Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka języka polskiego dla Ukrainców. Fundacja Pełnia Wyrazu jest gotowa pomóc

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Fundacja Pełnia Wyrazu
Kilka godzin debaty o możliwościach współpracy organizacji pozarządowych z przedsiębiorcami i pracodawcami to wciąż zbyt mało, by mówić o zaspokojeniu potrzeb uchodźców z Ukrainy. Jest natomiast chęć wsparcia, przyszedł zatem czas na kolejny krok. Fundacja Pełnia Wyrazu jest gotowa do nauczania specjalistycznego, branżowego języka, by obywatele Ukrainy byli bardziej atrakcyjni na rynku pracy.

- Nieumiejętność posługiwania się polskim językiem jest jednym z największych problemów, jaki staje na linii pracodawca-uchodźca z Ukrainy – tłumaczy Monika Lesner, prezes Fundacji Pełnia Wyrazu. – Jako organizacja pozarządowa od dawna zajmujemy się wspieraniem kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Nie możemy być obojętni na los tysięcy Ukrainek, które uciekając przed okrucieństwem wojny, trafiły do Polski i do Szczecina – dodaje.

Monika Lesner wraz z wolontariuszami od wielu tygodni prowadzi zajęcia z Ukrainkami, uczą języka polskiego, by przygotować kobiety do podęcia pracy. To ważny aspekt związany z ich pobytem na terenie Pomorza Zachodniego. Niestety w wielu przedsiębiorstwach wymagany jest specjalistyczny, branżowy język, co staje na przeszkodzie w zatrudnianiu uchodźczyń.

- Z Moniką znamy się od dawna, kiedy pojawiła się w progu mojej firmy i opowiedziała o idei, o chęci nauczania Ukrainek branżowego języka, postanowiłam zaangażować się w ten projekt – zdradza Magdalena Gajdamowicz, prezes spółki CFexpert. – To wyjątkowa inicjatywa w skali całego kraju. Fundacja jest stanie sprawnie przygotować uchodźców do wykonywania specjalistycznego zawodu, praktycznie dla każdej branży. Przeszkodą jak zwykle są pieniądze, ponieważ bez odpowiednich środków, realizacja tej idei stoi pod znakiem zapytania – wyjaśnia.

Magdalena Gajdamowicz i Monika Lesner postanowiły zorganizować konferencję „Współpraca między organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami we wsparciu uchodźców z Ukrainy”. Głównymi odbiorcami spotkania byli przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani współfinansowaniem przeszkolenia pracowników z Ukrainy. To obopólna korzyść, firmy mogą zyskać sumiennych pracowników, z drugiej strony można pomóc ludziom, którzy przyjechali do Szczecina uciekając przed wojną.

- Zainteresowanie przedsiębiorców jest spore, trudno na ten moment ocenić, ile firm włączy się w projekt – mówi Monika Lesner. – Liczę na to, że uda się pomóc wielu uchodźcom i nauczyć ich języka pozwalającego na znalezienie atrakcyjnej pracy, dla wielu tych ludzi to jedyna szansa na rozpoczęcie nowego życia – dodaje.

Do projektu mogą się zgłaszać firmy z całej Polski, nie tylko te, które uczestniczyły w konferencji.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wsparcia przy organizacji udzieliła Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej.

- Szeroko rozumiana pomoc obywatelom Ukrainy jest naszą wspólną odpowiedzialnością – mówi Piotr Krzystek. – Cieszę się, że wsparcia udzielają różne podmioty, fundacje oraz prywatne firmy. Naszym sąsiadom dajemy nadzieję na przyszłość i namiastkę normalności, a sami możemy zyskać wykfalifikowanych pracowników, którzy zostaną z nami na dłużej – dodaje.

- Nie zmarnujemy tej energii. Pracy jest ogromnie dużo, potrzeby przybyłych nadal ogromne. Ale w sieci tak fantastycznych organizacji i osób, podołamy wszystkiemu – wyraża nadzieję Monika Lesner.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński