MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ rozlicza pacjentów, którzy kłamią w oświadczeniach. W Zachodniopomorskiem nawet kilka tysięcy osób

Paulina Targaszewska [email protected]
Ile będzie musiał zapłacić za leczenie nieubezpieczony? Wszystko zależy od świadczenia z jakiego skorzystał. Większość kosztować to będzie mniej niż sto złotych.
Ile będzie musiał zapłacić za leczenie nieubezpieczony? Wszystko zależy od świadczenia z jakiego skorzystał. Większość kosztować to będzie mniej niż sto złotych. sxc.hu
Od przyszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma wystawiać rachunki osobom, które nie mają ubezpieczenia, a w deklaracji u lekarza obwieszczają, że płacą składki zdrowotne.

- Weryfikacja prowadzona jest począwszy od świadczeń udzielonych w styczniu bieżącego roku, bo wtedy wprowadzono eWUŚ, czyli elektroniczną weryfikację uprawnień świadczeniobiorców - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. - W pierwszym miesiącu, osób, które skorzystały z opieki zdrowotnej sfinansowanej przez Fundusz, choć eWUŚ nie potwierdził ich prawa do świadczeń, lub które złożyły nieprawdziwe oświadczenia, naliczono 2300. Weryfikacja trwa na bieżąco, więc ta liczba będzie się zmieniać.

Ile dokładnie osób leczyło się na koszt NFZ bez ważnego ubezpieczenia, dokładnie nie wiadomo. Z danych, które przekazała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz na jednej z Sejmowych Komisji Zdrowia wynika, że w Polsce sprawa może dotyczyć blisko miliona osób. W naszym województwie może to być nawet kilka tysięcy pacjentów.

Ile będzie musiał zapłacić za leczenie nieubezpieczony? Wszystko zależy od świadczenia z jakiego skorzystał. Większość kosztować to będzie mniej niż sto złotych. Jeśli jednak ktoś bez ubezpieczenia przeszedł operację, będzie musiał zapłacić nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Każdy przypadek będzie wyjaśniany odrębnie - mówi Małgorzata Koszur. - Każda osoba, wobec której powstała wątpliwość, co do jej statusu ubezpieczenia w dniu udzielenia świadczenia, będzie mogła przedstawić korzystny dla siebie dokument.

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym wydaniu Głosu Szczecińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński