Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naruszane prawo pracy

Ryszard Burzykowski
W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Szczecinie porad prawnych udziela specjalista Wojciech Wąsowski. Każdego dnia po porady zgłasza się około 30 osób. Tyle samo otrzymuje porady telefonicznie.
W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Szczecinie porad prawnych udziela specjalista Wojciech Wąsowski. Każdego dnia po porady zgłasza się około 30 osób. Tyle samo otrzymuje porady telefonicznie. Marcin Bielecki
W ubiegłym roku inspektorzy pracy udzielili 39 tysięcy porad prawnych i technicznych pracownikom, związkom zawodowym i pracodawcom. Dziennie udzielano ponad 150 porad.

Liczba udzielanych porad świadczy o tym, że wiedza na temat prawa pracy oraz zasad i przepisów bezpiecznej pracy jest ciągle nie wystarczająca. Możliwość skorzystania z fachowej pomocy jest dla wielu ludzi dużym ułatwieniem w rozwiązywaniu różnych problemów.
- Porad udzielamy ustnie podczas osobistych wizyt zainteresowanych, telefonicznie oraz pisemnie - mówi Józef Szwal, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych. - Udzielają ich również inspektorzy w czasie wizytowania zakładów pracy. Liczba osób, którym udzielono porad wzrasta zawsze w przypadku zwolnień grupowych w zakładach pracy. Potrzeby społeczne na poradnictwo prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy są bardzo duże. Udzielane przez nas porady mają też duży wpływ na wzrost praworządności w stosunkach pracy.
Rozpiętość problemów, z którymi do PIP zwracają się zainteresowani jest duża. Inspekcja udziela porad w zakresie m.in. wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę, odpraw z tytułu zwolnień grupowych, dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej, ekwiwalentów za używanie własnej odzieży roboczej, dodatków stażowych, norm czasu pracy, sporządzania i wydawania świadectw pracy, wymiaru urlopów oraz świadczeń przysługujących pracownikom w przypadku reorganizacji bądź likwidacji zakładu pracy.
Porady techniczne dotyczą m.in. warunków dotyczących pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, profilaktycznych badań lekarskich, wymaganych osłon i zabezpieczeń, szkoleń, wymagań kwalifikacyjnych przy obsłudze urządzeń elektroenergetycznych, uprawnień pracowników obsługujących urządzenia energetyczne i mechaniczne, sporządzania dokumentacji powypadkowej.
- Organizacjom związkowym w 2001 roku udzieliliśmy ponad 1400 porad - dodaje Józef Szwal. - Z różnymi problemami zwracały się do nas m.in. komisje zakładowe NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80". Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Porady dotyczyły rozwiązywania umów o pracę, wypłaty dodatkowych wynagrodzeń rocznych, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dodatków za pracę w warunkach szkodliwych, podwyżek wynagrodzeń. Systemu pracy w ruchu ciągłym oraz funkcji społecznego inspektora pracy.
Przykładem porady udzielonej organizacjom związkowym było wyjaśnienie dopuszczalności zawieszenia premii regulaminowej na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy, o co pytała komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Zakładzie Gruźlicy i Chorób Płuc.
Po zbadaniu sprawy wyjaśniono, że decyzja pracodawcy o zawieszeniu premii regulaminowej jest niezgodna z przepisami prawa. Wskazano również, że pracodawca nie może wprowadzić mniej korzystnych warunków wynagradzania w drodze jednostronnej decyzji oraz, że zmiana warunków płacy określonych w regulaminie może nastąpić jedynie z zastosowaniem przepisów Kodeksu Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński