MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki Morskiej w Szczecinie będą badać dronem wysypisko śmieci

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
MK
Politechnika Morska w Szczecinie podpisała list intencyjny w sprawie współpracy ze Starostwem Powiatowym w Policach przy realizacji projektu „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.

Wdrożenie tego projektu przyczyni się do unieszkodliwienia odpadów nielegalnie zalegających w mieście, stanowiących zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia oraz poprawy bezpieczeństwa ludzi.

- Dzięki temu projektowi chcemy przywrócić wartości użytkowe zanieczyszczonego terenu i nadać mu nowe funkcje poprzez powstanie terenu zielonego w mieście - mówi Joanna Napiwodzka, wicestarosta policki.

W pierwszej kolejności jest robiona rekultywacja zanieczyszczonego terenu na powierzchni 4,61 ha, a potem zostanie stworzona nowa, publiczna i ogólnodostępna przestrzeń zielona w Policach.

- Podjęliśmy współpracę ze Starostwem Powiatowym w Policach ze względu na to, że zainteresowała nas tematyka rekultywacji i ochrony środowiska - mówi dr inż. Grzegorz Stępień, kierownik zespołu badawczego geodezyjno-fotogrametrycznego z Politechniki Morskiej. - Nasze prace polegają na tym, że będziemy latali dronami nad obszarem, gdzie znajduje się wysypisko śmieci i za pomocą pomiarów laserowych oraz zrobionych zdjęć będziemy starali się oszacować, jak dużo tych śmieci jest. Te pomiary będziemy wykonywać w różnych okresach i dzięki temu będziemy widzieli, ile tych śmieci ubywa, gdzie one się przemieszczają. Z drugiej strony będziemy mogli to zwizualizować w sposób trójwymiarowy, żeby każdy mógł zobaczyć czy nawet obrócić hałdę śmieci i zobaczyć, jak ona wygląda.

Naukowcy PM rozpoczęli już badania inwentaryzując hałdy śmieci. Następnie będą wykonywali pomiary dronem, a zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia. Dzięki tym badaniom można będzie stwierdzić, jak dużo śmieci wywieziono, czy jest to zgodne z umową i czy jest prawidłowo wykonane.

- Zamierzamy kontynuować współpracę i planujemy zrobić też projekt, który będzie badał wpływ działających na tym terenie zakładów chemicznych na obszar zamieszkany przez ludzi - mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński