Nawet 100 mln euro jest w stanie zainwestować indyjska firma z branży opakowań w nową fabrykę na Pomorzu Zachodnim. To jeden z efektów udziału zachodniopomorskiej delegacji w Szczycie Gospodarczym w New Delhi. Jak będzie wyglądała dalsza polsko - indyjska współpraca?

W tym roku, po raz pierwszy Globalny Szczyt Gospodarczy w Indiach odbył się z udziałem polskiej delegacji złożonej z przedstawicieli Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej oraz Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

W konferencji wzięło udział ponad 30 państw z całego świata. Obecni byli prezesi korporacji takich jak: Uber, Netflix, McKinsey czy KPMG. Marszałek Olgierd Geblewicz i Mariusz Łuszczewski, prezes ZIIG, wystąpili jako paneliści podczas dyskusji dotyczącej ułatwień w prowadzeniu biznesu.

- Nasza prelekcja została zauważona, w rezultacie odbyliśmy szereg rozmów dotyczących współpracy ekonomicznej Pomorza Zachodniego z indyjskimi przedsiębiorcami - mówi Mariusz Łuszczewski. - Udało nam się m.in. zaplanować na 9 marca wizytę w Szczecinie szefa firmy Baijnath Melaram. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w złomowaniu statków, które chce tu otworzyć swoją europejską centralę. W połowie kwietnia Szczecin odwiedzi również firma z branży morskiej Essar Ports, która jest zainteresowana inwestycją w tereny stoczniowe.

Rozmowy podczas Szczytu dotyczyły również przyszłości szczecińskiej spółki Autocomp Management, zajmującej się produkcją m.in. symulatorów i trenażerów dla wojska, policji czy kolei. Firma przy wsparciu ZIIG rozpoczęła już działalność w Indiach.

- Mieliśmy okazję bezpośredniej rozmowy z ministrem kolei Indii na temat przetargu na 14 symulatorów kolei miejskiej, w którym zdecydowaliśmy się wystartować - mówi Stanisław Parczewski, prezes spółki Autocomp Management. - Indyjski rynek ma duże zapotrzebowanie na usługi firm, które mogą poprawić jakość ich pociągów. Udało nam się ustalić, że spośród 11 zgłoszonych firm trafiliśmy na tzw. short list, czyli listę 4 przedsiębiorstw branych pod uwagę do realizacji założeń przetargu. Rozstrzygnięcie nastąpi wciągu najbliższych tygodni.

Z informacji przekazanych podczas konferencji wynika również, że firma z branży opakowań jest realnie zainteresowana zainwestowaniem w naszym regionie 100 milionów euro.

- Obecnie korporacja rozpatruje Szczecin lub Goleniów na swoją siedzibę - mówi Mariusz Łuszczewski. - W planach jest budowa fabryki folii przemysłowej i opakowań spożywczych. W grę wchodziłoby początkowe zatrudnienie ok 150 osób, a docelowo 300. Decyzja zostanie podjęta wciągu dwóch miesięcy.

Marszałek podkreślił jednak, że - celem udziału w szczycie była przede wszystkim prezentacja możliwości naszego regionu, w charakterze „bramy do Europy Zachodniej”.

- Do tej pory indyjskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 3 mld dolarów - podsumował Surendra Velagaleti, pierwszy sekretarz ambasady Indii w Polsce. - Liczba ta dotyczy głównie sektora IT. Wiele przedsiębiorstw nie miało jeszcze okazji poznać potencjału jaki drzemie w strategicznej lokalizacji Polski i Pomorza Zachodniego. Po udziale ZIIG w Szczycie mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Zobacz galerię

Zobacz również: Rozmowa Tygodnia GS24. Marszałek Geblewicz o funduszach unijnych

POLECAMY: