Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Internautka: Duszący smród w okolicy portu w Szczecinie. Sprawdziliśmy

Oskar Masternak
Zdjęcie ilustracyjne
Nasza Internautka napisała do nas na [email protected] o duszącym pyle, który unosi się w okolicach szczecińskiego portu. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu są tlące się hałdy węgla. Przedstawiciele portu mówią, że jest to normalne zjawisko.

Do naszej redakcji napisała na [email protected] zrozpaczona mieszkanka Szczecina, która skarży się na duszący zapach unoszący się w okolicach Basenu Górniczego.

Dzień dobry.proszę Was zróbcie coś z tym. Dzisiaj to do nie wytrzymania. Chodzi o tlące się składy węgla w Porcie Szczecin. Na Basenie Górniczym na pętli oraz w okolicach smród duszący. Tyle się mówi o smogach o pyłach a tu żyć się nie da. Palą się hałdy na Nab. Bytomskim Górnośląskim. I to raz mocniej raz słabiej już długi okres czasu. Pracuję w okolicach Basenu i dzisiaj normalnie umieram. Pomóżcie.

Monika Woźniak-Lewandowska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w Porcie Szczecin tłumaczy, że jest to naturalne zjawisko i nie ma w tej chwili mowy o nadzwyczajnej sytuacji.

- Składowany w porcie węgiel ulega utlenianiu. W wyniku tej reakcji rośnie jego temperatura i czasami dochodzi do zapłonu - tłumaczy Woźniak-Lewandowska.

ZOBACZ TEŻ: Dron walczy ze smogiem w Szczecinie. Z jakim skutkiem? Zobacz statystyki

Na miejscu czuwają zastępy straży pożarnej, które działają, by ogień się nie rozprzestrzeniał.

- Tlący się węgiel jest polewany wodą, a następnie jest rozgrzebywany i na nowo ubijany. W ten sposób ogranicza się dostęp tlenu do niżej położonych pokładów węgla - mówi rzeczniczka Portu.

Na złe warunki pracy naszej Czytelniczki mogą mieć również wpływ warunki atmosferyczne. W zależności od siły i kierunku wiatru nieprzyjemny zapach może przybierać na sile.

SMOG. CZYTAJ WIĘCEJ: Kulisy zdrowia: Smog skraca życie. Ucz dziecko oddychać przez nos [WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński