Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstszy zabójca Polaków

Anna Miszczyk
Systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego to podstawowy element dbałości o nasze zdrowie.
Systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego to podstawowy element dbałości o nasze zdrowie. Fot. Jerzy Szych
Przewidywana długość życia nowo urodzonego Polaka jest o około 7 lat krótsza niż mieszkańca Szwajcarii.

Zabójcą numer jeden są w Polsce choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał mięśnia sercowego oraz choroba niedokrwienna. To przyczyny ponad połowy wszystkich zgonów. Nieleczone nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu prowadzą do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych, co może być przyczyną zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego konieczna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa oraz profilaktyka.
Szkodzi nam nieodpowiednia dieta (nadmiar tłuszczów zwierzęcych, dieta uboga w warzywa i owoce). Nasza rodzima kuchnia i nawyki żywieniowe są przyczyną wielu poważnych kłopotów w starszym wieku. Zjadamy za dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, smalec, wieprzowina, kiełbasa, co z kolei powoduje problemy z podwyższonym poziomem "złego cholesterolu". Zbyt mało Polaków stosuje dietę śródziemnomorską - optymalną dla zdrowia, czyli obfitującą w warzywa i owoce, ryby, oliwę z oliwek (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3).

Do tego dochodzi palenie papierosów, które prowadzi do nadmiernej produkcji wolnych rodników. Powodują one uszkodzenie układu krążenia przez hamowanie aktywności tlenku azotu oraz przyczyniają się do utleniania cholesterolu, który odkładając się, w naczyniach wieńcowych serca przyspiesza rozwój miażdżycy. Produkcję wolnych rodników można ograniczyć dostarczając organizmowi bioflawonoidy, czyli substancje o właściwościach antyoksydacyjnych - "wymiatających" wolne rodniki, działających rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.

Za nasze problemy zdrowotne odpowiada też niewłaściwy tryb życia. Regularne ćwiczenia fizyczne lub 30-minutowy spacer w ciągu dnia to podstawa zdrowego stylu życia. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, możemy zminimalizować ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego aż o 50 procent!

Trzy najczęstsze choroby układu krążenia:

1. Nadciśnienie tętnicze - jedna z najważniejszych chorób układu krążenia. Schorzenie stanowi problem społeczny głównie u osób po 65 roku życia, jednak rozpoczyna się w wieku 30 - 40 lat. Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy, nadmierną pobudliwością, bezsennością. Odczuwalne jest kołatanie serca, bóle wieńcowe oraz obserwuje się zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową.

2. Choroba wieńcowa serca (choroba niedokrwienna serca). Jej przyczyną jest zatykanie tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe. Do serca dochodzi wtedy mniej krwi oraz tlenu, pojawiają się dolegliwości (ból i duszność), komórki zaczynają gorzej pracować, a przy całkowitym odcięciu dopływu krwi (zawał) pojawia się martwica. Pierwszymi objawami choroby wieńcowej są: ból za mostkiem pojawiający się po wysiłku czy stresie, a ustępujący w spoczynku; uczucie duszności i promieniujący ból.

3. Miażdżyca i zawał. Chorzy na zaawansowaną miażdżycę tętnic wieńcowych skarżą się na charakterystyczne bóle w okolicy mostka z promieniowaniem do lewej ręki. Niepokój powinny budzić także bóle w klatce piersiowej i lewej ręce, pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jeśli mimo bólu chory nie przerwie pracy, może mu grozić nawet zawał, którego objawem jest piekący, palący, rozrywający ból serca o dużym natężeniu za mostkiem, promieniujący najczęściej do lewej ręki i szyi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński