Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagła plaga komarów nad morzem. Co na to władze

Bogna [email protected]
Tak wyglądają pogryzieni przez komary turyści w Międzyzdrojach. Ale miasto twierdzi, że problem jest chwilowy i za parę dni komary znikną
Tak wyglądają pogryzieni przez komary turyści w Międzyzdrojach. Ale miasto twierdzi, że problem jest chwilowy i za parę dni komary znikną Fot.bogna skarul
Nie da się nawet spokojnie leżeć na plaży - twierdzą turyści i pytają, na co idą wobec tego pieniądze z opłaty klimatycznej i miejskiej. Problem wkrótce zniknie - twierdzą urzędnicy

- Nie da się wyjść z domu - żalą się turyści z Międzyzdrojów i Świnoujścia. - Nawet w dzień trudno jest wyleżeć na plaży. Nie można nawet ust otworzyć, bo od razu wpadają komary - opowiadają. - Po co my płacimy opłatę klimatyczną jeśli nie możemy z tego klimatu korzystać? A władze nic nie robią! Kiedy będą odkomarzać?

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Świnoujściu.

- Na akcję odkomarzania miasto Świnoujście wydaje rocznie około 180 tysięcy złotych, a więc więcej niż chociażby Szczecin - mówi Robert Karelus ze świnoujskiego magistratu i podkreśla, że zarówno w tym, jak i w poprzednich latach, przypadki pojawiania się dużych ilości komarów były incydentalne. Natomiast przez większość sezonu skutecznie je zwalczano, choć wiązało się to z kłopotami.

- W przypadku Świnoujścia dużym problemem jest położenie miasta - podkreśla Karelus. - Przeprowadzone przez dr Aleksandrę Gliniewicz oraz dr Katarzynę Rydzanicz, a także przez Krzysztofa Szpilę badania wykazały jednoznacznie, że decydującą rolę odgrywają warunki środowiskowe w granicach administracyjnych miasta oraz na przylegających do niego terenach. Świnoujście położone jest pośród rozległych terenów podmokłych o charakterze otwartym i leśnym. Objęcie całego tego obszaru zabiegami zwalczania jest niemożliwe z powodów prawnych. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w obszarze Karsiborskiej Kępy i Obszarów Natury 2000 obowiązuje zakaz stosowania środków chemicznych. Akcji odkomarzania nie prowadzą też sąsiadujące z nami gminy niemieckie.

W Świnoujściu - zdaniem Karelusa - problemem jest walka z gatunkami, które wylęgają się poza granicami miasta. W tym wypadku jedyną skuteczną metodą są opryski. Można je jednak stosować tylko w ograniczonej części miasta i określonych godzinach. Poza tym, mają one szerokie spektrum działania i działają zabójczo również na inne owady, w tym pszczoły, które przecież chcemy chronić.

- W tym roku mieliśmy ze względów atmosferycznych dwa duże wylęgi komarów. Ten obecny wylęg powstał na terenach objętych Naturą 2000, gdzie nie można prowadzić akcji odkomarzania - tłumaczy urzędnik. - Ale właśnie prowadzona jest akcja odkomarzania na terenach miejskich.

Natomiast Henryk Nogala sekretarz z Urzędu Gminy w Międzyzdrojach twierdzi, że u nich z reguły komary były wcześniej, a teraz - pewnie po deszczu - pojawiły się niespodziewanie. Dodaje przy tym, że ta ostatnia plaga komarów, to tzw. zjawisko tygodniówki.

- I za parę dni będzie już po problemie - podkreśla.

Tłumaczy także, że te 2 zł jakie turyści płacą za dobę za pobyt w Międzyzdrojach nie jest opłatą klimatyczną, a tzw. miejscową, czyli za korzystanie z plaży czy dróg. Poza tym - jak podkreśla - w Międzyzdrojach trudno jest zająć się odkomarzaniem, bowiem tuż obok jest Woliński Park Narodowy, gdzie często występują wylęgi komarów, a rygory stosowania środków chemicznych są spore.

Zobacz także:
Jak skutecznie odstraszać komary? (TVN Meteo/x-news)

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński