Najnowszy plan ratunkowy dla zabytkowej "Gryfii": 135-letni prom zostanie oddany w muzealny depozyt? [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jaka będzie przyszłość zabytkowego promu "Gryfia"?
Jaka będzie przyszłość zabytkowego promu "Gryfia"? Andrzej Szkocki
- Wzywam panowie: Geblewicz i Krzystek. Przekazujemy wam w depozyt na 30 lat prom. Piłka po waszej stronie - mówi Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia". To najnowsza propozycja dotycząca przyszłości zabytkowego promu "Gryfia" z 1887 roku, najstarszej zachowanej do współczesności jednostki ze szczecińskiej stoczni Vulcan.

Przypomnijmy, że dotąd było siedem prób sprzedaży jednostki. Dwa przetargi odbyły się w 2020 r. i pięć w bieżącym roku. W prowadzonych postępowaniach potencjalny nabywca był zobligowany do podpisania oświadczenia, że w przypadku zakupu prom nie zostanie zezłomowany. Nie było chętnych na jego kupno. Obecny właściciel, czyli MSR "Gryfia" chce, żeby prom jako dziedzictwo historyczne został w Szczecinie i był prezentowany zwiedzającym niczym "Błyskawica" w Gdyni. Stąd nowa propozycja skierowana do samorządu miasta i województwa.

- Zarząd spółki po przeprowadzonej analizie postanowił wystąpić do Rady Nadzorczej Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" z wnioskiem o wyrażenie zgody na nieodpłatne oddanie do korzystania ze składnika aktywów trwałych spółki: promu pasażersko samochodowego "Gryfia" jako zabytku ruchomego na rzecz Muzeum Narodowego w Szczecinie - mówi Krzysztof Zaremba, prezes MSR "Gryfia". - Proponujemy na 30 lat depozyt tego obiektu dla Muzeum Narodowego, może w ramach tworzącego się muzeum morskiego. Chciałem podkreślić, że od początku oferowaliśmy dokowanie i wykonanie niezbędnych prac serwisowych na bardzo korzystnych warunkach. Oczywiście wszystkie obciążenia z tytułu eksploatacji dalszej tego zabytku przechodzą na dzierżawcę, czyli na zarząd województwa, jak mniemam przy partycypacji Gminy Miasto Szczecin.

Wcześniej samorząd i miasto deklarowały przejęcie zabytku za złotówkę. To było nie do przyjęcia dla obecnego właściciela.

- Zgodnie z obowiązującym statutem firmy: nie wolno nam pozbyć się elementu stałego majątku za złotówkę - tłumaczy prezes Zaremba.

Obecnie prom stoi zacumowany przy Nabrzeżu Gdyńskim i wymaga przynajmniej odmalowania. Przy okazji pojawił się ciekawy pomysł. Obecnie "Gryfia ma silnik spalinowy, a jej pierwszy, parowy silnik jest w szczecińskim muzeum. Nic nie stoi na przeszkodzie - według prezesa Zaremby - żeby wykonać remont i ponownie zainstalować muzealny silnik i sprawić, żeby statek był napędzany parą.

Samorząd województwa nie mówi "nie" dla najnowszej propozycji stoczni.

- Wspólnie z miastem niejednokrotnie deklarowaliśmy gotowość przejęcia promu. Długo trwało, nim Pan Prezes doszedł do wniosku, że to jednak dobre rozwiązanie dla Szczecina i Pomorza Zachodniego – komentuje Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i zapowiada „zielone światło” dla dyrektora muzeum do podjęcia negocjacji w tej sprawie.

Zanim zapadną jakiekolwiek decyzje, propozycja umowy musi zostać przeanalizowana, m.in. pod kątem możliwości czynienia nakładów finansowych na obiekt, który nie jest własnością województwa i na sposób rozliczenia po zakończeniu 30-letniego okresu użytkowania.

Jaka będzie przyszłość zabytkowego promu "Gryfia"?

Najnowszy plan ratunkowy dla zabytkowej "Gryfii": 135-letni ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
nie ma wiekszych potrzeb w mieście niż ponoszenie kosztów za stocznię która chce zjeść ciastko i mieć ciastko
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie