reklama

Nad nowym stadionem dla Szczecina pracują dwie grupy

Krzysztof UflandZaktualizowano 
– Spotkałem się ostatnio z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego – mówi Jarosław Mroczek, wiceprezes Pogoni i przewodniczący Komitetu ds. Budowy Stadionu. – Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie. Wkróce zwołamy zebranie i wszystkich poinformujemy o naszych propozycjach. Na zdjęciu nowy stadion w Poznaniu, który podczas meczu Polska – WKS odwiedziła liczna rzesza fanów ze Szczecina
– Spotkałem się ostatnio z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego – mówi Jarosław Mroczek, wiceprezes Pogoni i przewodniczący Komitetu ds. Budowy Stadionu. – Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie. Wkróce zwołamy zebranie i wszystkich poinformujemy o naszych propozycjach. Na zdjęciu nowy stadion w Poznaniu, który podczas meczu Polska – WKS odwiedziła liczna rzesza fanów ze Szczecina Fot. Jarosław Dworzyński
15 stycznia minął miesiąc od zaprzysiężenia Piotra Krzystka na stanowisko prezydenta. Dotąd w sprawie budowy obiektu było cicho. Wkrótce to się zmieni - zapewnia inicjatywa "Nowy stadion dla Szczecina" i Komitet ds. Budowy Stadionu.

Kalendarium stadionu Pogoni:

Kalendarium stadionu Pogoni:

1914 - w miejscu żwirowni powstaje boisko

1925 - oddano do użytku 15-tysięcznik

1949 - rozpoczęto odbudowę po zniszczeniach wojennych

1963 - w Szczecinie debiutuje reprezentacjaPolski, która pokonuje Norwegię 9:0

1995 - 100% trybun stanowią miejsca krzesełkowe (jako pierwszy stadion w Polsce)

2001 - Zamontowano oświetlenie,do dziś jedno z najmocniejszych w Polsce

2003 - 1500 miejsc zostało zadaszonych

2004 - stadion zostaje nazwany imieniem Floriana Krygiera

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi włodarze Pogoni zapowiadali, że działania w kierunku budowy nowego stadionu muszą rozpocząć się już od pierwszych dni urzędowania gospodarza miasta.

Aktualnie nacisk na prezydenta (w sprawie budowy nowego stadionu) wywierają dwie inicjatywy. Można powiedzieć, że jedna skupia się na działaniach PR-owych oraz marketingowych, chcąc wzbudzić w społeczeństwie świadomość potrzeby budowy nowego stadionu, a druga odpowiada za sprawy oficjalne (ściśle związane z budową obiektu).

Będzie głośno o stadionie

Za działania marketingowe odpowiada inicjatywa "Nowy stadion dla Szczecina", która o swoich działaniach informuje w internecie, pod adresem www.stadiondlaszczecina.pl. Odkąd wybrany został nowy prezydent, jej działania zostały mocno zahamowane.

- Trzeba zgodzić się z tym, że ostatnio nie jest o nas głośno - mówi Daniel Trzepacz, jeden z przedstawicieli inicjatywy. - Idzie to trochę topornie, ale mamy pewne plany.

W podobnym tonie wypowiada się prezes Stowarzyszenia Kibiców "Portowcy" Jarosław Och, który również jest jednym z organizatorów akcji.

- Faktycznie ostatnio to trochę przyklapło - mówi Och. - Wiadomo jednak, że zima to okres, gdzie wokół piłki dzieje się mało. Wiosną to wszystko ruszy. Podobnie jest z Pogonią, która rozpoczęła już przygotowania. Mamy bardzo fajny pomysł już na luty.

Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele "Nowego Stadionu dla Szczecina" wezmą udział w mocno nagłośnionej imprezie, która od kilku lat cieszy się w naszym mieście (oraz w Polsce) sporym zainteresowaniem. - Niedługo podamy szczegóły - mówi prezes stowarzyszenia "Portowcy". - Zapewniam, że będzie na co popatrzeć.

Za działania fachowe odpowiadają z kolei członkowie Społecznego Komitetu ds. Budowy Stadionu oraz Otoczenia Okołostadionowego. W jego skład wchodzą m.in.: prezesi Pogoni Szczecin, Arkadiusz Litwiński, Bartłomiej Sochański i Małogorzata Jacyna-Witt (w 2010 roku kandydowali na urząd prezydenta Szczecina) oraz przedstawiciele dużych szczecińskich przedsiębiorstw. W komitecie brakuje za to obecnego prezydenta Piotra Krzystka, który podczas przedwyborczej kampanii niemal nie wspominał o budowie nowego stadionu.

Rozmowy z fachowcami

Z punktu widzenia przeciętnego kibica może wydawać się, że obie inicjatywy obumarły po reelekcji Krzystka. Z taką tezą nie zgadzają się członkowie komitetu.

- Mamy już wstępną koncepcję finansowania inwestycji - twierdzi radna (niezrzeszona) Małgorzata Jacyna-Witt, która obecnie przebywa zagranicą. - Trwają rozmowy z fachowcami, my, w ramach komitetu, także się spotkaliśmy.

Nad pracami czuwa wiceprezes Pogoni Jarosław Mroczek, który został wybrany przewodniczącym komitetu. Biznesmen opowiada "Głosowi" o najbliższych planach komitetu oraz o tym, co dotąd udało się zrobić.

- Spotkałem się z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego czy Widzewa, który ma powstać - mówi Mroczek. - Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie.

Nasz komentarz. W której lidze będziemy?

Nasz komentarz. W której lidze będziemy?

Obecnie stadion to nie tylko obiekt sportowy, ale także ważny element związany z urbanizacją dużych miast.

W skład nowoczesnych kompleksów stadionowych wchodzą miejsca wypoczynku i rekreacji, centra handlowo-usługowe czy obiekty rehabilitacyjne. W Polsce obiekty powstają (bądź mają powstać w najbliższym czasie) we wszystkich największych aglomeracjach.

Być może już niedługo nowoczesny stadion będzie jednym z głównych wyznaczników tego, czy miasto będzie kwalifikować się do "I ligi". Czy znów chcemy być z tyłu?

Krzysztof Ufland
krzysztof@ufland.pl

Krzystek musi pomóc

W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie komitetu. Będzie ono w głównej mierze dotyczyć pomysłu na finansowanie budowy.

- Wysłałem do wszystkich członków, nazwijmy to górnolotnie, projekt finansowania - relacjonuje wiceprezes Pogoni. - Każdy ma mi odesłać w tygodniu ewentualne poprawki. Kiedy tylko je otrzymam, zwołamy zebranie. Podczas spotkania komitetu mają być obecni także szczecińscy dziennikarze, którzy otrzymają zaproszenie na posiedzenie. Do udziału w spotkaniu komitet będzie chciał zaprosić także Piotra Krzystka.

- Od początku podkreślaliśmy, że potrzebna jest silna współpraca z prezydentem - zapewnia Mroczek. - Reprezentujemy filozofię: dyskusja tak, ale przede wszystkim realizacja założonych celów. Identyczne zdanie ma prezes stowarzyszenia kibiców, chociaż przyznaje, że do rozmów z gospodarzem miasta jeszcze nie doszło.

- To nie ma być stadion Arkadiusza Litwińskiego, czy Piotra Krzystka - mówi Och. - Trzeba budować stadion dla Szczecina. Przyznam się, że jeszcze nie rozmawialiśmy z prezydentem, ale to chyba nie był najlepszy okres. Oczywiście deklarujemy wolę współpracy, no bo jak budować stadion, bez współpracy z prezydentem?

Budować dialogiem

Podczas przedwyborczej kampanii Piotr Krzystek zapewniał, że jego kadencja będzie stać pod znakiem współpracy i rozmowy. Wiele osób zauważa, że prezydentowi nie jest po drodze z obecnymi działaczami Pogoni. W Szczecinie wszyscy liczą jednak na to, że gospodarz miasta stanie ponad personalnymi utarczkami i wejdzie w dialog z komitetem. Pierwsze poważniejsze ruchy obu stron powinniśmy zaobserwować na przełomie lutego i marca.

Czytaj e-wydanie »

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
saliciri

Cyt.: "Można powiedzieć, że jedna skupia się na działaniach PR-owych oraz marketingowych, chcąc wzbudzić w społeczeństwie świadomość potrzeby budowy nowego stadionu, a druga odpowiada za sprawy oficjalne"
PR i marketing... a gdzie są analizy ekonomiczne, urbanistyczne itd. itp. Głos podając te wiadomości znów próbuje manipulować opinią publiczną... macie tu 18 wpisów - 1 pro, 17 kontra stadionowi... argumenty w nich solidne więc potrzeba PR i marketingu wydaje się zrozumiała... bez agresywnego marketingu (czyt. manipulowania opinią publiczną) szczecinianie będą przeciwni... podobnie dzieje się z Sediną... widać to jakiś standard w rozwoju Szczecina.

w
wkurzony na motłoch

Taaa, to dalej łatajcie dziury i sprzątajcie miasto. Całą Polska już się z nas śmieje a w ogólnopolskich gazetach coraz więcej textów w stylu "Jedynie Szczecin nie buduje stadionu". Stadion to dziś wyznacznik statusu miasta, szansa na nareszcie porządne koncert i inne wydarzenia, zobaczcie jakie imprezy mieli bądź planują inni: koncert Stinga, walka Adamek - Kliczko, mecze reprezentacji i mnóstwo innych. Szkoda, że Szczecinem rządzi minimalista i w tym mieście mieszkają minimaliści

K
Krzysztof
Zbudujmy drogi w mieście nowe parki przy nowopowstających osiedlach Bezrzecze, Mierzyn, Warszewo a potem może "później" stadion

Zgadzam się. Najpierw naprawić drogi i posprzątać to brudne miasto!
j
janek

i dorzucać się do kasę, do drużyny, która dostaje baty 1:6 z Lechią... dobrze, że to był tylko sparing. Ciekawe co by było jakby był to mecz o stawkę... 0:8?

M
Marcin

Stadion będzie miejski, a nie Pogoni. Stadion to nie tylko mecze pilkarskie, ale także liczne imprezy kulturalne i koncerty. Szczecin musi mieć porządny stadion klasy europejskiej.

t
tomi

Zbudujmy drogi w mieście nowe parki przy nowopowstających osiedlach Bezrzecze, Mierzyn, Warszewo a potem może "później" stadion

r
rysiek

Jak by się te dwie grupy porządnie wzięły do roboty, to do końca roku stadionik by wybudowały.

;-(

dla kogo ten stadion:
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:6 :-(
dla tych patałachów!!!

P
Paweł
Jeżeli prywatny zespół i jego kibice chcą mieć nowy stadion to niech go sfinansują. Miasto co najwyżej może zawrzeć umowę sponsorką na promocje w nazwie zespołu. Ale każda taka umowa powinna zawierać analizę finansową opłacalności, podobnie jak umowy sponsorskie realizowane przez firmy.

Ja jako obywatel miasta jestem za tym żeby zajęło się ono podstawową działalnością: budową dróg, odśnieżaniem, etc (no ale mało zostało ludzi o prawicowym podejściu do polityki, teraz u władzy wszyscy myślą socjalnie a nie pro rozwojowo).

Bo u sterów nie ma gospodarzy z prawdziwego zdarzenia, ale miernoty, nieroby i cwaniaczki, które wykorzystują zdobyte zaufanie/władzę do realizacji własnych celów. Np. oddać ludziom nienależne pieniądze to nie, ale sobie ponad 200tys za niby remont to od ręki, bez problemu. Na drogi, uzbrojenie terenu pieniędzy nie ma, ale są na bzdury typu Sedina, Muzeum Przełomów itp bzdury. A potem płacz, że drogi i chodniki dziurawe, rynek pracy to żenada, powaznych inwestorów brak, a za mieszkaniem ludzie wyprowadzają się do ościennych gmin.
P
Paweł

Taki stadion będzie kosztował ca 500mln, czyli pół miliarda psu w d..ę! Za to można by dokończyć budowę obwodnicy północnej, zmodernizować w pełni (w tym budowa mostów oczywiście) Autostradę Poznańską, wyremontować i unowocześnić masę sal gimnastycznych, powiększyć je, wybudować kilka basenów przyszkolnych, stworzyć więcej boisk w stylu Orlik. Skorzystałoby na tym całe miasto, dzieci, młodzież ale i dorośli mieliby gdzie uprawiać sporty, nie trzeba byłoby czekać na wynajęcie hali w okresie późna jesień-wczesna wiosna do 2 (!) w nocy. A tak wywali się kasę dla kilkunastu bezambicjonalnych graczy ośmieszających miasto i Pogoń oraz garstki zagorzałych kibiców w liczbie maks. 1000. To co jest ważniejsze? Te nawet 1,5tys ludzików czy kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców? Najważniejszy to jest żenujący oszust-prezydent, który koniecznie chce się przypodobac i postawić sobie jakiś rodzaj pomnika. Remont istniejące obiektu w zupełności wystarczy, ba, można by się pokusić o rekonstrukcję zniszczonego basenu.

b
bshpl

Jeżeli prywatny zespół i jego kibice chcą mieć nowy stadion to niech go sfinansują. Miasto co najwyżej może zawrzeć umowę sponsorką na promocje w nazwie zespołu. Ale każda taka umowa powinna zawierać analizę finansową opłacalności, podobnie jak umowy sponsorskie realizowane przez firmy.

Ja jako obywatel miasta jestem za tym żeby zajęło się ono podstawową działalnością: budową dróg, odśnieżaniem, etc (no ale mało zostało ludzi o prawicowym podejściu do polityki, teraz u władzy wszyscy myślą socjalnie a nie pro rozwojowo).

m
maxim

Żadnego stadionu Szczecin nie potrzebuje !!! To zbędny i nikomu nie potrzebny wydatek który zresztą będzie obciążeniem po wybudowaniu . Problemy z nowym stadionem ma już Gdański i Poznań - żeby na siebie zarobić i się utrzymać . Stadion może za kilka lat będziemy mogli sobie wybudować . A ci nieudacznicy którzy przegrali wybory starają się skupić na sobie zainteresowanie mediów dlatego będą krzyczeć coraz głośniej. Pani Jacyna po odejściu z pisu została no lodzie a pan Litwiński stał się mniej aktywny przypomni sobie o Szczecinie przed kolejnymi wyborami i na 100 % będzie chciał dla miasta wybudować nowy stadion .

G
Gość

Stadionik -konik
Do tych dwóch ,,grup" połączcie siły to może dacie przykład do zgody...

G
Gość

żałosne
mam nadzieje że ten stadion to tylko 2 ławki i komplet bramek - no może jeszcze linie na trawie
bo dla naszych "piłkarzyków " wiecej robić nie warto

a
art-b

po co Szczecinowi nowy stadion? Po co pytam? Czy w tym mieście nie ma nic innego do zrobienia? Włodarze tego miasta powinni czasami wyjść na ulicę i spojrzeć na te szare i ponure kamienice i dziury w drogach i tam pompować kasę, a nie budować boisko dla drużyny której Szczecin de facto nie ma, bo czy jak Szczecin wybuduje drugą Maracanę to piłkarze zaczną lepiej grać?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3