Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza „Położna na Medal”. Chciała być tam, gdzie zaczyna się życie [ROZMOWA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Z końcem grudnia zakończyło się głosowanie w ramach konkursu „Położna na medal” Akademii Malucha Alantan. Położną, która wykazała się szczególnymi umiejętnościami zawodowymi i wyjątkowym podejściem do pacjentek w naszym regionie została Dorota Songin.

Czym jest dla Pani zwycięstwo w konkursie „Położna na medal”?

Szczerze mówiąc nie czuję się „położną na medal”. Pomimo że od wielu lat wykonuję zawód położnej, ja także mam w naszym środowisku osoby, które są dla mnie autorytetami i podziwiam je za sposób pracy, technikę, zdolności komunikacji czy radzenia sobie ze stresem. W całym Szczecinie położnych na medal są dziesiątki i im chciałabym ten medal dedykować. Przyznanie tego tytułu traktuję jako wyraz akceptacji i zadowolenia osób, którym towarzyszyłam w ciąży, przy porodzie, czy podczas startu w rodzicielstwo, gdy wrócili do domu i układali nową rzeczywistość. Bardzo chciałabym wszystkim na łamach Głosu za nominację i głosowanie podziękować. Utwierdza mnie to, że to co robię i jak to robię ma sens.

Od jak dawna jest Pani położną? Dlaczego ten zawód?

Dyplom i tytuł położnej uzyskałam 26 lat temu. Wybór zawodu jest trochę dziełem przypadku. Jako dziecko często chorowałam, wtedy wszystkich leczono zastrzykami: Penicyliną. Znałam wszystkie pielęgniarki z gabinetu zabiegowego. Stąd powstał pomysł, że zostanę pielęgniarką. Kończąc Liceum Medyczne miałam praktykę na OIOM-ie i tam zetknęłam się ze śmiercią... Opłakałam odejście każdej osoby, bez względu na to czy miała 90 czy 40 lat. Panie pielęgniarki pracujące na OIOM zgodnie powtarzały, że nie nadaje się do tego zawodu. Kończąc liceum miałam tylko taką wiedzę: chce pracować w szpitalu. Nie mogłam pracować tam, gdzie ludzie kończą życie, stąd zrodził się pomysł, by spróbować tam, gdzie życie się zaczyna. Ucząc się na wydziale położnych wiedziałam, że to strzał w dziesiątkę.

Co daje w tej pracy największą satysfakcję?

Moja satysfakcja płynie ze świadomości, że swoją pracą przyczyniam się do zmniejszenia poziomu lęku u przyszłych rodziców, pomagam uwierzyć w kompetencje rodzicielskie, wspieram i często umiem pomóc, bądź potrzebną pomoc znaleźć.

Po 1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowe prawo na porodówkach w Polsce. Przyszłe mamy mogą być zaskoczone zmianami i nowymi standardami opieki. Co czeka rodzące? Co zmieni się na porodówkach w Polsce? Czy szykują się zmiany na lepsze? Sprawdź  na kolejnych slajdach >>>Zobacz też: Tutaj kobiety rodzą dzieci. Tak wyglądają porodówki w polskich szpitalach [zdjęcia]Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Nowe prawo na porodówkach. Przyszłe mamy będą zaskoczone zmianami!

POLECAMY TAKŻE:

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński