Najbardziej wpływowe kobiety zjadą do Poznania

Karolina Koziolek
Udostępnij:
Poznań miastem kobiet. 4 tysiące pań z całej Polski spotka się podczas IX Kongresu Kobiet.

„Czarny protest był, ale parasolek nie składamy” - mówią organizatorki IX Kongresu Kobiet. W tym roku, po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się poza Warszawą. Przyjazd do Poznania zapowiedziały m.in. żony byłych prezydentów.

Poznań miastem kobiet
- 9 i 10 września Poznań stanie się miastem kobiet - zapowiada prezydent Jacek Jaśkowiak zapraszając na wydarzenie.

Kongres Kobiet jest organizowany po raz dziewiąty. Dlaczego tym razem w stolicy Wielkopolski? Jak można usłyszeć w kuluarach, nie bez znaczenia jest osoba prezydenta, który otwarcie krytykuje poczynania partii rządzącej, także te, wobec kobiet.

Na postawę rządzących zwraca uwagę hasło tegorocznego Kongresu, które brzmi „Alert dla praw kobiet”.

- Prawa dane kobietom na mocy konstytucji zaczęły być podważane - tłumaczy Violetta Ratajczak, pełnomocniczka kongresu w Poznaniu. - Chodzi głównie o prawa reprodukcyjne. Nie będzie to jednak jedyny poruszany przez nas temat. Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by kobiety inwestowały w swój rozwój, uczyły się jak być skutecznymi.

Kongres powstał w 2009 roku z inicjatywy Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. Pierwszy odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Tegoroczny będzie gościł na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Inicjatywa jako cele wpisane ma działanie na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, działania na rzecz zwiększania aktywności kobiet w życiu publicznym, pomoc w zdobywaniu wiedzy i poprawę sytuacji kobiet.

Zobacz też: Kongres kobiet w Ustce

W weekend 9 i 10 września odbędzie się seria paneli dyskusyjnych skupionych wokół 19 głównych tematów kongresu. Te tematy to m.in. aktywność seniorów i seniorek, przemoc wobec kobiet, kwestie związane z macierzyństwem, aktywność nastolatek, ekologia i prawa zwierząt, zaangażowanie polityczne, zdrowie. Dyskusjom będzie towarzyszyć seria warsztatów. Łącznie przez dwa dni odbędą się bezpłatne warsztaty dla 800 osób.
Tu nikt nikogo nie ocenia
- Kongres Kobiet to miejsce, gdzie nikt nikogo nie ocenia. Kobiety spotykają się w swoim gronie, by się czegoś od siebie dowiedzieć, znaleźć wsparcie, dołączyć do już istniejących inicjatyw, założyć własne. Kongres niekoniecznie jest dla kobiet, którym wszystko świetnie się układa, to także miejsce dla tych, które chcą coś w swoim życiu zmienić i potrzebują inspiracji lub wsparcia - mówi Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta, która angażuje się w organizację kongresu.

Oprócz tematów, które pojawiają się co roku, będą też nowe. Jednym z ciekawszych jest dział poświęcony kobietom dojrzałym oraz ten poświęcony nastolatkom.

- To dwie grupy, które bywają zapomniane w dyskursie kobiecym - mówi Joanna Ciechanowska-Barnuś, odpowiedzialna za cykl dyskusji poświęcony kobietom dojrzałym. - Kobiety na emeryturze traktuje się jak nianie dla wnucząt lub opiekunki dla starszych rodziców, a przecież to nadal osoby silne, pełnoprawne i mające ambicje - dodaje.

Joanna Ciechanowska-Barnuś chce podczas kongresu zapoczątkować dyskusję, a w rezultacie klub dla kobiet dojrzałych. Będzie działać pod nazwą Klub Odnowa nawiązując do tego studenckiego. Jeśli pomysł przyjmie się w Poznaniu, kluby mają być multiplikowane w całej Polsce. - Na kongresie opowiemy o rozwiązaniach z Zachodu, gdzie popularny jest na przykład wolontariat senioralny - mówi Ciechanowska-Barnuś.

Po raz pierwszy podczas wydarzenia osobny dział zostanie poświęcony nastolatkom.

- Przyjęło się, że nastolatki traktuje się, jak pomocnice w organizacji, sprawne wolontariuszki. Nie miały one jednak podczas wydarzenia prawa głosu, nie były poruszane dotyczące ich tematy. W tym roku to się zmieni - mówi dr Lucyna Marzec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odpowiedzialna za ten wątek tematyczny.

Kobiety i polityka
Dr Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom przygotowuje na Kongres cykl trzech paneli oraz warsztaty dla kobiet, które chciałyby zaangażować się w politykę.

- Uczestniczki dowiedzą się m.in. jak zostać radną, poznają i podyskutują z kobietami aktywnymi zawodowo i społecznie lub realizującymi przedsięwzięcia w sferze społeczno-gospodarczo-politycznej - mówi Marta Mazurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Najbardziej wpływowe kobiety zjadą do Poznania - Głos Wielkopolski

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Opuszczonym szlabanem będzie zatrzymywał płcie pozostałe LGBTQWERTY?
O
Odryl
- Joanna.
- A ja Rychu. Tyż ze wsi.

:)
N
Narsisi
Esta! Esta! :)
G
Gość
na "dowartościowującą napoleonozę",
czyli uwielbienie w oczach otumanionych tłumów plus relaksujące figle na Maderze.
D
Dudu
wyższości człowieka nad kobietą? :)
Dodaj ogłoszenie