Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe śledztwo w sprawie dopalaczy. Zabiły dwie osoby. Handlarze staną przed sądem. Jest akt oskarżenia

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Mat. policji i prokuratury
Szczecińscy prokuratorzy zakończyli śledztwo przeciwko 4 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami. Trzech oskarżonych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Akt oskarżenia liczy prawie 600 stron.

Według śledczych w wyniku działalności grupy, śmierć poniosła co najmniej jedna osoba na terenie Szczecina oraz jedna osoba na terenie Radzynia Podlaskiego, a wiele osób nabywających dopalacze przebywało w szpitalach na terenie całego kraju.

Listami gończymi oraz ENA nadal poszukiwane są 3 osoby. Postępowanie było prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Śledztwo dotyczy działalności na terenie całej Polski zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się obrotem tzw. dopalaczami za pośrednictwem strony internetowej "pasjonat.cc", a po jej zamknięciu stron „Rcmonster.shop”, „Rcmonster.io”, „Bostlab.fun”.

- W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy sprzedali dopalacze o wartości ponad 10 milionów złotych, które stwarzały zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób wyjaśnia prokurator Małgorzata Zapolnik, naczelnik wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Oskarżeni odpowiedzą za szesnaście czynów m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób, pranie brudnych pieniędzy, wręczenia korzyści majątkowych.

- Ponadto kolejne zarzuty zostały zakwalifikowane z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o usługach płatniczych – dodaje prokurator.

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy prowadzili kilka stron internetowych, za pośrednictwem których klienci mogli nabywać dopalacze.

- Sprawcy wykorzystywali do ich dystrybucji paczkomaty, w których klienci odbierali zamówione środki. Ponadto członkowie grupy wykorzystywali rachunki bankowe założone na tzw. słupy, które służyły do dokonywania płatności za dopalacze. Następnie pieniądze zarobione na handlu dopalaczami zostały legalizowane za pośrednictwem rachunków bankowych założonych na tzw. słupy oraz rachunków w serwisach służących wymianie kryptowalut – wyjaśnia prokurator.

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia oskarżonych na kwotę ponad 7 milionów złotych. Prokuratorzy nadal nadzorują śledztwo przeciwko łącznie 7 osobom, w tym trzech jest dalej poszukiwanych.

Proces oskarżonych odbędzie się w Łodzi.

W jakich warunkach mieszkają więźniowie, co znajduje się w więziennych celach? Czy wyglądają jak w hotelach? Zajrzeliśmy do środka polskich więzień. Zobaczcie zdjęcia --->

W więzieniu jak w hotelu? Tak dziś wyglądają więzienne cele ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński