Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze inwestycje w Szczecinie z lotu ptaka (i nie tylko). Zobacz ZDJĘCIA

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Inwestycje w Szczecinie z lotu ptaka.
Inwestycje w Szczecinie z lotu ptaka. Sebastian Wołosz
Koronawirus wstrząsnął Szczecinem, ale jak na razie oszczędził największe inwestycje: aquapark, stadion Pogoni, Morskie Centrum Nauki, amfiteatr czy przebudowę skrzyżowania na ulicy Wyszyńskiego oraz Łękna.

Aquapark Fabryka Wody

Aquapark powstaje przy ulicy Sczanieckiej, na gruzach dawnej Gontynki. Ma być gotowy już w 2022 r. Składać się będzie z:

  • hali basenowej z basenami rekreacyjnymi i zjeżdżalniami;
  • strefy basenu sportowego;
  • strefy wellness
  • i jednego z największych w kraju saunariów.

W części zewnętrznej znajdą się baseny rekreacyjne oraz plaża. Dodatkowo przewidziane zostały strefa sportowa oraz rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią czy kortami do squasha. Inwestycja obejmuje również realizację lodowiska sezonowego naprzemienne ze sceną amfiteatru oraz torem lodowym.

Jedną z cech charakterystycznych szczecińskiego aquaparku jest edukatorium. Znajdą się w nim przestrzenie ekspozycyjne oraz laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty naukowe związane z wodą.

CZYTAJ TAKŻE:

Węzeł Wyszyńskiego

Zakres przebudowy węzła "Wyszyńskiego" obejmuje między innymi: przebudowę infrastruktury tramwajowej, drogowej, oświetlenia oraz częściowo uzbrojenie podziemne. Zmiany będą odczuwalne także dla pasażerów komunikacji miejskiej dzięki nowym przystankom i przebudowie peronów. Przebudowane będą sieci podziemne, a w infrastrukturze tramwajowej pojawią się nowe elementy takie jak sterowanie i ogrzewanie zwrotnic oraz system smarownic.

Wzdłuż Nabrzeża Wieleckiego tory przebiegać będą po istniejącym śladzie. W ciągu ul. Wyszyńskiego zaprojektowany został dwukierunkowy pas autobusowo tramwajowy, natomiast na torowisku pojawi się dodatkowa dwukierunkowa relacja tramwajowa na kierunku Wyszyńskiego - Stocznia Szczecińska.

Długość projektowanych torów to blisko 1150 metrów toru pojedynczego. Roboty powinny zakończyć się jesienią tego roku.

Węzeł Łękno

To inwestycja, która się trochę opóźni z powodu wód podziemnych, które trzeba poskromić. Docelowo węzeł pełnić będzie funkcję centrum przesiadkowego dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Powstanie m.in. dwupoziomowe skrzyżowanie przy ulicy Traugutta i alei Wojska Polskiego jako kolejny etap trasy średnicowej. Inwestycja ma być gotowa w ciągu dwóch lat.

Morskie Centrum Nauki

Powstaje na Łasztowni. Ma być gotowe za rok. Ma być nowoczesnym muzeum na trzech kondygnacjach. Motywem przewodnim będzie morze oraz wystawy składające się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń.

Na parterze wszystko o budowie statków i wodny plac zabaw dla dzieci. Na I piętrze królować będzie życie na morzu, a na drugim piętrze pokazane zostanie morze, jako groźny żywioł, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy i życie rozbitka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Stadion Pogoni

Inwestycja też będzie miała lekki poślizg, choć inwestycja jest bardzo zaawansowana. Trybuny zachodnia i południowa mają już krzesełka. Schody są malowane, a wkrótce zamontowany zostanie ostatni element zadaszenia trybuny południowej. Postępują też prace na koronie stadionu - tam budowane są parkingi, jest już droga dojazdowa od ul. Witkiewicza, kończona jest adaptacja budynku akademii.

Nowość z ostatnich dni - ekipy remontowe rozpoczęły rozbiórkę trybuny przy bocznym boisku (od strony Twardowskiego). To będzie docelowo przesunięte w stronę skrzyżowania (Twardowskiego z Witkiewicza) i nie będzie miało trybun.

Amfiteatr w Parku Kasprowicza

Prace niedawno się rozpoczęły. Potrwają 20 miesięcy. W zakres przebudowany Teatru Letniego w Szczecinie wchodzi m.in.:

  • rozbudowa sceny od strony widowni,
  • rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego,
  • przebudowa widowni,
  • przebudowa dróg dojazdowych do obiektu,
  • przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych.

W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

WIĘCEJ O INWESTYCJACH:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński