To jedno z ustaleń wczorajszego spotkania w Urzędzie Wojewódzkim. Kolejne to powołanie na szczeblu województwa zespołu koordynującego likwidację ewentualnych ognisk choroby.
Lekarze pierwszego kontaktu muszą składać meldunki o wystąpieniu zachorowań z objawami grypy - mówiono na spotkaniu przedstawicieli służb medycznych, sanitarnych i weterynaryjnych. Hodowców ptactwa informowano o szkoleniach dotyczących ptasiej grypy. W powiatach zbiorą się w tej sprawie zespoły reagowania kryzysowego.
Do naszego województwa ptasią grypę mogą przywlec migrujące ptaki. Największe zagrożenie stanowią jednak ludzie, którzy często podróżują za granicę.
Choroba jest niebezpieczna zarówno dla ptaków jak i ludzi. Wirus może uśmiercać całe domowe i dzikie ptactwo. Hodowcy drobiu powinni zwrócić uwagę na takie objawy jak depresja ptaków, gwałtowny spadek lub utrata produkcji jaj, ich miękkie skorupy. Ptaki mogą być nerwowe.
Ludzie mają natomiast bóle głowy, objawy grypopodobne utrzymujące się ok. 2 dni, zapalenie spojówek (gdy jest poważniejsze, może dojść do upośledzenia wzroku).
Dla niektórych ludzi choroba może być też śmiertelna. W Azji Południowo-Wschodniej zmarło z jej powodu kilkadziesiąt osób.
Najbardziej narażeni na zachorowanie są weterynarze i obsługa w fermach i rzeźniach drobiu. Zdaniem lekarzy, najlepszy sposób zapobiegania chorobie to szczepienia przeciwko grypie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Burze szaleją nad Kalifornią. Wielu rejonom zagrażają powodzie
- „Nie mogą dalej iść tą drogą”. Joe Biden o izraelskiej reformie sądownictwa
- Sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić 300 mln pracowników. Co da nam w zamian?
- „Haniebna” decyzja MKOl. Dwukrotny mistrz olimpijski apeluje o solidarność z Ukrainą