Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narciarzu, bądź rozważny

eka
Narciarstwo staje się sportem coraz bardziej masowym i popularnym. Widać to również w poradniach lekarskich, do których zgłasza się coraz więcej pacjentów z urazami. Szacuje się że ok. 40 proc. wszystkich urazów sportowych odnoszą właśnie narciarze.

Wielu z nich można jednak zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie się do wyjścia na stok. I tak bardzo dużo uszkodzeń kostek i stóp ma związek ze źle dopasowanymi, zbyt luźnymi butami. Inną przyczyną jest stosowanie złych wiązań narciarskich, wskutek czego przy upadku narciarza nie wypina się narta. Typowym urazem jest wtedy uszkodzenie kolana. Warto zatem starannie dobrać wyposażenie do osoby, która będzie z niego korzystać.
- Równie często występują urazy dłoni, szczególnie kciuka. Powstają one wskutek szarpnięcia dłoni pędzącego narciarza przez kijek, który zaklinuje się w podłożu - mówi dr Krzysztof Gutowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i medycyny sportowej.

Jak leczyć urazy?

Najczęściej urazy dotyczą tkanek miękkich stawu kolanowego: więzadeł i łękotek. Leczenie prowadzi się wtedy w miejscu zamieszkania pacjenta po doraźnym opatrzeniu na miejscu urazu. Naciągnięcia i naderwania aparatu więzadłowo - torebkowego leczy się zachowawczo w gipsach lub stabilizatorach. Leczenie i rehabilitacja trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy i kończy się pełnym przywróceniem sprawności pacjenta.
Groźniejsze są natomiast uszkodzenia łękotek i rozerwanie aparatu torebkowo-więzadłowego, szczególnie więzadła krzyżowego. Najczęściej wymagają one leczenia operacyjnego. Typowym zabiegiem diagnostyczno-leczniczym jest artroskopia, czyli wziernikowanie stawu kolanowego przy pomocy kamery telewizyjnej.
W przypadku całkowitego rozerwania więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się jego rekonstrukcję. Leczenie i rehabilitacja trwa wtedy od 3 do 12 miesięcy, wymaga częstych wizyt u lekarza oraz znacznego wkładu pracy samego pacjenta. Niestety, po takim urazie zazwyczaj pozostaje trwała, śladowa dysfunkcja, która może się objawiać niestabilnością stawu lub postępującymi z czasem zmianami zwyrodnieniowymi.

dr Krzysztof Gutowski, specjalista w dziedzinie ortopedii oraz medycyny sportowej Niepubliczny ZOZ LANCET, Szczecin

Aby zopobiec urazom narciarskim proponowałby, aby co najmniej miesiąc przed wyjazdem na narty zadbać o kondycję: poćwiczyć na siłowni, pływać na basenie. Ćwiczenia wzmocnią aparat mięśniowy, który stabilizuje kościec i stawy. Na nartach bądźmy rozważni. Postarajmy się wykonywać poranną zaprawę, która rozrusza organizm. Dokładnie sprawdźmy i dopasujmy sprzęt. I uważajmy - szczególnie na kolana - tu nie powinno się bagatelizować żadnego urazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński