Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze gotowi do pomocy powodzianom

włod
Nasi żołnierze biorą udział w akcji ratowniczej na najtrudniejszych, najbardziej zagrożonych odcinkach i regionach dotkniętych powodzią.
Nasi żołnierze biorą udział w akcji ratowniczej na najtrudniejszych, najbardziej zagrożonych odcinkach i regionach dotkniętych powodzią. Fot: DPI MON.
Kilka pojazdów wraz z obsługami wydzieliła do dyspozycji Dowództwa Wojsk Lądowych 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

- Jednostki zostały przekazane do dyspozycji dowódcy 2 Brygady Saperów w Kazuniu koło Warszawy - mówi por. Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy dowódcy 12 DZ. - We wszystkich jednostkach szczecińskiego związku taktycznego w gotowości bojowej pozostają pododdziały, które w trybie alarmowym mogą być skierowane na pomoc powodzianom, głównie do akcji ratowniczej, ale też w celu udrożnienia dróg i szlaków kolejowych.

Nasi dowódcy nie ukrywają, że zmuszeni są też niejako brać pod uwagę zagrożenie powodziowe na Pomorzu Zachodnim, głównie na Odrze.

Ogółem Wojska Lądowe skierowały w rejon powodzi blisko 2 tys. żołnierzy i prawie 200 jednostek specjalistycznego sprzętu inżynieryjnego.

- Zgodnie z wdrożonymi w Siłach Zbrojnych procedurami, uruchomiono Grupę Reagowania Kryzysowego, która koordynuje użycie wojska w najbardziej zagrożonych rejonach kraju - mówi ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy dowódcy Wojsk Lądowych. - W akcji wykorzystujemy samochody ciężarowe i ciężarowo-terenowe, zestawy niskopodwoziowe, sprzęt ciężki, łodzie, agregaty prądotwórcze oraz pompy wysokowydajne. Żołnierze pomagają w 49 miejscach. Praca odbywa się nieprzerwanie w systemie 24-godzinnym.

Na wypadek pogorszenia się sytuacji, w gotowości do użycia w akcji przeciwpowodziowej pozostaje ponad 7000 żołnierzy, także w 12 Dywizji Zmechanizowanej. Pododdziały są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, m.in. transportery pływające, łodzie saperskie oraz śmigłowce transportowe.

- Główne zadania wydzielonych grup żołnierzy to: udzielanie pomocy w ewakuacji ludności i mienia, ochrona terenu zagrożonego powodzią, wsparcie akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawa i odbudowa zniszczonych dróg i mostów - mówi płk Sylwester Michalski, rzecznik prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński