Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nałogowi palacze mają gorsze plemniki. Ich potomstwo może być bardziej podatne na choroby

SN
- Z naszych badań wynika, że jeśli papierosy pali kobieta, nie odbije się to stanie zdrowia dzieci, które później urodzi. Zatem jedynymi winowajcami wydają się plemniki, które zostały zniszczone przez dym tytoniowy – uważa Tom Sorohan.
- Z naszych badań wynika, że jeśli papierosy pali kobieta, nie odbije się to stanie zdrowia dzieci, które później urodzi. Zatem jedynymi winowajcami wydają się plemniki, które zostały zniszczone przez dym tytoniowy – uważa Tom Sorohan.
Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii w jednym z pism medycznych opublikowali wyniki badań dotyczących niszczycielskiego wpływu nałogu tytoniowego na plemniki. Wnioski są niepokojące.

"U dziecka, którego ojciec palił co najmniej 20 papierosów dziennie, może rosnąć ryzyko rozwoju nowotworu" - przestrzegają brytyjscy badacze, zastrzegając, że jest to tylko hipoteza oparta na badaniach epidemiologicznych, którą trudno będzie szybko zweryfikować w laboratorium.

Tom Sorohan i jego współpracownicy dotarli do 2,5 tys. par małżeńskich, których dzieci zmarły na raka. Poprosili ich o wypełnieni ankiet. Te same ankiety rozdali podobnej liczbie rodziców mających zdrowe dzieci. Obie grupy dobrano w taki sposób, aby były do siebie zbliżone pod względem statusu materialnego, wieku, miejsca zamieszkania, profesji, stanu zdrowia i paru innych czynników. Jedyna istotna różnica, jaką zauważyli, porównując kwestionariusze, dotyczyła nałogowego palenia papierosów przez ojców. W pierwszej grupie było wielokrotnie więcej palaczy.

- Z naszych badań wynika, że jeśli papierosy pali kobieta, nie odbije się to stanie zdrowia dzieci, które później urodzi. Zatem jedynymi winowajcami wydają się plemniki, które zostały zniszczone przez dym tytoniowy - uważa Sorohan. Według niego toksyczne związki chemiczne, których setki znajdują się w dymie papierosowym, uszkadzają DNA ukryte w plemnikach.

Teza brytyjskiego badacza pokrywa się z wynikami badań, które wcześniej przeprowadził Bruce Ames, mikrobiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Oglądając pod mikroskopem próbki nasienia pobranego od mężczyzn niepalących i nałogowych palaczy, zauważył wyraźne różnice. U panów z pierwszej grupy plemników było więcej, zazwyczaj miały prawidłową budowę i wykazywały dużą aktywność. W drugiej grupie plemników było mniej, wiele miało defekty, a znaczny odsetek z nich poruszał się niemrawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński