MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nerwowe czekanie na wyrok o miliony, które zapłacili szczecińscy kierowcy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Strefa Zamieszkania Stare Miasto
Strefa Zamieszkania Stare Miasto AS
Sąd uchylił w całości uchwałę wprowadzającą płatne parkowanie na szczecińskiej starówce. To może oznaczać konieczność oddania kierowcom co najmniej kilkunastu milionów złotych.

Chodzi o Strefę Zamieszkania Stare Miasto, w której obowiązuje płatne parkowanie i to w najdroższym wariancie (od 6 do 10 zł za godzinę). Jak już informowaliśmy, Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zakwestionowali przepisy w uchwale rady miasta wprowadzające zasady opłat w SZSM. O ile RPO domagał się uchylenia tylko niektórych zapisów regulaminu, o tyle prokurator wniósł o uchylenie całej uchwały. I Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację. 11 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym uchylił całą uchwałę „dotyczącą ustalenia zasad korzystania ze Strefy Zamieszkania Stare Miasto oraz poboru i wysokości opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na tym obszarze”. Na razie nie wiadomo, jakie wywoła skutki, bo nie ma jeszcze uzasadnienia.

Oficjalnie z urzędu miejskiego płyną uspokajające komunikaty.

- Wyrok nie jest prawomocny. Czekamy na uzasadnienie - mówiła na ostatniej sesji rady miasta Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina do spraw komunalnych.

Ale w zaciszach gabinetów już tak spokojnie nie jest. Nerwowość urzędników wywołuje jedno słowo zawarte w sentencji wyroku. Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały „w całości”.

- Gdyby taki wyrok się utrzymał, to groźba zwrotu pieniędzy nie tylko za kary, ale i za parkowanie, byłaby w zasadzie przesądzona - mówi nam jeden z urzędników, który zajmuje się płatnym parkowaniem w Szczecinie.

Zwraca uwagę, że za kilka dni miasto zacznie wypłatę 400 tys. złotych nienależnie pobranych od kierowców parkujących na płatnych parkingach niestrzeżonych (m.in. pod Trasą Zamkową). Do zwrotu są pieniądze z tytułu kar za brak biletu. W przypadku PPN-ów sąd zakwestionował tylko kilka przepisów związanych z regulaminem parkowania. Resztę uchwały ocalił, ale i tak skutki finansowe są spore.

- A w przypadku Strefy Zamieszkania Stare Miasto sąd uchyla całą uchwałę! Jeśli ten wyrok się utrzyma, skutki będą ogromne - dodaje nasz rozmówca.

W ciągu niespełna dwóch lat działania SZSM wystawionych zostało 20 tysięcy wezwań za brak biletu lub nieprawidłowe parkowanie (poza wyznaczonym miejscem - przyp. red.). Kierowcy zapłacili 4 mln zł. Wartość biletów postojowych, które wykupili, szacowana jest na co najmniej kilkanaście milionów złotych.

- Gdy zapoznamy się z uzasadnieniem wyroku, przeanalizujemy sprawę odwołania - zapowiedział radnym Łukasz Korejwo, radca prawny.

Prokuratura działała szeroko

Prokuratura potwierdza, że jej skarga na uchwałę o SZSM miała szerszy zakres niż Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według śledczych doszło do naruszenia konstytucji oraz ustaw o samorządzie i gospodarce komunalnej.

- W skardze są m.in. dwa elementy, które prokurator kwestionuje. To sposób rozwiązania sprawy opłaty dodatkowej oraz opłaty za parkowanie pojazdów poza miejscem, które zostało wyznaczone do parkowania - wyjaśnia prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Prokurator zarzuca też radzie miasta przekroczenie kompetencji w regulaminie SZSM dotyczących przepisów o odpłatności za korzystanie z miejsca parkingowego.

O sprawie pisaliśmy m.in. tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński