Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre z Pomorza Zachodniego - rozmowa z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem

red
Plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza Zachodniego dobiegł końca. To dobry moment by podsumować czym stoi nasz region i jaki kierunek rozwoju obrał.

Jakie branże są najaktywniejsze na Pomorzu Zachodnim, a nad którymi musimy jeszcze popracować?
Olgierd Geblewicz: W ubiegłym roku regionalny przemysł sprzedał towary za blisko 40 miliardów złotych. Nasza gospodarka jest różnorodna. Szczególną rolę odgrywają: branża stoczniowa i metalowa, sektor transportu i logistyki, firmy związane z chemią, informatyką, produkcją spożywczą, sektor OZE. Najwięcej eksportuje branża drzewno – meblarska. Do tego stoimy turystyką. Jesteśmy najchętniej odwiedzanym regionem w Polsce. Wsparcie unijne dla przedsiębiorców kierujemy na nowatorskie rozwiązania, by jeszcze lepiej konkurowali ze światem. Jeśli miałbym wskazać branżę, która wymaga szczególnego wsparcia, to warto przypomnieć o sektorze stoczniowym. Przekonaliśmy Brukselę by uruchomić ponad 40 mln złotych specjalnego wsparcia. To pierwsze takie środki.

Jaki wkład w dotychczasowy rozwój lokalnych działalności ma Urząd Marszałkowski?W poprzedniej perspektywie unijnej udzieliliśmy dotacji wartych ponad 500 mln złotych, wsparliśmy ponad tysiąc projektów. Nasze firmy otrzymały 5 tys. pożyczek, które ciężko by było zdobyć w bankach. Od Gryfina przez Karlino czy Koszalin pomogliśmy uzbroić tereny przemysłowe. Powstały tysiące nowych miejsc pracy. W tej perspektywie inwestujemy jeszcze więcej pieniędzy, z których skorzystało już 500 kolejnych firm. Gospodarka się jednak zmienia, dlatego z zachodniopomorskimi uczelniami organizujemy giełdy kooperacyjne by biznes i nauka mogły się poznać, zdobyć wsparcie i stworzyć innowacyjną technologię. Firmy zabieramy na misje gospodarcze i targi, szkolimy pod kątem rozwoju eksportu. Inwestorom pomagamy rozwiązywać formalności administracyjne. Budujemy środowisko wsparcia dla start-upów, młode firmy mogą być przyszłością regionalnej gospodarki.

Na jakie formy wsparcia w najbliższych latach mogą liczyć przedsiębiorcy w naszym regionie?Będziemy kontynuować wymienione działania. W najbliższym roku uruchomimy ponad 160 mln złotych wsparcia dla firm na badania oraz innowacyjne inwestycje. Analizujemy sytuację w gospodarce, słuchamy przedsiębiorców i to zaowocuje kolejnymi konkursami.

W jaki sposób rozwój lokalnych przedsiębiorstw przekłada się na spadek bezrobocia?Od kilku lat rynek pracy korzysta z niezłej koniunktury gospodarczej. Na Pomorzu Zachodnim bezrobocie spada jednak szybciej niż w innych regionach. Dziś to blisko 7 proc., a kilka lat temu było jeszcze 18 proc. Jest to efekt wielu czynników, w tym aktywności przedsiębiorców i ich inwestycji. Dzięki temu rosną także płace. W ciągu 10 lat średnia pensja w regionie wzrosła z 2,6 do 4,1 tys. złotych brutto.

Niedawno podsumowaliśmy plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza Zachodniego, czy takie wydarzenia mają realny wpływ na promocję lokalnego rynku?
Oczywiście, w ten sposób mieszkańcy poznają lokalne marki i ich producentów. Lubimy kupować, to co nam bliskie, co znamy. To świetny sposób promocji i wzmacniania lokalnych przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasze Dobre z Pomorza Zachodniego - rozmowa z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński