Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniej religijne diecezje w woj. śląskim. W tych miastach do kościoła chodzi najmniej wiernych. Raport o religijności Polaków

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Najmniej religijne diecezje w woj. śląskim. W jakich miastach do kościoła chodzi mało wiernych? Raport o religijności Polaków 2019. Ułożyliśmy religijność wiernych w poszczególnych diecezjach na terenie woj. śląskich od najwyższej do najniższej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Najmniej religijne diecezje w woj. śląskim. W jakich miastach do kościoła chodzi mało wiernych? Raport o religijności Polaków 2019. Ułożyliśmy religijność wiernych w poszczególnych diecezjach na terenie woj. śląskich od najwyższej do najniższej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sokole Oko Drona
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego właśnie opublikował najnowszy raport za 2019 rok. Badania dotyczą niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) Polaków. Z raportu wynika, że w 2019 roku w mszach uczestniczyło 36,9 proc. wiernych, a mniej niż połowa z uczestniczących - 16,7 proc. - przystępowała do komunii. Na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 87,6 proc. uczniów. Badanie zostało przeprowadzone jesienią 2019 r. we wszystkich parafiach na terenie całej Polski.

ISKK przygotowuje raport na podstawie corocznego liczenia wiernych w parafiach w całej Polsce. Z danych przedstawionych w najnowszym dokumencie wynika, że w 2019 roku w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 36,9 proc. zobowiązanych katolików, podczas gdy do Komunii Świętej przystąpiło 16,7 proc. Oznacza to, że w stosunku do 2018 roku wskaźnik dominicantes, czyli katolików uczestniczących w niedzielnych mszach, jest niższy o 1,3 proc., zaś wskaźnik communicantes, czyli osób przystępujących do Komunii Świętej o 0,6 proc.

- Prezentowane dane wskazują, że instytucjonalne ramy Kościoła katolickiego w Polsce nieco słabną. Po okresie intensywnego rozwoju struktur oraz organizacji Kościoła w Polsce w minionych dekadach, w epidemię wkroczyliśmy już przy słabnącej nieco sile instytucjonalnej - mówi ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, socjolog i dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego, komentując w podsumowaniu raport dla episkopat.pl.

Zobaczcie najmniej i najbardziej religijne diecezje w woj. śląskim w 2019 roku

Co ważne, ks. dr Wojciech Sadłoń podkreśla, że prezentowane dane to zarazem statystyczny obraz Kościoła w 2019 roku, który kilka miesięcy później wejdzie w wyjątkową sytuację epidemii.

I tak najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). A jak prezentują się dane z diecezji z województwa śląskiego?

W woj. śląskim jest aż siedem diecezji:

  • katowicka (322 parafie)
  • gliwicka (156 parafii)
  • sosnowiecka (162 parafie)
  • częstochowska (312 parafii)
  • bielsko-żywiecka (210 parafii)
  • opolska (400 parafii, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)
  • kielecka (304 parafie, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)
Coraz mniej uczniów chodzi na religię. Raport o religijności Polaków 2019 pokazuje, że to prawie 88 proc., mniej niż w 2018 roku. Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? Ułożyliśmy diecezje w woj. śląskim od najwyższego do najniższego wskaźnika.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Coraz mniej uczniów chodzi na religię. To pokazuje Raport o ...

W żadnej z tych diecezji wskaźnik dominicantes nie przekroczył 50 procent. Zobaczcie, jak prezentuje się religijność mieszkańców naszego regionu. Które diecezje woj. śląskiego są najbardziej religijne, a które najmniej religijne? Nie zaskakuje laicyzacja diecezji sosnowieckiej. Tutaj do Komunii Świętej przystępuje najmniej wiernych w całej Polsce (ex aequo z diecezją szczecińsko-kamieńską) - zaledwie 10,9 proc. Ale już odsetek wiernych uczęszczających na msze w największych diecezjach na Śląsku skłania do refleksji.

Warto odnotować, że raport o religijności Polaków 2019 ISKK powstał m.in. w oparciu o badania w diecezjach woj. śląskiego, które przeprowadzono:

  • w diecezji bielsko-żywieckiej w 208 na 212 parafii i ośrodków duszpasterskich
  • w diecezji częstochowskiej w 266 na 318 parafii i ośrodków duszpasterskich
  • w diecezji gliwickiej w 156 na 159 parafii i ośrodków duszpasterskich
  • w diecezji katowickiej w 278 na 322 parafie i ośrodki duszpasterskie
  • w diecezji kieleckiej w 302 na 307 parafii i ośrodków duszpasterskich
  • w diecezji opolskiej w 396 na 400 parafii i ośrodków duszpasterskich
  • w diecezji sosnowieckiej w 162 na 163 parafie i ośrodki duszpasterskie

Z danych ISKK za 2019 rok wynika również, że diecezja sosnowiecka jest jedną z najlepiej przebadanych w Polsce. Braki danych w badaniu praktyk religijnych 2019 r. w tej diecezji to zaledwie 0,6 proc. Dobry wynik przebadania przez ISKK ma również diecezja bielsko-żywiecka: 0,9 proc. Lepszy wynik w zestawieniu ogólnopolskim mają tylko diecezje: warszawsko-praska i łódzka (0,0 proc.), włocławska (0,4 proc.) oraz białostocka i łomżyńska (0,5 proc.).

Dla porównania: największe braki w badaniu praktyk religijnych 2019 r. autorzy raportu wskazali w diecezjach: sandomierskiej (31,3 proc.) i płockiej (26,3 proc.), a w diecezjach woj. śląskiego: w diecezji częstochowskiej (16,4 proc.) i katowickiej (13,7 proc.).

Dodajmy, że raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pokazuje, że społeczeństwo polskie jest religijnie różnorodne. Są ludzie mocno zaangażowani w życie Kościoła, którzy uczęszczają regularnie na niedzielne msze św., ale są też osoby sporadycznie przychodzące na eucharystię, mimo to uznające się za wierzące i praktykujące. Wreszcie najwięcej jest tych deklarujących wartości chrześcijańskie w życiu, ale pozostających na co dzień poza Kościołem. Do tego należy dodać jeszcze ludzi otwarcie deklarujących się jako niewierzący.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera