Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najniższy współczynnik dzietności w Korei Południowej - najszybciej “starzejące się” państwo świata?

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wskaźnik urodzeń w Korei Południowej systematycznie spada od 2015 r.
Wskaźnik urodzeń w Korei Południowej systematycznie spada od 2015 r. Fot: fot. aomami/ 123rf.com
Według oficjalnych, rządowych statystyk Korea Południowa pobiła swój własny rekord najniższego na świecie współczynnika dzietności. Prognozy nie są optymistyczne - według nich, do końca obecnego stulecia populacja kraju licząca około 51 mln może zmniejszyć się aż o 53 proc.

Prognozy te stanowią dla prezydenta państwa Yoon Suk Yeola oraz szef banku centralnego Korei Południowej Rhee Chang-yonga swego rodzaju impuls przypominający, że kraj stoi nad poważnym zagrożeniem demograficznym.

Szef banku centralnego w kwietniu ostrzegał o zagrożeniu dla Korei Południowej jakim jest “świecka stagnacja”, kiedy to populacja się starzeje a wydajność spada. Rhee Chang-yong zaznaczał, że wydatki na kwestie socjalne mogą stanowić przeszkodę dla inwestowania w pobudzenie wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy, że to założenie było jedną z głównych deklaracji prezydenta, który rozpoczął swoją kadencję w maju.

Mniej niż jedno dziecko na kobietę

Dane z 2021 roku świadczą, że krajowy wskaźnik dzietności obrazujący średnią liczbę dzieci posiadanych przez tamtejsze kobiety w ciągu całego życia spadł do poziomu 0,81. Rok wcześniej współczynnik ten wynosił 0,84.

Dla lepszego zobrazowania, współczynnik dzietności w Stanach Zjednoczonych w 2021 r. wyniósł 1,6. W Japonii, która również odnotowała w zeszłym roku najniższy w historii wskaźnik, średnia była równa 1,3. W niektórych krajach afrykańskich, gdzie współczynniki dzietności są najwyższe na świecie, liczba ta wynosi 5 lub 6.

Aby utrzymać stabilną populację, kraje potrzebują współczynnika dzietności 2,1 i wyższej. Takie statystyki wskazują na wzrost populacji.

Wskaźnik urodzeń w Korei Południowej spada od 2015 r., a w 2020 r. kraj po raz pierwszy odnotował więcej zgonów niż urodzeń. Wraz ze spadkiem współczynnika dzietności, kobiety z Korei Południowej rodzą również dzieci w późniejszym wieku. Według agencji statystycznej średni wiek kobiet, które urodziły w 2021 roku, wynosił 33,4 lata – 0,2 roku więcej niż rok wcześniej.

W stolicy Korei Południowej, Seulu, odnotowano najniższy współczynnik dzietności - 0,63. Najwyższy wskaźnik jest w Sejong (1,28), natomiast najbardziej zaludniona prowincja, Geyonggi, notuje wynik 0,85.

“Starzejące się” państwo

Ze względu na starzejącą się populację Korei Południowej, co wskazuje na niż demograficzny, eksperci obawiają się, że kraj pozostanie ze zbyt małą liczbą osób w wieku produkcyjnym, aby utrzymać rozrastającą się starszą populację – zarówno poprzez płacenie podatków, jak i obsadzanie miejsc pracy w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna i pomoc domowa.

W listopadzie zeszłego roku 16,8% mieszkańców Korei Południowej miało ponad 65 lat, podczas gdy tylko 11,8% miało 14 lat lub mniej.

Odsetek starszych Koreańczyków szybko rośnie – według danych ze spisu powszechnego wzrósł on o ponad 5% w latach 2020-2021. Tymczasem populacja w wieku produkcyjnym – osoby w wieku od 15 do 64 lat – w tych samych latach zmniejszyła się o 0,9%.

W Korei Południowej i Japonii za spadkiem urodzeń stoją podobne przyczyny – w tym wymagające warunki pracy, stagnacja płac, rosnące koszty życia i gwałtownie rosnące ceny mieszkań.

Korea pozostaje w tyle za wszystkimi krajami członkowskimi OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju łącząca 38 wysoko rozwiniętych państw - red.) pod względem współczynnika dzietności.

Wiele kobiet z Korei Południowej twierdzi, że po prostu nie ma czasu, pieniędzy ani zdolności emocjonalnych, aby umawiać się na randki, ponieważ stawiają swoją karierę na pierwszym miejscu na wysoce konkurencyjnym rynku pracy, na którym często borykają się z patriarchalną kulturą i nierównością płci.

Zachęcanie do posiadanie potomstwa

Rząd Korei Południowej wprowadził w ostatnich latach szereg środków, aby zaradzić spadającemu wskaźnikowi dzietności, w tym umożliwienie obojgu rodzicom jednoczesnego korzystania z urlopu rodzicielskiego i wydłużenie płatnego urlopu ojcowskiego.

Kampanie społeczne zachęcają mężczyzn do podejmowania bardziej aktywnej roli w opiece nad dziećmi i pracach domowych, a w niektórych częściach kraju władze oferują świadczenia socjalne, aby zachęcić rodziców do posiadania większej liczby dzieci.

Państwo nie zapomina też o emerytach; szykując się na nieuniknione zwiększa środki, które mają pomóc w poprawie ich warunków życia.

Agencja prasowa Bloomberg przypomina, że populacja Korei Południowej zaczęła gwałtownie rosnąć po wojnie koreańskiej (1950 -1953). Wtedy władze zachęcały do posiadania tylko jednego dziecka – chodziło o zahamowanie wyżu demograficznego. Z upływem czasu liczba urodzeń zaczęła wyraźnie maleć. Kolejno zmieniające się rządy wydawały miliardy dolarów, chcąc zachęcić do posiadania potomstwa, niestety skutki dotąd nie przyniosły zadowalających rezultatów.

Źródło: Bloomberg / CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najniższy współczynnik dzietności w Korei Południowej - najszybciej “starzejące się” państwo świata? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński