Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz plebiscyt: Oceń parlamentarzystów

Redakcja
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października. Zanim pójdziemy do urn, oceńmy posłów i senatorów, którzy reprezentowali nas w mijającej kadencji.

W naszym plebiscycie, inaczej niż w prawdziwych wyborach, możecie Państwo wystawić szczecińskim posłom i senatorom zarówno ocenę pozytywną, jak i negatywną. Możecie zagłosować na "tak" i na "nie". Już od tej chwili!

Żeby był łatwiej podjąć decyzję przypominamy sylwetki naszych parlamentarzystów.

Zobacz: Oko na Władzę: Oceń naszych parlamentarzystów

Bartosz Arłukowicz
Platforma Obywatelska

Cztery lata temu startował do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów. Wytrzymał z lewicą trzy lata. Twierdzi, że nie podoba mu się polityka jaką prowadzą władze SLD na czele z Grzegorzem Napieralskim. Na początku tego roku przeszedł do klubu Platformy Obywatelskiej. Od premiera dostał tekę ministra do spraw osób wykluczonych. To jego pierwsza kadencja. Karierę zrobił jako członek komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową. Był aktywnym posłem. Posłowie innych klubów przyznawali, że był świetnie przygotowany w sprawach medycznych. Cztery lata temu poparło go 21543 wyborców.

Podsumowanie: Arłukowicz był jednym z aktywniejszych posłów naszego okręgu i jednym z najbardziej medialnych. Umiejętnie wykorzystał udział w komisji śledczej. W październikowych wyborach ma zapewniony mandat, gdyż startuje z 1 miejsca na liście szczecińskiej PO.

Cezary Atamańczuk
poseł niezrzeszony

Do Sejmu wszedł w połowie kadencji na miejsce Sławomira Nitrasa, który został europarlamentrzystą. Atamańczuk nie posłuchał tych, którzy namawiali go, aby zrezygnował z mandatu. Był już wtedy podejrzany o posiadanie narkotyków i próbę przekupienia interweniujących policjantów. Stracił członkostwo w PO. Był bardzo przeciętnym posłem.

Podsumowanie: Nawet, gdyby chciał nie ma szans na mandat w najbliższych wyborach. Ze względu na wyrok w sprawie narkotykowej nie zechce go na listach żadna partia.

Joachim Brudziński.
Prawo i Sprawiedliwość

To już druga kadencja posła PiS. Jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Jeden z najostrzejszych krytyków rządu Donalda Tuska. Często proszony przez dziennikarzy o komentarz, bo używa ostrego i barwnego języka. Zdarzają mu się też kontrowersyjne wypowiedzi. Jego wypowiedzi można podzielić na cztery kategorie: sprawy związane z wyjaśnieniem tragedii pod Smoleńskiem, ustawą o partiach politycznych, o przemyśle stoczniowym oraz energetyce i gazie.

Podsumowanie: Brudziński to sprawny organizator, choć dotychczasowe wyniki wyborów PiS w okręgu nie są zadowalające. Mandat ma zapewniony. Startuje z pierwszego miejsca. W poprzednich wyborach zagłosowało na niego pond 33 tysiące osób.

Magdalena Kochan
Platforma Obywatelska

Bardzo aktywna parlamentarzystka. Zgłosiła 42 interpelacje. Pytała głównie o sprawy związane z edukacją, osobami niepełnosprawnymi oraz medycznymi. To była już druga kadencja Magdaleny Kochan. W ostatnich wyborach zdobyła ponad 17 tysięcy głosów.

Podsumowanie: To już druga kadencji posłanki z Goleniowa. Cztery lata temu zagłosowało na nią 17 tysięcy osób. W październiku też ma szanse na mandat. Będzie startowała z drugiego miejsca listy PO.

Longin Komołowski
poseł niezrzeszony

Do Sejmu dostał się z list PiS, ale nie wstąpił do klubu. Cztery lata temu otrzymał ponad 10 tysięcy głosów. Jest posłem niezależnym. Jeden z najmniej aktywnych parlamentarzystów. Na forum Sejmu zabrał głos tylko raz, gdy składał kwiaty po katastrofie smoleńskiej podczas połączonych obrad Sejmu i Senatu. Złożył osiem interpelacji. Dotyczyły m.in. szczecińskiego obszaru metropolitalnego i rządowego programu budownictwa mieszkaniowego.

Podsumowanie: Mimo niewielkiej aktywności na forum Sejmu, Komołowski jest ceniony wśród posłów. Teraz chce ubiegać się o mandat senatora, ma poparcie Solidarności.

Arkadiusz Litwiński
Platforma Obywatelska

Poseł PO od dwóch kadencji. Cztery lata temu dostał prawie 20 tysięcy głosów. Pod koniec ubiegłego roku chciał zamienić mandat parlamentarzysty na fotel prezydenta Szczecina. Wyborów jednak nie wygrał. W trakcie kadencji zajmował się m.in. prawem budowlanym, gospodarką morską, odpadami, prawem lotniczym, bezpieczeństwem morskim.

Podsumowanie: Ma opinię rzetelnego parlamentarzysty. Potrafi rozmawiać praktycznie o każdej sprawie, którą zajmował się Sejm. W październikowych wyborach z pewnością uzyska mandat.

Michał Marcinkiewicz
Platforma Obywatelska

Jeden z najmłodszych posłów. To jego pierwsza kadencja. Cztery lata temu dostał ponad 22 tysiące głosów. Bliski współpracownik europosła Sławomira Nitrasa. Podczas obrad Sejmu głos zabierał m.in. na temat ustawy o partiach politycznych, rachunkowości, podatku dochodowym, sytuacji w stoczni.

Podsumowanie: Marcinkiewicz w partii uchodzi za specjalistę od wygrywania wyborów. Ma duże szanse na mandat poselski. Będzie startował z piątego miejsca na liście PO.

Mirosława Masłowska
Prawo i Sprawiedliwość

W Sejmie jest drugą kadencję. Bardzo pracowita. Nie boi się mówić co myśli. Głośny był już jej konflikt z Joachimem Brudzińskim na temat zarządzania szczecińskim PiS. Potem posłowie się poprzepraszali i spór wyciszyli. Masłowska zajmuje się sprawami ochrony środowiska, ochroną zdrowia, sprawami społecznymi.

Podsumowanie: Cztery lata temu dostała 8,5 tysiąca głosów. Jeśli wystartuje w październikowych też ma szanse na mandat.

Grzegorz Napieralski
Sojusz Lewicy Demokratycznej

To już jego trzecia kadencja. Nigdy jednak wcześniej nie miał tak słabej frekwencji w głosowaniach parlamentarnych. Marny wynik to zapewne efekt tego, że Napieralski jest szefem SLD. Sporo czasu musi więc poświęcać na sprawy partyjne. Napieralski 111 razy przemawiał z sejmowej mównicy. Bardzo aktywny był w dyskusjach nad odwołaniem ministrów rządu Donalda Tuska i w sprawie informacji o działaniach rządu. Cztery lata temu zagłosowało na niego prawie 30 tysięcy osób.

Podsumowanie: W październiku wystartuje z pierwszego miejsca w Szczecinie. Zmierzy się z Bartoszem Arłukowiczem. Jeszcze do niedawna obaj panowie byli politycznymi przyjaciółmi. Ich rywalizacja w październikowych wyborach jest uważana za jedną z najciekawszych w tej kampanii.

Konstanty Oświęcimski
Platforma Obywatelska

To pierwsza kadencja byłego wójta Rewala. Jest rekordzistą jeśli chodzi o sumienność w głosowaniach. Był na 99,68 procent. Oświęcimski ma też na koncie największą liczbę interpelacji - 48 - spośród naszych posłów. Co ciekawe, o ile interpelacje większość naszych posłów dotyczyły spraw ogólnokrajowych, to Oświęcimski skupiał się głównie na regionie. Pytał m.in. o prywatyzację uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim, połączeń drogowych na Euro 2012, czy obwodnicy Płotów. W poprzednich wyborach dostał 8 tysięcy głosów.

Podsumowanie: Trudno przewidzieć, czy uda mu się zdobyć mandat w październiku, ma 6 miejsce na liście.

Sławomir Preiss
Platforma Obywatelska

Poseł ze Stargardu. Choć prywatnie bardzo rozmowny, trybuna sejmowa chyba go paraliżowała. Głos zabierał tylko 9 razy: w sprawie utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie, uczczenia pamięci Henryka Wieniawskiego w 175 rocznicę urodzin, czy podczas omawiania ustaw zdrowotnych. Preiss zgłosił inperpelacje o obwodnicy Stargardu, o roślinach modyfikowanych genetycznie, czy o popularyzacji wśród uczniów gry na fleciku polskim. Cztery lata temu Preiss zdobył 10 tysięcy głosów.

Podsumowanie: Dla Sławomira Preissa zabraknie miejsca na listach wyborczych. Będzie za to kandydatem PO do Senatu.

Cezary Urban
Platforma Obywatelska

Dyrektor jednej z najlepszych szkół w Polsce - LO nr XIII. To jego pierwsza kadencja. W parlamencie skupił się na tym, na czym zna się najlepiej - na oświacie. Jej poświęcone były praktycznie wszystkie z 24 wypowiedzi na forum parlamentu. Podobnie jak Sławomir Preiss interesował się grą na fleciku polskim. Pytał też o stocznię szczecińską, gazoport w Świnoujściu.

Podsumowanie: Mimo znakomitych wyników szkoły, jego parlamentarna kariera nie jest tak pewna. Zajmuje 7 miejsce na liście Platformy.

Renata Zaremba
Platforma Obywatelska

Najbardziej fotografowana parlamentarzystka zachodniopomorskiego. Jej stroje i kapelusze były na okładkach wielu magazynów dla pań. Na forum Sejmu głos zabrała w sprawach dotyczących partii politycznych, ustawy o obligacjach, funduszach inwestycyjnych, zmianach w Poczcie Polskiej. Na koncie ma interpelacje m.in. w sprawie flecika polskiego i lądowiska dla helikopterów przy szpitalu na Unii Lubelskiej. To jej pierwsza kadencja. Cztery lata temu dostała 10 tysięcy głosów.

Podsumowanie: W październiku znów ma szanse na mandat. Zajmuje 4 miejsce na liście wyborczej.

SENATOROWIE

Jan Olech
Platforma Obywatelska

Jeden z najbogatszych parlamentarzystów. Autor kilkudziesięciu oświadczeń senatorskich. Jedno z nich wzbudziło szczególne kontrowersje. Olech interweniował w sprawie swojego zięcia, którego oświadczenie badały służby skarbowe. Zbulwersowany Olech poskarżył się nawet na urzędników ministrowi finansów. Kontrola wykazała, że nie było uchybień w pracy urzędników skarbowych. Poza tą sprawą Olech zajmował się m.in. tłumaczami narodowości irackiej i konsulatem RP w na terytorium irackiego Regionu Kurdystanu w Erbie.

Podsumowanie: Nie uzyskał rekomendacji Platformy w najbliższych wyborach do Senatu. Kilka dni temu zawiesił swoje członkostwo w partii i zdecydował się na start jako kandydat niezależny.

Krzysztof Zaremba
Prawa i Sprawiedliwość

Senator PiS, wcześniej PO. Pomiędzy startował do europarlamentu z listy Libertasa. W połowie kadencji drogi odszedł z Platformy. Zasłynął głównie jako obrońca przemysłu stoczniowego. Kilka razy w miesiącu organizuje konferencje prasowe na ten temat. Wielokrotnie zawiadamiał prokuraturę o domniemanych nieprawidłowościach związanych z likwidacją stoczni szczecińskiej. Cześć spraw umorzono, cześć jest w toku.

Podsumowanie: Jest kandydatem na senatora z ramienia PiS. W ostatnich wyborach samorządowych z poparciem tej partii nie wszedł do drugiej tury wyborów na
prezydenta Szczecina.

Szczecińscy parlamentarzyści:

1. Bartosz Arłukowicz PO
2. Cezary Atamańczuk niezrzeszony
3. Joachim Brudziński PiS
4. Magdalena Kochan PO
5. Longin Komołowski niezrzeszony
6. Arkadiusz Litwiński PO
7. Michał Marcinkiewicz PO
8. Mirosława Masłowska PiS
9. Grzegorz Napieralski SLD
10. Konstanty Oświęcimski PO
11. Sławomir Preiss PO
12. Cezary Urban PO
13. Renata Zaremba PO
14. Jan Olech PO

Jak głosować?

Dajemy możliwość oddania głosu na TAK - jeżeli jesteśmy zadowoleni z kandydata lub na NIE - jeżeli nie spełnia naszych oczekiwań

Aby oddać głos na wybraną kandydaturę należy wysłać na numer 72466 SMS o treści:

SZCZ.nr kandydydata.TAK lub NIE

np.: SZCZ.16.TAK lub SZCZ.16.NIE

Słowa TAK lub NIE wpisane po numerze porządkowym posła lub senatora oznaczają poparcie lub jego brak. Dla każdego posła i senatora został przypisany numer
porządkowy (w ramce obok).

Koszt SMS-a 2,46 zł z VAT. system sumuje głosy na zasadzie: głosy na TAK +1, na NIE -1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński