Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948". Nowa wystawa plenerowa na pl. Solidarności

OPRAC.:
Sylwia Polachowska
Sylwia Polachowska
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945 – 1948" - to tytuł wystawy plenerowej, która stanęła na placu Solidarności w Szczecinie, przy Centrum Dialogu Przełomy.

Wystawę można oglądać od środy. Ta wspólna inicjatywa Archiwum Państwowego, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ma na celu uczczenie 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego.

- Jej autorzy chcieli pokazać, jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach. Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich. Osobno opowiedziana została historia oporu Szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie. Miasto nad Odrą leżało także na trasie kurierów wolnej Polski w latach 1945–1947. Sporo uwagi poświęcono tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej - tłumaczą pomysłodawcy wystawy.

Organizatorami wystawy są: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie.
Pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka.

Wystawę zdjęć można oglądać do 14 sierpnia.

ZOBACZ TEŻ:

Nadodrzańskie widoki prawie sto lat temu. Niektórych z tych miejsc już nie ma... Ale poznajesz resztę?

Nadodrzańskie widoki w Szczecinie prawie sto lat temu. Pozna...

Plac Żołnierza, w kierunku Placu Rodła, czyli dawne skrzyżowanie Konigsplatz z Moltkestrasse (to nazwa części aktualnej alei Wyzwolenia).

Niesamowite zdjęcia, na których zobaczysz jak wyglądały dawn...

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński