NATO Security Forum Szczecin, czyli wszystko o wojnie...

  NATO Security Forum Szczecin, czyli wszystko o wojnie hybrydowej

  Marek Jaszczyński

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dziś w Szczecinie odbyła się konferencja szkoleniowa dotycząca zagrożeń hybrydowych.
  NATO Security Forum Szczecin, czyli wszystko o wojnie hybrydowej
  Na konferencję zarejestrowało się ponad 150 ekspertów z całej Polski i Ukrainy.

  - To jedyna taka konferencja szkoleniowa w Europie Środkowej dla służb państwowych , która w sposób kompleksowy podjęła temat zagrożeń hybrydowych w naszej części regionu i Europy Środkowej - mówi komandor por. rez. Artur Bilski, prezes zarządu Nobilis Media. - Zaprosiliśmy najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie jako prelegentów. Spodziewamy się wielu gości z Polski i zagranicy. Wśród panelistów przedstawiciele Kwatery głównej NATO, ABW , Sejmu , a także naukowcy i eksperci.

  Działania wojenne, akty prowokacji z użyciem uzbrojenia na lądzie i Morzu Bałtyckim, cyberataki, wojna propagandowa : to elementy współczesnej wojny hybrydowej. Ostatnio również na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został wydalony z Polski Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie.

  Uczestnicy konferencji rozmawiali o tym, czy grozi nam wojna w postaci konfliktu hybrydowego ? Jaki może być jej przebieg i scenariusze ? Jakie są zagrożenia dla infrastruktury krytycznej w Polsce ? Jak się skutecznie bronić przed atakami w cyberprzestrzeni ?

  - Tym razem po raz pierwszy współorganizatorem spotkania był Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Kołem Naukowym Edukacja dla Bezpieczeństwa „Gryf”. - mówi dr Piotr Chrobak z US - W konferencji wzięli udział zarówno pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawiając tematy w ujęciu teoretycznym, jak i przedstawiciele szeregu służb oraz instytucji państwowych ukazujących omawiane zagadnienia od strony praktycznej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Kwatery Głównej NATO, MON oraz Policji. Tego typu konferencje odbywają się cyklicznie, żeby diagnozować stan bezpieczeństwa Polski oraz, aby przekazywać wiedzę o najnowszych technologiach wraz z ich zastosowaniem dla obronności państwa. Dzisiejsza konferencja miała na celu przybliżyć znaczenie konfliktu hybrydowego w Polsce wraz z możliwymi jego scenariuszami oraz sposobami jego zapobiegania.

  Wnioski do jakich doszli poszczególni prelegenci zostaną wydane drukiem, aby mogły służyć jako materiał szkoleniowy dla szeroko rozumianych służb państwowych dbających o bezpieczeństwo zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne państwa.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów