Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy dowiedli, że poziom selenu wpływa na długość życia chorych na raka krtani

Anna Folkman [email protected]
Prof. Lubiński jest założycielem i kierownikiem Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie
Prof. Lubiński jest założycielem i kierownikiem Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie Fot. Andrzej szkocki
Wyniki badań przedstawiono podczas zjazdu naukowego. Okazuje się, że by chorzy żyli dłużej, powinno się im podnieść poziom pierwiastka

W trakcie 47. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego Chirurgów Głowy i Szyi, który rozpoczął się 15 czerwca w Szczecinie, przedstawiono po raz pierwszy wyniki badań szczecińskich naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - Zakładu Genetyki i Patomorfologii, Kliniki Laryngologii i firmy Read-Gene.

- Wykazano w nich, że ważnym, niezależnym i wyjątkowo silnym czynnikiem/markerem prognostycznym, co do przeżycia chorych z rakiem krtani jest stężenie selenu w organizmie pacjentów - informuje prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM. - W badaniach kilkuset chorych z rakiem krtani obserwowanych przez około pięć lat stwierdzono, że u pacjentów ze stężeniem selenu w surowicy większym od 70 mikrolitrów na litr, ryzyko zgonu jest około dziesięciokrotnie mniejsze. U zdecydowanej większości chorych z rakiem krtani w Polsce stężenie selenu jest bardzo niskie.

Wyniki badań będą podstawą do przeprowadzenia prób klinicznych z suplementacją selenu u chorych. Pozwolą one zweryfikować możliwości prze-dłużenia życia pacjentom z rakiem poprzez optymalizację ich parametrów ogólnoustrojowych.

Poziom selenu u każdej osoby jest inny, naukowcy opracowali zatem test diagnostyczny, pozwalający na określenie tego poziomu. Jest on przedmiotem zgłoszenia patentowego. O selenie naukowcy mówią już od dawna. Zwracają uwagę na jego związek także z innymi nowotworami.

Polecamy na gs24.pl:

Rowerkowe szaleństwo na Jasnych Błoniach [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński