Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Walczyli do samego końca o naszą wolność i o wolność naszego kraju

Oskar Masternak
Oskar Masternak
1 marca, tak jak w latach poprzednich, obchodzimy w Szczecinie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym roku uroczystości rozpoczną się na Plac Solidarności o godzinie 15:00.

- Kontynuujemy lokalną tradycję upamiętniania i przybliżania uczestnikom konkretnej sylwetki żołnierza. W tym roku będzie to śp. płk Andrzej Kiszka ps. „Dąb”. Był to żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ukrywający się do grudnia 1961 roku do momentu, gdy został aresztowany. Następnie spędził dziewięć lat w więzieniach. Był to bohater, który odznaczył się dużym zaangażowaniem na rzecz krzewienia postaw patriotycznych w naszym regionie - podkreśla Artur Szczodry, członek Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Marsz zakończy się o godzinie 16:00 na skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Kaszubskiej obok Aresztu Śledczego. Odbędzie się tam apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniająca osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945-1956. Na godzinę osiemnastą zaplanowana jest uroczysta msza święta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w Kościele Garnizonowym pw. Świętego Wojciecha, Plac Zwycięstwa 1. Mszy będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Organizatorem tych wydarzeń jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

ZOBACZ TEŻ:

9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca. Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa - to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W piątek kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych złożyli kombatanci, żołnierze i policjanci.

"Jesteście bohaterami!". Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe w Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński