z wykonywanej pracy pomoże zdrowy dystans do obowiązków. W przypadku nasilania się objawów należy skontaktować się z psychologiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński