- Część 12 Brygady Zmechanizowanej patrolowała tereny i obiekty w województwie pomorskim, aby następnie przemieścić się na poligon w województwie warmińsko – mazurskim. Z kolei żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża, przy wsparciu zwiadowców z 18 pułku rozpoznawczego patrolowali pas wybrzeża morskiego oraz ochraniali obiekty infrastruktury krytycznej - informuje mjr Błażej Łukaszewski z 12 SDZ. - Niektóre zadania były realizowane przez żołnierzy w terenie, który już znają, jednak zdecydowana większość przypadła na miejsca, do których zostali skierowani pierwszy raz. Dodatkowo zdecydowana większość epizodów Anakondy była rozgrywana poza poligonami, w zróżnicowanym terenie, w tym również zabudowanym.
Kluczowa okazała się tutaj wiedza terytorialsów z 4, 7 i 14 Brygady OT, którzy mając szczegółowe informacje o swoich stałych rejonach odpowiedzialności pomagali żołnierzom 12 Dywizji „wejść” w nowe tereny działania i często zapewniali osłonę tych działań. Warto również podkreślić, że w trakcie tych manewrów żołnierze „Dwunastki” współdziałali nie tylko z terytorialsami, ale również innymi służbami mundurowymi i grupami pro obronnymi.
Ta wieloaspektowa współpraca „Dwunastki” z innymi jednostkami wojskowymi uwydatniła wagę koordynacji planowania i realizowania różnorodnych zadań w trakcie ćwiczenia Anakonda, co bez wątpienia stanowiło wartościowe doświadczenie dla żołnierzy. Tegoroczna Anakonda oprócz części aktywnej, czyli połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX), które zakończyło się 16 maja br., składa się również z ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX), ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX) oraz kończącego się 19 października br. ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX).
Anakonda-23. Co to za ćwiczenia?
Głównym założeniem ćwiczenia pk. Anakonda-23 jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. Anakonda obejmuje m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?