Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal przybywa osób zakażonych HIV. Coraz częściej to młodzież. Trzeba z nią rozmawiać

Anna Folkman
Anna Folkman
Mijają lata i nic się nie zmienia. Mimo że wiadomo, jak się przed tym uchronić, nadal każdego roku przybywa osób, które dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Główny powód? Brak wiedzy, profilaktyki, ryzykowne kontakty seksualne. 1 grudnia to Światowy Dzień AIDS, przypomina o problemie i o tym, że każdy powinien się testować. Można to zrobić anonimowo i bezpłatnie.

W Poradni Nabytych Niedoborów w Szczecinie zarejestrowanych jest obecnie 1439 osób zakażonych HIV. W tym roku odnotowano 59 nowych zakażeń. To 48 mężczyzn i 11 kobiet.

W poprzednich latach statystyki również nie były optymistyczne. W 2014 roku nowe zakażenia dotyczyły 38 osób, w roku 2015 - 59 osób, w roku 2016 - 58 osób, w 2017 aż 87 osób, a w roku 2018 - 56 osób.

ZOBACZ TEŻ:

Dlaczego każdego roku pojawiają się nowe zakażenia? Badania przeprowadzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS mówią, że to przekonanie, że ten problem „mnie nie dotyczy”, braki w wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową czy niechęć do poddawania się testom w kierunku HIV. Wirus HIV jest jednym z najbardziej „demokratycznych” - żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu. Dotyczy to niestety także młodzieży. Polska kiedyś była krajem, w którym drogą zakażenia była głównie narkomania, narkotyki podawane dożylnie, ale od kilkunastu lat się to zmieniło. Pojawia się moda na narkotyki, które prowadzą do poprawy funkcji seksualnych to tzw. „chem-sex”. Jest to seks na narkotykach, dopalaczach. Powodują one zwiększony popęd płciowy, zmniejszają czujność i kontrolę samego siebie, czego efektem jest prowadzenie do większej liczby przygodnych kontaktów seksualnych.

ZOBACZ TEŻ:

Na pomysł, w jaki sposób dotrzeć do młodych z wiedzą i profilaktyką wpadł prof. Miłosz Parczewski z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM. Wymyślił aplikację, w której znajdują się informacje o zdrowiu seksualnym. Powinien ściągnąć ją każdy, kto planuje lub dawno rozpoczął już życie seksualne. Bezpłatna aplikacja PrEP HIV, równocześnie ma pełnić rolę profilaktyczną i być pomocą, dla tych którzy narazili się na zakażenie.

- Aplikacja PrEP HIV dotyczy zdrowia seksualnego, profilaktyki przedekspozycyjnej - czyli jak zabezpieczać się przed możliwym zakażeniem HIV i poekspozycyjnej - gdzie szukać pomocy po ryzykownej sytuacji i w jaki sposób to zrobić. Można w niej przeczytać także o innych chorobach przenoszonych drogą płciową (kiła, rzeżączka, chlamydia), których wykrywalność w ostatnim czasie wzrasta - wymienia profesor Miłosz Parczewski.

ZOBACZ TEŻ:

Aplikacja o zdrowiu seksualnym. Pomysłodawca to profesor ze Szczecina

Działania profilaktyczne prowadzone są także na innej płaszczyźnie. Co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizuje działania edukacyjne, często w formie tematycznych warsztatów, pogadanek czy spotkań na temat HIV/AIDS. W tym roku 5 grudnia zaprosi zachodniopomorską młodzież do uczestnictwa w forum. W trakcie spotkania omówione zostaną zarówno drogi zakażenia, jak i bezpieczne zachowania seksualne. Do współpracy zaproszono ekspertów z Niemiec.

Pamiętajmy, każdy może wykonać badanie na obecność przeciwciał anty- HIV anonimowo i bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Dodatkowo można tam skorzystać z oferty szybkich testów HCV. W razie pytań, warto telefonować: Telefon Zaufania HIV - poniedziałki, czwartki w godz. 15 -18, nr 91 45 42 450.

W Polsce statystycznie każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV, tymczasem w naszym kraju dostępna jest skuteczna profilaktyka - tabletki.

Więcej o tym w aplikacji PrEP HIV.

ZOBACZ TEŻ:

Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński