MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym może pracować w szkole w tym roku szkolnym, ale szkoła musi spełnić jeden warunek. O co chodzi?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nauczyciele, którzy pobierają kompensówki mogą podjąć pracę w szkole do końca obecnego roku szkolnego.
Nauczyciele, którzy pobierają kompensówki mogą podjąć pracę w szkole do końca obecnego roku szkolnego. GettyImages
Świadczenie kompensacyjne jest to świadczenie przedemerytalne dla nauczycieli. Co do zasady, pobierając tzw. kompensówkę nie można jednocześnie pracować w szkole. Jednak wprowadzono czasowe przepisy, które pozwalają na pracę takiemu nauczycielowi. Jednak to szkoła, która zatrudnia nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne, musi spełnić określony warunek.

Spis treści

Praca w szkole na świadczeniu kompensacyjnym. Zasady

Zatrudnianie nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym w szkołach jest możliwe pod jednym warunkiem. Określa to przepis, który jest częścią nowelizowanej Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która trafiła do podpisu prezydenta 16 stycznia 2023 r.

Jak czytamy, w art. 1 pkt 29 nowelizacji:

Do dnia 31 sierpnia 2023 r. przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie stosuje się w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, na stanowisku:

1) nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
2) nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1.

Oznacza, to, że pracę w szkole może wykonywać każdy nauczyciel, który jest na świadczeniu kompensacyjnym (przedemerytalnym), jeżeli szkoła spełnia następujący warunek:

  • w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przybył do Polski w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.

Specustawa stanowi, że taka możliwość będzie istniała tylko do 31 sierpnia 2023 r.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne?

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zależy od komunikatu GUS-u na temat dalszego średniego trwania życia dla osoby w wieku 60 lat. To właśnie na jego podstawie obliczana jest wysokość świadczenia. Jednocześnie kwota zasiłku nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Z danych ZUS wynika, że od stycznia do października 2022 r. z budżetu państwa na wypłatę świadczeń kompensacyjnych przeznaczono prawie 380,6 mln zł.

Od 1 marca 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, podobnie jak emerytury i renty, wzrosną o 13,8 proc., ale nie mniej niż o 250 zł. Wtedy wejdą w życie nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i poznamy aktualne stawki.

Czym są świadczenia kompensacyjne i komu przysługują?

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.

Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych, może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracującym na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Ile zarabia nauczyciel począt...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński