Najlepsze zajęcia sportowe dla dzieci. Z wizytą w Szkole Podstawowej w Lipianach

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Program Szkolny Klub Sportowy ma na celu popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada realizowanie różnorodnych form aktywności: każda ze szkół biorących udział w programie może wybrać dowolne dyscypliny. Zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego odbywają się dwa razy w tygodniu po 60 minut. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli. Odwiedzamy Szkołę Podstawową w Lipianach, w której realizowane są zajęcia SKS. Opowiada o nich Krzysztof Trojanowski, nauczyciel WF-u prowadzący Szkolny Klub Sportowy.

Aktywność sportowa jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat

Sport to doskonała inwestycja w przyszłość. Hartuje ciało i uczy przydatnych umiejętności nie tylko z danej dyscypliny. Uprawiając sport, dzieci uczą się współpracy, obowiązkowości i wytrwałości. Przede wszystkim jednak integrują się z rówieśnikami i doskonale bawią, a także aktywnie spędzają czas, co ważne zwłaszcza po uciążliwym czasie pandemii i w dobie komputerów, które odciągają najmłodszych od ruchu i rekreacji na świeżym powietrzu.

Jak mówi Krzysztof Trojanowski:

W tym roku w ramach program mamy w szkole w Lipianach zajęcia SKS z tenisa stołowego. To nasze początki, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Przez 10 lat prowadziliśmy zajęcia z badmintona i mieliśmy w tym spore sukcesy. Teraz wprowadzamy tenis stołowy, grupa jest początkująca, przyjmujemy dzieci z klas 3–8 szkoły podstawowej. Od przyszłego roku zamierzamy startować w rozgrywkach. Zakupiliśmy stoły do tenisa, a dzieci chętnie rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową.

To mała szkoła i mała miejscowośćpodkreśla pan Krzysztof.W badmintonie odnieśliśmy jednak spore sukcesy. Mieliśmy finalistów i medalistów w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Nadzieję na podobne sukcesy mamy także w odniesieniu do tenisa stołowego. Zainteresowanie jest duże, grupa liczy 15 osób. Stworzyliśmy też stronę internetową tenis-lipiany.pl.

Odkrywanie młodych talentów sportowych

Talenty sportowe można odkryć tylko w praktyce – gdy młodzi ludzie faktycznie uprawiają sport. Zajęcia SKS to znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie uczniów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowym. W ramach realizacji Programu SKS każdej wiosny i jesieni, od 2017 roku, zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Następnie umieszczane są one w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest ponadto projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich uzdolnieniami.

W szkole w Lipianach zajęcia SKS cieszą się zainteresowaniem zarówno chłopców, jak i dziewczynek. W ramach projektu zajęcia odbywają się standardowo 2 razy w tygodniu.

Jeśli chcemy wychować olimpijczyka, trzeba trenować nawet dwa razy dziennie. Sport tenisowy to sport precyzyjny, ale my przede wszystkim kładziemy nacisk na rekreację i odciągnięcie dzieci od komputerów w ramach promowania aktywnego stylu życiamówi Krzysztof Trojanowski. – W poniedziałek 6 czerwca planujemy wewnętrzny turniej tenisa stołowego. Zapoznajemy się dopiero z tą dyscypliną i zdobywamy doświadczenie wraz z uczniami – uczymy się wspólnie.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński