Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie galerii handlowej na Łasztowni. Miasto opublikowało nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego

OPRAC.:
Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Urząd Miasta Szczecin
Miasto Szczecin pochwaliło się nowym projektem planu zagospodarowania przestrzennego dla Łasztowni. Zniknął z niego pomysł budowy ogromnego centrum handlowego, który znajdował się w propozycji przedstawionej kilka miesięcy temu. Ma być więcej zieleni i przestrzeni publicznych.

W sierpniu ubiegłego roku rozpoczęły się intensywne dyskusje na temat planu zagospodarowania dla Łasztowni i jej najbliższej okolicy. Popularne w mieście bulwary są traktowane przez mieszkańców jako miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich, a także koncertów i wielu innych wydarzeń. Wstępna propozycja miasta zakładała jednak wprowadzenie tam licznej zabudowy mieszkaniowej, a nawet budowę centrum handlowego. Po licznych konsultacjach miasto wycofało się ze wstępnych założeń i opublikowało nowy projekt planu przestrzennego, który jest gotowy do uchwalenia.

Nie będzie galerii handlowej

Nowy plan to m.in. utrzymanie, rozwój i umożliwienie kontynuacji funkcji produkcyjnych, składowych i magazynowych na terenach prowadzonej działalności (Centrum Logistyczne „Gryf”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego „Gryf”, itp.), likwidacja możliwości lokalizacji obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 i wprowadzenie śródmiejskiej zabudowy wielofunkcyjnej w miejscu Przedsiębiorstwa Przemysłu Cukierniczego „Gryf”, wprowadzenie jeszcze większej ilości zieleni na placach, bulwarach, czy obowiązku zastosowania błękitno-zielonej infrastruktury w terenach śródmiejskiej zabudowy wielofunkcyjnej. Projekt zakłada również wprowadzenie nawierzchni miejsc parkingowych jako częściowo przepuszczalnych oraz wykreowanie frontów wodnych na podstawie inspiracji historyczną kompozycją spichlerzy Łasztowni.

- Celem planu jest zapewnienie optymalnych warunków do przeprowadzenia transformacji funkcjonalno-przestrzennej wysp Łasztowni i Wyspy Grodzkiej, włączenie wysp do obszaru cenotwórczego miasta i ich reurbanizacja z poszanowaniem tradycji miejsca i portowego krajobrazu – mówi Zofia Fiuk - Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego. - Na terenie Łasztowni występuje również zabytkowa struktura o istotnym znaczeniu dla portowej historii Szczecina. Cały teren podlega ochronie konserwatorskiej z tytułu wpisu do rejestru zabytków (zespół portu wolnocłowego i zespół rzeźni miejskiej) oraz ustanowionych stref ochrony konserwatorskiej.

Co nowego pojawiło się w planie zagospodarowania?

Ma się pojawić znacznie więcej ogólnodostępnych terenów zielonych, a mieszkańcy mają dostać jeszcze więcej przestrzeni. Zasadnicze zmiany mają nastąpić w komunikacji wyspy z centrum miasta. Planowana jest m.in. nowa linia tramwajowa. Łasztownia ma stać się strefą przeznaczoną głównie dla pieszych i rowerzystów o ograniczonym ruchu samochodowym. Planowane są trzy nowe lokalne przeprawy mostowe dla pieszych i rowerzystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński