Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Rezerwowe dają etat

Sławomir Włodarczyk
Paweł Piłat, Sebastian Dopierała i Grzegorz Izwikow otrzymują nominacje do NSR. Dokumenty wręcza zastępca dowódcy 12 BZ płk Krzysztof Stachowiak.
Paweł Piłat, Sebastian Dopierała i Grzegorz Izwikow otrzymują nominacje do NSR. Dokumenty wręcza zastępca dowódcy 12 BZ płk Krzysztof Stachowiak. Foto: 12 BZ.
Świat stanął na głowie. Jeszcze niedawno na widok listonosza niosącego kartę powołania do wojska, niektórzy dostawali gęsiej skórki i uciekali nawet w najdalsze zakątki Europy. Dziś na ochotnika zgłaszają się do wojska.

Kandydat

Kandydat

na żołnierza zawodowego, powinien w dniu kwalifikacji posiadać ze sobą: dokumenty osobiste (dowód osobisty, książeczkę wojskową), świadectwo ukończenia szkoły (uwierzytelniona kopia), prawo jazdy i inne dokumenty potwierdzające przygotowanie zawodowe, nabyte uprawnienia i posiadane umiejętności, strój sportowy oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do egzaminu z wychowania fizycznego.

Kandydaci na żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych szkolą się m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie i 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu. Przed nimi 4 miesiące wytężonej służby.

- Obecnie szkolimy ponad 200 żołnierzy - ochotników. Po zakończeniu szkolenia dostana przydział do NSR. Najlepsi z najlepszych "eneserowców" mają szansę na kontrakt do służby zawodowej - mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ.

Jednostki 12 Dywizji Zmechanizowanej przyjmują również chętnych do służby w NSR. To ci, którzy w przeszłości odbyli zasadniczą służbę wojskową.

- Właśnie trzech kolejnych ochotników podpisało z nami 2-letnie kontrakty. Wcześniej pozytywnie przeszli kwalifikacje - dodaje kpt. Błaszczak.

Starszy szeregowy rezerwy Paweł Piłat, właściciel firmy usługowo- handlowej z okolic Recza nie krył zadowolenia z faktu wstąpienia w szeregi NSR.

- Wojsko zawsze było moją pasją. Więc teraz postanowiłem wykorzystać szansę, którą dostałem od ojczyzny - powiedział po otrzymaniu nominacji z rąk zastępcy dowódcy 12 BZ płk Krzysztofa Stachowiaka.

Wczorajsi cywile, a dzisiejsi żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych, gdy będzie taka potrzeba, przez 30 dni w roku pełnić będą służbę na stanowiskach w pododdziałach piechoty zmotoryzowanej i dowodzenia batalionu piechoty zmotoryzowanej w szczecińskiej brygadzie.

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana dysponuje blisko tysiącem etatów dla żołnierzy NSR. M.in. 12 Brygada w Szczecinie przyjmie 520 żołnierzy, 2 Brygada w Złocieńcu - 110, a 12 batalion dowodzenia w Szczecinie - 87 żołnierzy.

Równocześnie z naborem kandydatów do służby w NSR, w 12 Brygadzie Zmechanizowanej trwa nabór kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych. - Najbliższe kwalifikacje odbędą się 16 i 23 listopada br. o godzinie 9.00. Osoby, żołnierze rezerwy, którzy są zainteresowani pełnieniem zawodowej służby wojskowej w jednej z najlepszych jednostek w Wojsku Polskim, zapraszam w celu przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych i egzaminów z wychowania fizycznego - kończy kpt. Błaszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński