MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz wywiad z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - najważniejsze cytaty

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wideo
od 16 lat
- Obrona suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest najważniejszym zadaniem całego Narodu Ukraińskiego. Bronimy własnej ziemi, prawa do swojej wolności i swojej prawdy w swoim domu, prawa do istnienia jako Naród - mówił w ekskluzywnym wywiadzie dla portalu i.pl prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poniżej wybór cytatów z wywiadu, który ukazał się 6 września 2022 r. na portalach Polska Press.

Prezydent Zełenski o pierwszym dniu agresji Rosji:

Powiedzieliśmy dzieciom po prostu jak jest, że Rosja zaatakowała Ukrainę, bo to jest wojna i lepiej, żeby wiedziały, dlaczego ich życie, do którego są przyzwyczajeni, się zmieni.

Prezydent Zełenski o celach wojennych dla Ukrainy dzisiaj:

Bronimy własnej ziemi, prawa do swojej wolności i swojej prawdy w swoim domu, prawa do istnienia jako Naród. Ukraina pokazuje całemu światu, że wartości europejskie nie są czymś abstrakcyjnym, one warte są tego, żeby ich bronić, nawet – gdyby to było potrzebne – kosztem własnego życia.

Prezydent Zełenski o pomocy udzielanej przez NATO:

Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za udzielaną pomoc, jednak dla uzyskania przewagi na polu walki potrzebujemy jeszcze więcej współczesnego i skutecznego uzbrojenia.

Prezydent Zełenski o tym, co jest najważniejsze we współpracy Polski i Ukrainy?

Najważniejsza jest solidarność. To jest to, co nas łączy, to siła napędowa pokonująca wszystkie bariery i, co widać z doświadczenia, zdolna do konfrontacji nawet w nierównej walce z rosyjskim agresorem.

Prezydent Zełenski o tym, co jest najważniejsze we współpracy Polski i Ukrainy?

Jesteśmy wspólnie zainteresowani w rozwiązywaniu wszystkich wrażliwych kwestii związanych z tragicznymi epizodami naszej wspólnej historii.

Prezydent Zełenski o tym, jakie warunki muszą być spełnione, żeby Ukraina wygrała tę wojnę?

jesteśmy pewni, że zwyciężymy, ponieważ bronimy własnej ziemi, swojej niepodległości i tych wartości, które są niezbędne dla dobrobytu całej ludzkości.

Prezydent Zełenski o tym, czy nie boi się, że niedługo zachodnie polityczne elity, ale też obywatele krajów europejskich, mogą poczuć się zmęczeni wojną?

Tu chodzi nie o zmęczenie, tylko o to, czy uda się Rosji zastraszyć wspólnotę międzynarodową swoją działalnością terrorystyczną, całkiem zmyśloną narracją, żeby skala wsparcia dla Ukrainy się zmniejszyła. Prezydent Zełenski: Rosja stosuje cenowy terror przeciwko Europie. Ale wspólnie z najbliższymi przyjaciółmi, takimi jak Polska, pracujemy 24 godziny na dobę, żeby utrzymać tę spoistość demokratycznego świata i nie pozwolić na sianie wątpliwości, bo zwycięstwo nastąpi. Przecież razem jesteśmy silniejsi!

Wybrał: Tomasz Dereszyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz wywiad z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - najważniejsze cytaty - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński