Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowy plac zabaw powstanie w okolicy Bramy Wałowej w Stargardzie. Miasto rozpoczyna konsultacje z mieszkańcami

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Plac przy Bramie Wałowej w Stargardzie
Plac przy Bramie Wałowej w Stargardzie Tadeusz Surma
W okolicy Bramy Wałowej w Stargardzie powstanie naukowy plac zabaw. To kolejny projekt, który mieszkańcy wybrali do realizacji w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie można tu skorzystać między innymi z kalejdoskopu, repliki wieży oblężniczej i mikroskopu.

- Mieszkańcy zainteresowani tym tematem mogą wziąć udział w spotkaniu z projektantem i zgłosić swoje uwagi jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji – mówi Piotr Styczewski, rzecznik prasowy prezydenta Stargardu.

Aby zapoznać się z propozycją placu i wyrazić opinię, wystarczy przyjść do Urzędu Miejskiego w czwartek, 18 sierpnia o 16:15. W sali 111 (I piętro) projektant przedstawi mieszkańcom propozycję nowego miejsca do zabawy i omówi poszczególne elementy inwestycji. Każdy zainteresowany stargardzianin będzie mógł zgłosić swoje sugestie. To najlepszy moment – przed rozpoczęciem prac jest jeszcze możliwość wprowadzenia zmian do projektu.

- Jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie, ale nie będzie na spotkaniu w Urzędzie Miejskim, może do piątku, 5 sierpnia wysłać e-mail na adres: [email protected]– dodaje Styczewski.

Jakie urządzenia mogą się pojawić na placu zabaw:

  • Replika wieży oblężniczej. Bliskość miejskich murów obronnych pozwala na zainscenizowanie jak odbywało się zdobywanie średniowiecznych grodów. Osoby zwiedzające będą miały możliwość wejścia na wieżę za pomocą drabin umieszczonych wewnątrz.
  • Rurofon – rury foniczne. Urządzenie do zabawy dźwiękiem. Rura stanowi falowód, kierujący falę do odbiornika, jakim jest nasze ucho. Rury dźwiękowe były używane do komunikacji wewnętrznej m.in. na statkach, okrętach i w fortyfikacjach
  • Kalejdoskop– urządzenie optyczne (zabawka), w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury.
  • Mikroskop/duża lupa – przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych, blisko położonych przedmiotów. W ścisłym znaczeniu, jest to soczewka skupiająca, która daje co najmniej trzykrotne powiększenie.
  • Mikroskop – urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem.
  • Koga - model okrętu. Proponowany model statku wykonany z impregnowanego drewna i metalu mocowanego do betonowego fundamentu. Element umożliwia użytkownikowi wejście na pokład i przeprowadzenie doświadczenia w balansowaniu i utrzymaniu stateczności poprzez zmianę położenia ciężaru (przemieszczanie się po pokładzie). Bezpieczny przechył urządzenia będzie zapewniony przez blokady.
  • Duża waga szalkowa. Przyrząd do wyznaczania masy ciał, na zasadzie równoważenia sił lub wykorzystania zjawisk fizycznych. Urządzenie konstrukcji stalowo – drewnianej, przymocowane do betonowego fundamentów. Rozmiary eksponatu pozwolą na porównywanie wagi osób zwiedzających.
  • Replika Machiny oblężniczej (katapulta). Bliskość miejskich murów obronnych pozwala na zainscenizowanie jak odbywało się przełamywanie obrony murów średniowiecznych grodów. Urządzenia o konstrukcji drewniano – stalowej.
  • Duża pozytywka. Instrument muzyczny, wydający dźwięki wskutek zaczepiania metalowymi wypustkami umieszczonymi na obrotowym wałku o zęby odpowiednio nastrojonego metalowego grzebienia. Urządzenie wykonane z elementów drewnianych i metalowych przymocowane do betonowej podstawy.
  • Dźwig/dźwignia – maszyna prosta. Urządzenie umożliwia podnoszenie dużych ciężarów (np. głazu) za pomocą dwóch rodzajów maszyn prostych. Konstrukcja urządzenia wykonana z drewna i metalu. Hasłem określającym urządzenie jest słynna sentencja: „Dajcie mi punkt oparcia, a dźwignę świat”.
  • Stacja pogodowa - miejsce wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych. Konstrukcja stacji stalowo drewniana w formie przestrzennej pergoli.
III Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych w Szczecinie i Stargardzie.  Zobacz to na zdjęciach!

Zabytkowe samochody opanowały ulice Szczecina i Stargardu. Z...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński