MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej jadowite owady w Polsce! Ugryzienia tych owadów mogą być śmiertelne! Niebezpieczne owady nie tylko dla alergików! 20.10.2022

Jacek Pająk
Najbardziej jadowite owady w Polsce! Te owady są niebezpieczne nie tylko dla alergików!
Najbardziej jadowite owady w Polsce! Te owady są niebezpieczne nie tylko dla alergików! pixabay.com
Ugryzienia tych owadów mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, nawet jeśli nie jesteśmy alergikami. Groźne owady, które występują w Polsce! Lepiej ich unikać. Sprawdź w naszej galerii najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Gdy nadlatują lepiej uciekać. Te owady mogą spowodować śmierć.

Niebezpieczne owady nie tylko dla alergików

Groźne owady w Polsce

10 szerszeni azjatyckich może w ciągu dnia zabić aż 100 pszczół (przed jednym ulem może żerować nawet kilkadziesiąt osobników). Szacuje się, że jedno gniazdo szerszeni azjatyckich może pochłaniać 20 tysiące pszczół rocznie. W jednej gminie może znajdować się nawet 250 takich gniazd! Jak widać skala problemu dla pszczelarzy i rolników może być duża.

Najbardziej jadowite owady w Polsce! Te owady są niebezpieczne nie tylko dla alergików!

Najbardziej jadowite owady w Polsce! Ugryzienia tych owadów ...

W wypadku ludzi już jedno ukąszenie może być śmiertelne. Sporo takich przypadków było na przykład w Japonii.

Jak twierdzą francuscy badacze ten gatunek szerszenia trafił do Europy, a konkretnie właśnie do Francji, z Chin. Rozprzestrzenia się teraz we wszystkich kierunkach Starego Kontynentu. Najbliżej nas największe skupisko jego gniazd znajduje się w niemieckiej Hesji. Wszystko zatem wskazuje, że wkrótce przekroczy naszą zachodnią granicę i zadomowi się w Polsce.

Na razie naukowcy twierdzą, że nie można go całkowicie zwalczyć metodami mechanicznymi, czy chemicznymi. A i naturalnych wrogów ma niewielu – są to niektóre gatunki ptaków, jak trzmielojad, czy sikorka.

Groźne owady. Groźne użądlenia. Na jakie owady uważać latem?

1. SZERSZEŃ

Ten żyjący w Polsce ma osiąga nawet 5 centymetrów długości, a i tak jest krótszy nawet o 1-2 centymetry od odmiany azjatyckiej, która rozprzestrzenia się po Europie.

Nie oznacza to jednak, że jest zdecydowanie mniej groźny od swojego azjatyckiego pobratymca. Już jedno użądlenie naszego szerszenia powoduje ogromny ból, opuchliznę i pieczenie.

Potrafią zaatakować człowieka w mgnieniu oka, a u alergików mogą może się to zakończyć nawet śmiercią.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

2. OSA

Są najbardziej aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Broniąc swoich gniazd mogą nas bardzo boleśnie użądlić. W miejscu użądlenia pojawia się swędzący i mocno piekący bąbel. Po kilku godzinach może wystąpić opuchlizna, a później ropień.

Pojedyncze użądlenia nie powinny być groźne dla życia, ale u alergików mogą się pojawić zaburzenia krążenia krwi, spłycony oddech, a nawet zapaść.

3. MESZKI

Roje tych niewielkich żyjątek są wyjątkowo uciążliwe głównie dla zwierząt, ale też ludzi.

Gryzą aż do krwi i mogą wręcz zadusić zwierzę wlatując do jego nosa, czy otworu gębowego. Zdarzało się, że wypijały całą krew ze swoich ofiar, powodując ich śmierć.

U ludzi powodują swędzące krosty, które zamieniają się z czasem w ropiejące ranki.

4. KOMAR

Jeden z najbardziej uciążliwych owadów na świecie. W tropikach przenosi malarię, która śmiertelną dla ludzi chorobę. U nas złaknione ludzkiej krwi są głównie samice.

Samo ukąszenie nie jest bolesne, ale po jakimś czasie pojawiają się swędzące bąble – trudno powstrzymać się od ich drapania, co tylko pogarsza sprawę…

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

5. GIEZ

Niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Po wgryzieniu się w ciało pozostawia w nim larwy.

U ludzi atakuje przeważnie okolice placów i nóg. W miejscu ukąszenia powstaje silnie swędzący i napuchnięty rumień. Rozdrapując je można doprowadzić poważnych zakażeń, która u osób uczulonych może spowodować nawet wstrząs.

6. KLESZCZ

To jedne z najbardziej złaknionych krwi owadów występujących w naszym kraju. Najchętniej polują na swoje ofiary w wysokich trawach, na gałązkach krzewów i drzewach liściastych.

Kleszcz jest nosicielem wielu groźnych chorób. Najbardziej znana z nich to borelioza, zwana te „chorobą drwali” – nie leczona może spowodować zapalenie opon mózgowych, a także zaburzenia układu odpornościowego i nerwowego.

7. WESZ LUDZKA

Pasożyty żerują we włosach na głowie. Odżywiają się krwią i tam składają jajeczka (gnidy).

Ukąszenie wszy sprawia, że odczuwamy silne swędzenie, a drapiąc się po głowie przyczyniamy się do powstawania strupów. Wszawicą można zarazić się niemal wszędzie – w tramwaju, miejscu pracy, na koloniach, czyli w większych skupiskach ludzkich.

8. PCHŁA

Żeruje na wszystkich dzikich i domowych gatunkach zwierzą, ale nie gardzi też ludźmi.

Roznosi groźne, a często śmiertelne choroby, takich jak dżuma, tularemia, wąglik, gorączka śródziemnomorska. Powoduje alergiczne zapalenie skóry i świąd. Przenoszą także tasiemce.

9. TRZMIEL

Jest uzbrojony w długie ostre żądło, ale nie zostawia go w ciele ofiary jak pszczoły. Miejsce użądlenia szybko puchnie.

U osób uczulonych może wystąpić wstrząs oraz inne powikłania zdrowotne. Mimo to jest spokojnym owadem – no chyba, że na niego nadepniemy.

10. PLUSKWA

Pluskwy "mieszkają" głównie w łóżkach i tapicerowanych meblach, na ścianach za obrazami, czy tapetą.

Żywią się krwią, ludzką, szczególnie w nocy podczas snu. Po ukąszeniu na ciele tworzą się zarumienione ranki, które przekształcają się w strupy.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński