Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie prokuratury regionalnej w Bydgoszczy. Prokurator krajowy nie zamierza zmieniać przepisów

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Nie będzie Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy. No nie ma kadry i pieniędzy
Nie będzie Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy. No nie ma kadry i pieniędzy Robert Wozniak/Archiwum PPG
Bydgoszcz nie będzie miała własnej prokuratury regionalnej, wciąż będziemy podlegali pod Gdańsk. Zmiana wymagałaby korekty rozporządzenia ministra sprawiedliwości, a z wnioskiem o taką poprawkę prokurator krajowy nie zamierza występować. Oczywiście chodzi o brak pieniędzy.

28 grudnia 2018 roku minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie o siedzibach i i obszarach działalności poszczególnych sądów. W Polsce jest jedenaście sądów apelacyjnych, a siedziby prokuratur są z nimi tożsame. Dlatego Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy podlega organizacyjnie Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Dariusz kornelu, I zastępca prokuratora krajowego zaznacza, że utworzenie prokuratury regionalnej wymagałoby korekty w układzie sądów apelacyjnych.

O możliwości utworzenia w Bydgoszczy prokuratury regionalnej zapytali bydgoski poseł PiS Łukasz Schreiber oraz Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu bydgoskich radnych PiS.

Wzmocnienie roli Bydgoszczy i województwa

- Powstanie prokuratury regionalnej w Bydgoszczy byłoby cennym wzmocnieniem Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego - uważa Wenderlich. - W mojej ocenie celem władz regionu i Bydgoszczy winno być aktywne zabieganie by utworzono ją w Bydgoszczy.

Gdańsk drugi w kraju

Radny zwraca uwagę, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku jest drugą co do liczby wpływu spraw w Polsce w ub. roku. Podlega pod nią sześć prokuratur okręgowych - w Gdańsku, Bydgoszczy, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku. - Argumentu przeważającego za utworzeniem Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy nie stanowi również poziom obciążenia Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, albowiem jest on zbliżony do średniej krajowej - zauważa I zastępca prokuratora krajowego.

W 2023 roku do PR w Gdańsku miała na głowie 212 spraw. To faktycznie drugie miejsce w kraju po PR w Szczecinie, która spraw w minionym roku miała 253. Dla porównania - PR w Rzeszowie zamknęła miniony rok jedynie 35 sprawami, a w Białymstoku - 37. W tym rankingu nawet PR w Warszawie wypada gorzej niż PR w Lublinie - Warszawa miała w ub. roku 147 spraw, Lublin - 179.

Nie ma kadry i pieniędzy

Okazuje się, że prawdopodobnie największym problemem w utworzeniu PR w Bydgoszczy są koszty i kadra. - Pozyskanie dla tworzonej jednostki nowych etatów orzeczniczych byłoby znacznie utrudnione, gdyż w skali kraju niewiele z nich pozostaje nieobsadzonych - stwierdza prokurator Korneluk. - Prawidłowe funkcjonowanie Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy wymagałoby przyznanie tej jednostce liczby etatów orzeczniczy na szczeblu jednostek regionalnych, co obecnie nie jest możliwe.

Prokurator zwraca też uwagę na problem braku etatów administracyjnych. - Wydatkowanie znacznych środków finansowych stanowiłoby konsekwencję przyznania dodatków funkcyjnych prokuratorom pełniącym funkcje prokuratora regionalnego, zastępcy prokuratora regionalnego, naczelnikom wydziałów, kierowników działów, kierownika szkolenia, rzecznika prasowego, rzecznika dyscyplinarnego i wizytatorów.

Dlatego prokurator krajowy nie zamierza występować do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia z 2016 roku w sprawie utworzenia m.in. prokuratur regionalnych.

Prokuratura Regionalna byłaby korzystna

Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, podkreśla, że utworzenie PR w Bydgoszczy byłoby korzystne. - Pozwoliłoby chociaż na odmłodzenie kadry prokuratorów - stwierdza, dodając, że w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy znaczna część śledczych zbliża się wiekiem do 60 lat.

Sama prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy prowadziła w grudniu 2023 roku niespełna dwieście spraw karnych. W całym okręgu bydgoskim jednak, a to także 8 prokuratur rejonowych i jeden ośrodek zamiejscowy, spraw karnych było... 2700. - Ta liczba wzrasta - rzecznik PO w Bydgoszczy.

Trzeba dodać, że prokuratorzy nie prowadzą wyłącznie spraw karnych.

Zmiana na stanowisku szefa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

Tymczasem ósmego kwietnia br. nastąpiła zmiana na stanowisku Prokuratora Okręgowego w Bydgoszczy. Został nim doświadczony prokurator bydgoskiej PO Dariusz Podufalski. Śledczy był m.in. naczelnikiem III Wydziału Nadzoru Postępowań Przygotowawczych Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, od 2004 r. zajmuje się problematyką IT i cyberprzestępczości. Prowadził sprawy umownie klasyfikowane jako cyberprzestepczość.

Poprzedni szef PO Andrzej Milewski został Prokuratorem Okręgowym w Bydgoszczy w listopadzie 2018 roku. Wcześniej był zastępcą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera