Nie cichnie spór o to, jaki ma być Trybunał Konstytucyjny

Tomasz Plaskota (AIP)
Spór o Trybunał Konstytucyjny nie zakończy się zapewne po środowym wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK
Spór o Trybunał Konstytucyjny nie zakończy się zapewne po środowym wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK Piotr Smoliński
W środę Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą listopadowej nowelizacji ustawy o trybunale, która obowiązuje od soboty.

AIP/x-news

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński przyjął sędziów wybranych w środę 2 grudnia i przekazał im pokoje do pracy. W sobotnim wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prezes TK prof. Andrzej Rzepliński pytany, czy uznaje ważność środowego wyboru dokonanego przez Sejm, odpowiedział: „Przyjmuję do wiadomości, że zostali wybrani na sędziów. Podobnie jak trzech sędziów wybranych dwa miesiące temu. Pozostaje kwestia, w jakiej kolejności mają podjąć obowiązki orzecznicze w trybunale. Zaprzysiężeni przez prezydenta w środę w nocy sędziowie otrzymali pokoje w trybunale i status pracowników TK, ale nie będą orzekali do czasu wyjaśnienia sprawy”. Na ich dalsze losy wpływ będzie miała decyzja głowy państwa o odebraniu ślubowań od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Prezes TK mówił, że będzie apelował do prezydenta o zaprzysiężenie trzech sędziów wybranych w październiku, co wynika z wyroku TK z 3 grudnia.

Wiele zależy od prezydenta, który po przyjęciu zaprzysiężenia od sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu może zażegnać kryzys wokół trybunału. Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta w „Śniadaniu w Trójce” mówiła, że Platforma zafundowała obecnemu rządowi „pasztet” i za wszelką cenę starała się przejąć trybunał i wprowadzić tam rekomendowanych przez siebie pięciu sędziów. Dodała, że PO dokonała tego, łamiąc prawo. - Dla ówczesnych rządzących to był dowolny wybór. Raz korzystali z regulaminu, gdy chodziło o wskazanie osób, innym razem, kiedy chodziło o termin składania kandydatów, wybierali sobie ustawę - mówiła Sadurska. Podkreśliła, że prezydent po to przyjął ślubowanie od czterech sędziów wybranych w środę, aby zakończyć chaos wokół trybunału. Wtórował jej Joachim Brudziński z PiS, który powiedział, że to PO złamała konstytucję, i dodał, że „żadne wrzaski, żadne krzyki nie wystraszą PiS”. Mówił też, że politycy prezentują w sprawie TK „histerię i postawę kabaretową”. Rafał Grupiński z PO stwierdził, że prezydent powinien jak najszybciej wykonać wyrok TK. Natomiast Marek Sawicki z PSL mówił, że PiS zarzuca Platformie łamanie prawa, ale sam postępuje podobnie. Zdaniem Sawickiego PiS dąży do dyskredytacji TK po to, żeby jego orzeczenia były lekceważone.

Działania Trybunału Konstytucyjnego skrytykował w niedzielę w programie „Siódmy dzień tygodnia” w Radiu Zet Jacek Sasin, poseł PiS. Mówił, że Trybunał Konstytucyjny jest o krok od dokonania zamachu stanu, ponieważ nie może oceniać, czy uchwały podejmowane przez Sejm są zgodne z ustawą zasadniczą. - Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wypowie się o uchwałach Sejmu, to dokona zamachu stanu! Dokona konstytucyjnego zamachu stanu, złamie trójpodział władzy i ostatecznie się skompromituje - stwierdził Sasin. Polemizował z nim były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk. - Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie już badał konstytucyjność uchwał. Kluczem jest to, czy uchwała zawiera treść normatywną - stwierdził Grabarczyk. Jako przykład uchwały sejmowej zakwestionowanej przez trybunał podał uchwałę z 2006 r. powołującą komisję bankową.

- PiS chce ewidentnie rozepchnąć słabo działające państwo normatywne - razem z jego instytucjami - po to, by stworzyć miejsce dla państwa prerogatywnego, działającego na podstawie bezpośrednich poleceń ze słabą lub zgoła żadną podstawą prawną. Innymi słowy chce zmienić realny ustrój Polski, nie zmieniając konstytucji, bo do tego brakuje mu większości - skomentował w rozmowie z „Polską” Ludwik Dorn, były wicepremier w rządach PiS.

Postawę sędziów Trybunału Konstytucyjnego ostro skrytykował jeden ze współtwórców obowiązującej konstytucji. - Mamy do czynienia w Sejmie z chamstwem i z próbą wywołania destrukcji, która ma przesłonić reformy realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i wspierane przez prezydenta w ramach programu naprawy państwa i prawa polskiego - mówił w Radiu Wnet mecenas Piotr Andrzejewski, senator i sędzia Trybunału Stanu. Odniósł się do usytuowania Trybunał Konstytucyjny w ustroju państwa.

Sędzia stwierdził, że TK nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej i nie ma prawa interpretacji prawa. - Ma jedynie zadanie, jako instytucja, kontroli zgodności z konstytucją istniejącego i ustanowionego przez kogo innego prawa, ma uprawnienia do punktowania niezgodności przepisów podkonstytucyjnych z konstytucją. Wczoraj Trybunał znacznie przekroczył te kompetencje - powiedział Andrzejewski. Jego zdaniem za frazesami o obronie konstytucji stoją polityczne interesy poprzedniej władzy, która nie może się pogodzić z werdyktem wyborców.

W środę Trybunał Konstytucyjny oceni, czy nowelizacja, która weszła w życie w sobotę, była zgodna z ustawą zasadniczą, a także czy wybór pięciorga nowych sędziów rekomendowanych przez PiS, dokonany przez Sejm 2 grudnia, był zgodny z prawem. Przypomnijmy, że chodzi o Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julię Annę Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego.

Ze składu orzekającego wyłączyli się prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat. Wśród wnioskodawców są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i posłowie PO. - Zrobił się straszny chaos. Poczekamy jeszcze na orzeczenie trybunału 9 grudnia. Ale to już dotyczy nowej ustawy, więc ma zupełnie inny charakter. Ale ta nowa ustawa kasowała wybór poprzednich sędziów w ten sposób, że prezydent nie przyjął od nich przysięgi, czyli dawała prezydentowi prawo nieprzyjmowania przysięgi. A tego nie ma w konstytucji! Nie ma takiego uprawnienia prezydent, żeby nie przyjmować przysięgi i w ten sposób wpływać na TK. Ale wszystko na to wskazuje, że trzech zostało wybranych prawidłowo przez poprzedni Sejm i ślubowanie od tamtych trzech powinno zostać przyjęte. Natomiast wybór obecnych trzech pierwszych jest wyborem niezgodnym z konstytucją - skomentował dla „Polski” Marcin Święcicki, poseł PO. Portal Onet.pl poinformował, że liderzy Platformy rozważają z prawnikami złożenie wniosku o postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu. O działaniach w tej sprawie PO ma poinformować po środowym orzeczeniu TK.

W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o TK przegłosowana głosami PiS i Ruchu Kukiz’15. Przedstawiciele opozycji, posłowie PO, Nowoczesnej i PSL, nie wzięli udziału w głosowaniu. Do najważniejszych kwestii, które reguluje nowelizacja, należy zapis, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta, co powinno nastąpić w ciągu 30 dni od wyboru. W nowelizacji znalazł się również zapis, że po trzech miesiącach od wejścia ustawy w życie wygasa kadencja prezesa i wiceprezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego i prof. Stanisława Biernata. Nowy prezes TK ma zostać powołany przez prezydenta spośród przynajmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK na trzyletnią kadencję.

Wideo

Materiał oryginalny: Nie cichnie spór o to, jaki ma być Trybunał Konstytucyjny - Polska Times

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Jeżeli to ma być TRYBUNAŁ, to nie może być inaczej; MUSI BYĆ ZGODNY Z KONSTYTUCJĄ, czyli obecna ustawa z 25 czerwca 2015 roku MUSI BYĆ UNIEWAŻNIONA, bo nie spełnia artykułów: 188., 191., 194., 197. Konstytucji w sposób OCZYWISTY dla KAŻDEGO! A inne artykuły WYNIKAJĄ z tych PODSTAWOWYCH!

z
zorro
"Platforma zafundowała obecnemu rządowi „pasztet” i za wszelką cenę starała się przejąć trybunał i wprowadzić tam rekomendowanych przez siebie pięciu sędziów...  PO dokonała tego, łamiąc prawo."
 
Nic dodać, nic ująć.
 
Przeciwko działaniom PiS protestowała zaciekle pani Krzywonos. Dlaczego była taka agresywna?            „W lipcu 2009 roku Krzywonos dostała drugą – specjalną emeryturę – aż 3500 zł miesięcznie. Przyznał ją premier Donald Tusk.”

No i wiadomo już skąd pani Krzywonos ma od 2009 roku miesięcznie 6230 zł emerytury i dlaczego tak kocha PO.

 

G
Gość

To nie jest kod, tylko kot _ komitet obrony trybunalu

w
wania
W dniu 07.12.2015 o 14:23, zdziwiony napisał:

Szanowny ~Krzysztofie. Pańskie poglądy i Pańskie pytania są słuszne ale spóźnione. O ok 40 lat. Skoro Pan nie rozumie, o co w tym zamieszaniu chodzi, będzie Pan powtarzał czyjeś opinie. Zależne tylko, jakiej opcji politycznej Pan nie lubi. Teraz nie lubi Pan koalicji Po - PSL. Za dwa lata będzie miał Pan pretensje do PiS. Do kogoś trzeba - byleby nie do siebie.

deb*** DO ENTEJ

z
zdziwiony
W dniu 07.12.2015 o 13:29, Krzysztof napisał:

Mniejszość wymusza łamie prawo i demokrację by rządzić większością . Gdzie są moje godne prawa i moja emerytura? Tak rządziła PO PSL i powinni odpowiadać za ten chaos zadłużenie rozwalenie porządku i sprzedaż majątku za grosze.

Szanowny ~Krzysztofie. Pańskie poglądy i Pańskie pytania są słuszne ale spóźnione. O ok 40 lat. Skoro Pan nie rozumie, o co w tym zamieszaniu chodzi, będzie Pan powtarzał czyjeś opinie. Zależne tylko, jakiej opcji politycznej Pan nie lubi. Teraz nie lubi Pan koalicji Po - PSL. Za dwa lata będzie miał Pan pretensje do PiS. Do kogoś trzeba - byleby nie do siebie.

m
marian P. Kraków

Tylko Sejm RP ma mandat społeczeństwa Polskiego do uchwalania ustaw i one powinny obowiązywać za zgodą Prezydenta RP.Trybunał ewentualnie może mieć zdanie tylko opiniotwórcze .

P
POLAK

PO PSL NIE ŁAMAŁO PRAWO JAK WYBIERALI SĘDZIÓW TYLKO PIS A TERAZ PROSZĄ NIEMKĘ O POMOC A MORZE POLSKA STRACIŁA SUWERENNOŚĆ PRZEZ 8 LAT RZĄDZENIA PO I PSL

K
Krzysztof

Mniejszość wymusza łamie prawo i demokrację by rządzić większością . Gdzie są moje godne prawa i moja emerytura? Tak rządziła PO PSL i powinni odpowiadać za ten chaos zadłużenie rozwalenie porządku i sprzedaż majątku za grosze.

e
eljot

Ręce precz od Trybunału Konstytucyjnego,dotyczy to kawalera na kaczych łapach i dudusia kaczy dziób.

s
sta-n

Od dłuższego czasu mam awersję na widok tego "kulfona " i tego co mówi. To za parę lat w medycynie,
będzie to nazywane "syndromem Kaczyńskiego", bo bardzo dalekie jest od prawdy opartej na faktach.

S
Seba101

Pewnie jesteś z kod dostałeś już kasę za wystawianie pod TK

R
Ret

Wyslijcie tych starców na emeryturkę, sasina kaczora morawieckiego i tą bestię Macierewicza

e
ego

Dwa razy po rząd wygrane wybory, 8 lat wybierana sędziów i tyłu się uzbierało. Proste

p
patriotaa

Czas najwyższy rozwalić ten twór komunistyczny,kupa debili na świeczniku nie znająca się ani na prawie ani na konstytucji. A oto przestępstwa TK i PO
1- Prezes i wiceprezes opracowywali te przepis dla PO
2- TK miał tylko orzekać ten przepis opracowany przez prezesa i wiceprezea czy jest zgodny z konstytucją. TK orzekło że nie jest zgodny z konstytucją więc i wybór tych pięciu sędziów był nielegalny i nie zgodny z konstytucją.
3- Tk bezprawnie orzekało wybór pięciu sędziów przez PO Jeżeli przepis jest niekonstytucyjny to i wybór na podstawie tego przepisu jest tez niekonstytucyjny
4- Blamaż TK jak można jedną decyzje wyboru pięciu sędziów dzielić na części jedno posiedzenie jedna decyzja to jest całość a nie kawałki.
PO i TK skompromitował się na całej linii Pokazało sie ze TK i PO nie ma zielonego pojęcia o prawie. TK podejmująć dwie decyzję zaprzecza sam sobie preois jest niekonstytucyjny w wybór na podstawie tego przepisu jest konstytucyjny. Więc pytam jak to z tym jest ? i drugie pytanie kiedu skorumpowany TK abdykuje zanim naród ich na taczkach albowozem z albowozem z gnojowicą tak jak Jagnę w chłopach .

J
J.M.

Zgadzam się z wpisem "zawiedziony". Tego uPOlitycznionego Trybunału nie
zrównoważy nawet 5-ciu sędziów nominowanych przez PiS , ale ograniczy
jego możliwości wydawania takich niespójnych i szkodliwych dla państwa
orzeczeń , jak ostatnio. Ten Tybunał jest od dawna partyjny , co skrzętnie
ukrywano przed społeczeństwem. Co jeszcze w nim robią Przewodniczący
Rzepliński i jego dwaj koledzy od pisania ustawy dla PO , Biernat i Tuleja ?
Oni już wogóle powinni przestać być sędziami , od chwili , gdy złamali
przysięgę o bezstronności.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3