Nabór do przedszkoli w Świnoujściu. Miejsca będą, ale za dwa lata

Adam Swarcewicz
Udostępnij:
W przedszkolach zabrakło miejsca dla 57 trzylatków. Rodzicom pozostaje opiekunka do dziecka.

We wszystkich świnoujskich przedszkolach publicznych jest 965 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat. W mieście działają także cztery placówki niepubliczne oraz jeden punkt przedszkolny.

To wszystko okazuje się za mało, gdyż w Świnoujściu od września do przedszkola nie pójdzie aż 57 trzylatków. Powodem jest brak miejsc i decyzja większości rodziców sześciolatków, którzy zdecydowali się złożyć tzw. deklarację kontynuacji i nie posłali swoich dzieci do szkoły.

- Sytuacja jest alarmowa - mówi pani Weronika, matka dwuletniej Marty. - Państwo dało możliwość rozpoczęcia podstawówki w wieku sześciu lat. Jednak nie zdawało sobie sprawy ilu rodziców z tego nie skorzysta.

Przy rekrutacji do przedszkoli, na początek brane pod uwagę są kryteria konstytucyjne. Przyjmowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, zastępczych, niepełnych, lub dzieci z orzeczoną niepełno-sprawnością, swoją albo jednego z rodziców.

Następny punkt to kryteria gminne, czyli przyjmowanie dzieci rodziców, którzy oboje pracują zawodowo, czy rozliczają się w urzędzie skarbowym.

Rodzice mieli prawo złożyć wniosek do trzech przedszkoli w ciągu miesiąca, od 1 do 31 marca. Później należało złożyć oświadczenie, które przedszkole się wybiera. Grupa przedszkolna, jak mówi ustawa, nie może przekraczać 25 dzieci.

- U nas wszystkie dzieci, które są objęte obowiązkiem, czyli cztero-, pięcio- i sześciolatki, mają miejsca - mówi Ewa Zdziarska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1. - Trzylatków przyjęto 25, lecz 18 się nie dostało.

Do przedszkola „Bajka” w marcu zostało złożonych 128 wniosków. Powstała z tego jednak tylko jedna grupa przedszkolna.

- Przyjęliśmy dwójkę trzyletnich dzieci, większość sześciolatków została - mówi Mariola Babkinis, dyrektor przedszkola nr 3 „Pod Żaglami”.

Dopiero ostateczna weryfikacja, czyli porównanie list ze wszystkich przedszkoli daje rzeczywistą informację o liczbie dzieci, które nie zostały przyjęte. Dziecko przyjęte do jednego przedszkola, automatycznie wykreślane jest z listy w drugim, w którym mogło znaleźć się jako nieprzyjęte. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku dzieci, które dostały się do dwóch czy trzech przedszkoli. Gdy rodzice składają deklaracje, którą placówkę ostatecznie wybierają, z pozostałych dziecko jest wykreślane, zwalniając tym samym miejsce, dla innych dzieci.

Problem braku miejsc dla trzylatków dotyczy całego kraju. Jak Świnoujście poradzi sobie w tej sytuacji?

- Są listy rezerwowe - mówi dyrektor Zdziarska. - Gdy ktoś się na nią zgłosi, w wypadku gdy zwolni się miejsce to dziecko jest przyjmowane. U nas często się tak zdarza.

Podczas ostatniego posiedzenia Związku Miast Polskich, prezydent Świnoujścia zgłosił projekt zwiększenia liczebności grup.

Na rok szkolny 2016/2017 w przedszkolach miejskich nr 1, 5 i 11 utworzono trzy nowe oddziały. Sale gimnastyczne w tych placówkach będą dostosowane do prowadzenia zajęć.

Świnoujście jest w czołówce województwa, jeżeli chodzi o liczbę dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - Jesteśmy jednym z niewielu samorządów, które w ciągu ostatnich lat powiększył liczbę miejsc.

Miasto przygotowuje się do budowy nowego przedszkola przy ul. Bydgoskiej. Gotowy jest już pozwolenie i projekt budowlany.

- Czekamy tylko na uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych, co zapowiedziane zostało na lipiec tego roku - informuje rzecznik prezydenta. - Wtedy też miasto wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie budowy przedszkola. Zaraz po przyznaniu dofinansowania ogłoszony zostanie przetarg na jego budowę.

Sama budowa potrwa około 15 miesięcy. Będzie to przedszkole integracyjne dla 200 dzieci.

Do tego czasu prezydent rozważa możliwość adaptacji na potrzeby przedszkola budynku przy ulicy Prusa 7.

Mimo to, problem wciąż pozostaje nierozwiązany. 57 trzylatków nie trafi do przedszkola, a rodzice z tym problemem pozostają sami.

Polecamy na gs24.pl:

Jerzyk HenrykCałe oświadczenie: 28 kwietnia 2016 (.pdf,  2.11 MB)

Tyle pieniędzy mają szczecińscy radni. Zobacz oświadczenia majątkowe

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie