Nasza "Dwunastka" podsumowała największe tegoroczne ćwiczenia Anakonda-23 [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia Anakonda-23 wzięło udział prawie 2000 żołnierzy 12 SDZ oraz ponad 300 żołnierzy przydzielonych do niej z innych jednostek wojskowych, a także kilkaset jednostek sprzętu wojskowego
W tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia Anakonda-23 wzięło udział prawie 2000 żołnierzy 12 SDZ oraz ponad 300 żołnierzy przydzielonych do niej z innych jednostek wojskowych, a także kilkaset jednostek sprzętu wojskowego chor. Ireneusz Tomaszewski, kpr. Piotr Pytel
Scenariusz międzynarodowego ćwiczenia Anakonda-23 zapewnił żołnierzom szereg różnorodnych zadań. Część aktywna ćwiczenia właśnie dobiegła końca. Największe tegoroczne manewry Wojska Polskiego były przeprowadzone w wielu rejonach Polski.

- Część 12 Brygady Zmechanizowanej patrolowała tereny i obiekty w województwie pomorskim, aby następnie przemieścić się na poligon w województwie warmińsko – mazurskim. Z kolei żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża, przy wsparciu zwiadowców z 18 pułku rozpoznawczego patrolowali pas wybrzeża morskiego oraz ochraniali obiekty infrastruktury krytycznej - informuje mjr Błażej Łukaszewski z 12 SDZ. - Niektóre zadania były realizowane przez żołnierzy w terenie, który już znają, jednak zdecydowana większość przypadła na miejsca, do których zostali skierowani pierwszy raz. Dodatkowo zdecydowana większość epizodów Anakondy była rozgrywana poza poligonami, w zróżnicowanym terenie, w tym również zabudowanym.

Kluczowa okazała się tutaj wiedza terytorialsów z 4, 7 i 14 Brygady OT, którzy mając szczegółowe informacje o swoich stałych rejonach odpowiedzialności pomagali żołnierzom 12 Dywizji „wejść” w nowe tereny działania i często zapewniali osłonę tych działań. Warto również podkreślić, że w trakcie tych manewrów żołnierze „Dwunastki” współdziałali nie tylko z terytorialsami, ale również innymi służbami mundurowymi i grupami pro obronnymi.

Ta wieloaspektowa współpraca „Dwunastki” z innymi jednostkami wojskowymi uwydatniła wagę koordynacji planowania i realizowania różnorodnych zadań w trakcie ćwiczenia Anakonda, co bez wątpienia stanowiło wartościowe doświadczenie dla żołnierzy. Tegoroczna Anakonda oprócz części aktywnej, czyli połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX), które zakończyło się 16 maja br., składa się również z ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX), ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX) oraz kończącego się 19 października br. ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX).

Anakonda-23. Co to za ćwiczenia?

Głównym założeniem ćwiczenia pk. Anakonda-23 jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. Anakonda obejmuje m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie